Ułatwienia dostępu

Harrison Ford

harrison ford

Harrison Ford

- rocznik 1942. Han Solo z Gwiezdnych Wojen i Indiana Jones to jego najbardziej kultowe role, ale nie jedyne. Ford ma talent do wybierania filmów, które na stałe przechodza do kanonu kina. Poza wspomnianymi kultowymi bezsprzecznie są: Frantic, Łowca Androidów czy też mniej znany Świadek. Jedna z ikon kina. 

  • Wybrzeże Moskitów - 1986

    wybrzeze moskitow

    Wybrzeże Moskitów,
    (The Mosquito Coast) - 1986;
    - reżyseria: Peter Weir;
    - scenariusz: Paul Schrader;
    - wybrana obsada: Harrison Ford, Helen Mirren, River Phoenix, Conrad Roberts;
    - kategoria: dramat, film, przygodowy,

    Allie Fox jest wynalazcą, ale jego maszyny nie znajdują uznania w amerykańskim społeczeństwie. Allie jest przekonany, że kraj upada i że ludzkość czeka zagładę. Chcąc zmian w życiu przeprowadza się z rodziną do dżungli w Ameryce Środkowej. Tu jego geniusz może pomóc budować całkiem nową jakość życia.
    Początki są całkiem obiecujące, ale z czasem pojawiają się czynniki, których nasz bohater nie przewidział. Rajski pobyt okazuje się przekleństwem i porażką. O powrocie do USA wynalazca nie chce myśleć i z uporem godnym szaleńca brnie w realizację swojej utopii.

    Czytaj więcej

  • Hanover Street - 1979

    hanover street

    Hanover Street - 1979;
    - reżyseria: Peter Hyams;
    - scenariusz: Peter Hyams;
    - wybrana obsada: Harrison Ford, Lesley-Anne Down, Christopher Plummer;
    - kategoria: film, melodramat, wojenny.

    Nadrabiam filmografię z Fordem. Ten znany z kultowych ról aktor ma na swoim koncie kilka produkcji, o których współczesny widz już nie pamięta. Do takich tytułów zaliczam Hanover Street.
    Akcja dzieje się w Londynie podczas II wojny światowej. Amerykański pilot bombowca nie boi się ryzykownych misji. Wszystko się zmienia gdy przypadkowo spotyka na ulicy piękną kobietę. Umawiają się na herbatę i od razu wiedzą, że są dla siebie stworzeni. Taka miłość od pierwszego wejrzenia. Pod koniec spotkania pilot nadal nie wie jak dziewczyna się nazywa za to słyszy od niej, że niestety już za późno. Oczywiście podejrzewamy dlaczego, ale co to znaczy w obliczu miłości?

    Czytaj więcej

  • Frantic - 1988

    frantic

    Frantic - 1988;
    - reżyseria: Roman Polański;
    - scenariusz: Robert Towne, Jeff Gross;
    - wybrana obsada: Harrison Ford, Betty Buckley, Emmanuelle Seigner, David Huddleston;
    - kategoria: film, thriller.


    Jeden z moich ulubionych filmów Polańskiego. Cenię za niesowity klimat i motyw muzyczny w tle. Mowa oczywiście o "Strange" Grace Jones. A o czym ten film?
    Do Paryża przyjeżdża z wraz małżonką nowojorski doktor. Już pierwszego dnia pobytu kobieta znika. Mężczyzna próbuje się dowiedzieć co się wydarzyło, ale wszędzie napotyka mur obojętności i niezrozumienia. Czuje się coraz bardziej wyobcowany i zagubiony. Z pomocą przychodzi mu tajemnicza Michelle - młoda bywalczyni klubów, która pośrednio może być zamieszana w zaginięcie. Wszystko to z powodu pomylonych walizek na lotnisku. Jaka to wielka tajemnica kryje się za porwaniem? Dlaczego nikt nie chce pomóc?

    Czytaj więcej

  • Terapia bez trzymanki - sezon 1

    terapia bez trzymanki s 1

    Terapia bez trzymanki,
    (Shrinking);
    - twórcy: Jason Segel;
    - Apple+, sezon 1, 2023;
    - wybrana obsada: Jason Segel, Harrison Ford, Christa Miller, Jessica Williams, Michael Urie, Luke Tennie, Lukita Maxwell, Ted McGinley;
    - kategoria: serial, sezon, komedia, dramat;

    Jedno z fajniejszych serialowych zaskoczeń tego roku.
    Jimmy, psychoterapeuta z zawodu, od roku przeżywa żałobę po nagłej śmerci swojej żony. Dochodzi do kulminacyjnego momentu, w którym postanawia zmienić podejście do życia i do metod terapii swoich pacjentów. Ma sporo pracy: zaniedbał przyjaciół, córkę, sąsiadka wchodzi na głowę, a współpracownicy czekają aż wróci stary, dobry, niezdołowany i profesjonalny Jimmy.
    Zmiany w życiu wprowadza gwałtownie co niekoniecznie jest dobrze odbierane przez najbliższych, ale może z czasem wyjdzie na prostą? No i co z pacjentami - czy rady Jimmy'ego będą właściwe?

    Czytaj więcej

  • Indiana Jones i Artefakt Przeznaczenia - 2023

    indiana jones i artefakt przeznaczenia

    Indiana Jones i Artefakt Przeznaczenia,
    (Indiana Jones and the Dial of Destiny) - 2023;
    - reżyseria: James Mangold;
    - scenariusz: James Mangold, Jez Butterworth;
    - wybrana obsada: Harrison Ford, Phoebe Waller-Bridge, Boyd Holbrook, Mads Mikkelsen, Antonio Banderas, Karen Allen, John Rhys-Davies, Shaunette Renée Wilson, Thomas Kretschmann, Toby Jones;
    - kategoria: film, Indiana Jones, Disney, Lucas, przygodowy, .

    Mamy już rok 1969. Trwa wyścig zbrojeń pomiędzy Stanami a Związkiem Radzieckim. Wielu już zapomniało, że tak całkiem niedawno głównym wrogiem USA byli faszyści, którzy współcześnie mogą się okazać całkiem przydatni.
    Podstarzały wykładowca Indiana Jones jest cieniem samego siebie. Brak przygód, rodziny no i praca też się kończy. Emerytura jest coraz bliżej. I w tym czasie pojowia się jego chrześnica, która poszukuje zaginionego artefaktu, w którym drzemie olbrzymia moc. Oczywiście jej obecność zwiastuje kolejne problemy. Indiana po raz ostatni musi stawić czoła faszystom i ich zwolennikom.

    Czytaj więcej

  • Zew krwi - 2020

    zew krwi

    Zew krwi,
    (The Call of the Wild) - 2020;
    - reżyseria: Chris Sanders;
    - scenariusz: Michael Green;
    - wybrana obsada: Harrison Ford, Omar Sy, Cara Gee, Dan Stevens, Bradley Whitford, Jean Louisa Kelly, Karen Gillan, Colin Woodell;
    - kategoria: film, ekranizacja, przygodowy.

    Przeurocza ekranizcja prozy Jack'a London'a.
    Akcja dzieje się na pod koniec dziewiętnastego wieku. Buck, wielki, niesforny pies prowadzi wygodne życie. Je regularnie, przeważnie śpi w domu, a wokół są kochający ludzie. Wszystko się zmienia gdy Buck zostaje porwany i przeniesiony na Alaskę. Tu takie duże psy mają sumiennie pracować, a jak nie dają rady to świat nie zna litości. To tu Buck poznaje przemoc i drugą stronę ludzkiej natury. Są też dobrzy ludzie, ale nawet dla nich Buck musi ciężko pracować. Powoli staje się silny i pewny siebie, a to oznacza, że prędzej czy później będzie musiał walczyć o swoje. Czy to będzie miejsce w zaprzęgu, ochrona pana, czy też względy płci przeciwnej. Pomimo ciężkich doświadczeń Buck wie, że zawsze warto chronić słabszych, a siły nie okazuje się bezcelową przemocą.

    Czytaj więcej

  • 1923 - sezon 1

    1923 sezon 1

    1923;
    - twórca: Taylor Sheridan;
    - Paramount, sezon 1, 2022;
    - wybrana obsada: Helen Mirren, Harrison Ford, Brandon Sklenar, Jerome Flynn, Brian Geraghty, James Badge Dale, Darren Mann, Michelle Randolph, Marley Shelton, Isabel May, Aminah Nieves, Julia Schlaepfer, Timothy Dalton;
    - kategoria: serial, Saga Dutton, 1923, sezon, dramat, western

    Trzecia propozycja Sheridan'a pokazująca historię rodziny Dutton. Tym razem akcja serialu przenosi się do lat dwudziestych dwudziestego wieku, a fabuła skupia sie na trzech, na razie niezależnych, wątkach.
    Pierwszy, pewnie najważniejszy. To ranczo, które ma poważne problemy. Olbrzymia posiadłośc przeszkadza niektórym sąsiadom. Najlepiej jakby Duttonowie zbankrutowali lub zniknęli. Wszystko zaczyna się od wtargnięnia w czasach suszy. Sprawa szybko się rozwija a głowa rodziny zostaje mocno pokiereszowana w strzelaninie. Dutton'owie potrzebują nowego lidera, osobę, która pomoże walczyć, ale póki co najlepszy kandydat jes na drugim końcu świata.
    I właśnie tam toczy się akcja drugiego wątku. Spencer Dutton jest w Afryce i pracuje jako myśliwy. Ryzyko związane z pracą pozwala mu zapomnieć o okrucieństwach wojny. Spencer żyje solo, aż do poznania Alex - ta zaręczona i lekko szalona dziewczyna sprawia, że życie Spencer'a nabiera kolorów... a to dopiero początek kłopotów.

    Czytaj więcej

  • Odnaleźć siebie - 1991

    odnalezc siebie

    Odnaleźć siebie,
    (Regarding Henry) - 1991;
    - reżyseria: Mike Nichols;
    - scenariusz: J.J. Abrams;
    - muzyka: Hans Zimmer;
    - wybrana obsada: Harrison Ford, Annette Bening, Bill Nunn, Kamian Allen, Donald Moffat;
    - kategoria: film, dramat.

    Całkowicie niezamierzenie obejrzałem dwa filmy Nichols'a pod rząd. Odnaleźć siebie trafił na mój ekran w ramach nagrabiania filmografii lubianych aktorów. I nie chodzi u o Bening - chociaż może to przemyślę ;)

    Czytaj więcej

  • Poszukiwacze zaginionej Arki - 1981

    poszukiwacze zaginionej arki

    Poszukiwacze zaginionej Arki,
    (Raiders of the Lost Ark) - 1981;
    - twórcy: Geoge Lucas, Steven Spielberg;
    - reżyseria: Steven Spielberg;
    - scenariusz: Lawrence Kasdan;
    - muzyka: John Williams;
    - wybrana obsada: Harrison Ford, Karen Allen, Paul Freeman, Ronald Lacey, John Rhys-Davies, Alfred Molina;
    - kategoria: Oscar, kasowy, Indiana Jones, przygodowy;


    Pierwsza część przygód Indiany Jones'a - archeologa-awanturnika, który odkrywając tajemnice przeszłości pilnuje by nie wpadły w niepowołane ręce.
    Akcja dzieje się w połowie lat trzydziestych. Naziści natrafiają na ślad słynnej Arki Przymierza i wszystko wskazuje na to, że w ciągu kilku tygodni odkryją miejsce przechowywania słynnego artefaktu. Indiana Jones ma zadanie zdobyć skarb przez nimi. Nie jest to prosta sprawa gdyż ma o wiele mniejsze wsparcie logistyczne, a przeciwnik nie posiada żadnych skrupułów w walce o zwycięstwo. Po drodze Jones musi zdobyć niezbędny rekwizyt (medalion), który umożliwi dokładną lokalizację Arki. Zdobywanie rekwizytu umożliwiającego ukończenie zadania to jeden z filarów dobrego Kina Nowej Przygody. Innym filarem jest zdobycie drużyny, a jeszcze innym częsta zmiana lokacji i dynamiczne tempo akcji.

    Czytaj więcej

  • Blade Runner 2049 - 2017

    blade runner 2049

    Blade Runner 2049 - 2017;
    - reżyseria: Denis Villeneuve;
    - scenariusz: Hampton Fancher, Michael Green;
    - muzyka: Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer;
    - wybrana obsada: Ryan Gosling, Harrison Ford, Ana de Armas, Jared Leto, Robin Wright, Dave Bautista, Mackenzie Davis, Sylvia Hoeks, Lennie James;
    - gatunek: science fiction, thriller.

    Nie lubię pisać o filmach, o których wszystkie media wokół trąbią. Każdy ma swoje zdanie a i machina promocyjna sprawnie działa. Mimo to coś wypada napisać - chociaż nie będzie to nic odkrywczego.
    Na Blade Runner'a 2049 nie planowałem iść. Chciałem najpierw przypomnieć sobie oryginał, a poza tym długość filmu mocno mnie odpychała. Wiem, że nie robi się już produkcji 90-minutowych, ale film blisko trzygodzinny to lekka przesada. Mimo to trafiłem do kina w pierwszym tygodniu wyświetlania.
    Po seansie jestem zachwycony. Powiem więcej, cieszę się, że obejrzałem ten film bez odświeżenia kultowego Łowcy androidów z 1982 roku. Obraz Villeneuve to ambitne i znakomicie zrealizowane kino science fiction. Krytycy tej produkcji twierdzą, że jest za mało akcji, że są dłużyzny, że słabo są słabo rozpisane dialogi i postacie. Absolutnie się z tym nie mogę zgodzić. To tylko pozory. Jeśli skupimy się tylko na głównym wątku w postaci poszukiwaniu dziecka cyborgów to faktycznie film można odebrać jako nudny, ale na ekranie dzieje się dużo więcej. Przede wszystkim należy spróbować wyjść poza ramy historii (o której nie będę tu pisać) i trochę uwagi poświęcić rzeczywistości z 2049 roku.

    Czytaj więcej

  • Wydział zabójstw, Hollywood - 2003

    wydzial zabojstw hollywood

    Wydział zabójstw, Hollywood,
    (Hollywood Homicide) - 2003;
    - reżyseria: Ron Shelton;
    - scenariusz: Ron Shelton, Robert Souza;
    - wybrana obsada: Harrison Ford, Josh Hartnett, Lena Olin, Martin Landau;
    - gatunek: komedia kryminalna.

    Jakby tu w skrócie podsumować ten film. Myślę, że temat wyczerpią dwa słowa: nudny oraz beznamiętny. Po pozycji z Fordem spodziewałem się więcej humory, ale seans absolutnie mnie nie wciągnął a po kilku dniach mam problem z przypomnieniem sobie fabuły.
    Ford gra podstarzałego glinę, który dorabia na handlu nieruchomościami. Kiedyś miał ułożone życie, ale łatwo się posypało. Fortuna w Hollywood zmienną jest. Dostaje nowego partnera, którego ma przyuczyć do zawodu. Temat wykorzystano w kinie tysiące razy, ale przy odpowiedniej obsadzie i scenariuszu nadal wychodzą udane filmy. Tym razem nie wyszło. Film, pomimo kilku ładnych akcji, jest przeciętny. Jak dla mnie typowa produkcja VHS, dziwi tylko, że to całkiem nowa produkcja. Obejrzeć, zapomnieć.

    Czytaj więcej

  • Środki nadzwyczajne - 2010

    srodki nadzwyczajne
    Środki nadzwyczajne,
    (Extraordinary Measures) - 2010;
    - reżyseria: Tom Vaughan;
    - scenariusz: Robert Nelson Jacobs;
    - wybrana obsada: Brendan Fraser, Harrison Ford, Keri Russell, Meredith Droeger;
    - gatunek: dramat.

    Historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.
    John Crowley jest ojcem trójki dzieci, dwoje z nich choruje na chorobę Pompego. Powoli umierają. John próbuje za wszelką cenę znaleźć lakarza, lek, który da szansę dzieciom na przeżycie. Wszystkie terapie zawodzą, ale jeden kontrowersyjny naukowiec (Ford) twierdzi, że jest na drodze wynalezienia leku. Brakuje mu środków na dalsze badania a poza tym procedura wprowadzenia leku na rynek jest bardzo czasochłonna... a dzieci czasu nie mają.
    Środki nadzwyczajne to średniak, który jednak pokazuje istotny problem współczesnej medycyny i służby zdrowia. Badania nad nowymi lekami są bardzo kosztowne, a firmy farmaceutyczne i inwestorzy oczekują, że nakłady finansowe się zwrócą po wprowadzeniu leku na rynek. Niby oczywistość, ale pojawia się problem chorób rzadkich. Wiadomo, że w tych przypadkach "inwestycja" nigdy się nie zwróci. Jedynym sposobem na finansowanie badań jest dodatkowe wsparcie finansowe. Czy to będą fundacje, organizacje międzynarodowe, czy też rządy ma już drugorzędne znaczenie. Kolejnym problemem jest czas.. tego przeważnie brakuje.

    Czytaj więcej

  • Air Force One - 1997

    Plakat promujący filmy
    Air Force One - 1997;
    - reżyseria: Wolfgang Petersen;
    - scenariusz: Andrew W. Marlowe;
    - wybrana obsada: Harrison Ford, Gary Oldman, Glenn Close, William H. Macy, Liesel Matthews;
    - gatunek: sensacyjny.

    Ostatnio sporo mniej oglądam, mniej piszę - czas mi przecieka przez palce. Wieczne niedospanie i brak ochoty na cokolwiek. Trzeba się w końcu jakoś pozbierać.
    Dziś film, który wielokrotnie, często przypadkiem, gości na moim ekranie - aż dziw, że nigdy o nim nie wspomniałem na tym blogu. Ostatnio często piszę o H. Fordzie (nadrabiam) więc i słowo o Air Force One się należy.
    Prezydencki samolot zostaje porwany przez rosyjskich radykałów, którzy żądają uwolnienia swojego przywódcy. Są zdeterminowani, a ich przywódca (świetny Oldman) potrafi bez wahania zabić zakładników. Służby na ziemi próbują uratować sytuację, ale lecący samolot jest trudnym miejscem na akcję antyterrorystów. Sytuacja wydaje się beznadziejna, ale okazuje się, że amerykański prezydent skutecznie się ukrył i sabotuje działania terrorystów. Ach ci prezydenci USA - zbiór cnót wszelakich. Fabuła nie wygląda zbyt zachęcająco, ale Air Force One naprawdę dobrze się ogląda. Jako widz byłem mega zadowolony. Na odbiór wpływa też dodatkowa akcja pod koniec filmu. Ewakuacja samolotu i jej okoliczności są elementem już niepotrzebnym, ale jakże pasującym. Za to wielki plus.

    Czytaj więcej

  • Świadek - 1985

    swiadek
    Świadek,
    (Witness) - 1985;
    - reżyseria: Peter Weir;
    - scenariusz: Earl W. Wallace, William Kelley;
    - wybrana obsada: Harrison Ford, Kelly McGillis, Josef Sommer, Lukas Haas, Alexander Godunov, Danny Glover, Viggo Mortensen;
    - gatunek: melodramat, thriller.

    No to wracamy z nadrabianiem filmografii Ford'a.
    Samuel raze ze swoją matką jest w podróży. Na jednym z dworców chłopak jest świadkiem brutalnego morderstwa. Podczas przesłuchania przypadkiem rozpoznaje jednego z morderców - okazuje się, że jest nim policjant. Gdy morderca dowie się (a to tylko kwestia czasu), że świadek widział zabójcę to będzie chciał zabić chłopaka.
    Policjant przesłuchujący (Ford) nie wie komu można teraz zaufać, kto jest jeszcze zamieszany w sprawę dlatego też postanawia szybko wyjechać z chłopakiem w bezpieczne miejsce. Okazuje się, że może nim być osada Amiszów - rodzinne strony Samuela.
    Fabularnie Świadek może nie jest zbyt oryginalny, ale na uwagę zasługują trzy elementy. Mamy bardzo dobrą obsadę aktorską, sprawne tempo akcji oraz możliwość poznania kultury Amiszów. Społeczność, która na co dzień odrzuca nowoczesność i przemoc zostaje skonfrontowana z brutalnymi ludźmi z wielkiego miasta. To zestawienie ma dosyć mocne rysy, ale też nie ma w nim gloryfikacji stylu źycia Amiszów.

    "-Wszyscy o Tobie gadają i o tym Angliku.
    - I są pełni chrześcijańskiego zrozumienia, jestem pewna."

    Czytaj więcej

  • Ścigany - 1993

    scigany
    Ścigany,
    (The Fugitive) -1993;
    - reżyseria: Andrew Davis;
    - scenariusz: David Twohy, Jeb Stuart;
    - wybrana obsada: Harrison Ford, Tommy Lee Jones, Sela Ward, Julianne Moore;
    - gatunek: sensacyjny.

    Wyobraź sobie, że prowadzisz całkiem udane życie. Są sukcesy zawodowe, przyjaciele, żona. Wyobraź sobie, że najbliższa Ci osoba zostaje brutalnie zamordowana, a Ty zamiast rozpaczać musisz udowodnić, że to nie ty ją zabiłeś. Nie udaje Ci się. Zostajesz skazany na śmierć, a autobus którym właśnie jedziesz jest Twoją ostatnią podróżą. Jakby była okazja to uciekniesz? Nasz bohater po chwili wahania wykorzystuje okazje i ucieka. Próbując przeżyć policyjny pościg prowadzi własne śledztwo w sprawie zabójstwa swojej żony. Początkowo sądził, ze to nieudane włamanie do domu, ale z czasem zaczyna podejrzewać, że to mogło być zaplanowane.

    Czytaj więcej

  • Co kryje prawda - 2000

    co kryje prawda
    Co kryje prawda,
    (What Lies Beneath) -2000;
    - reżyseria: Robert Zemeckis;
    - scenariusz: Clark Gregg;
    - wybrana obsada: Harrison Ford, Michelle Pfeiffer;
    - gatunek: thriller, horror.

    Norman i Claire są małżeństwem z długim stażem. Wydawałoby się, że największym ich problemem będzie tęsknota po wyjeździe córki na studia. Wkrótce po jej wyjeździe Claire zaczyna bać się własnego domu. Drzwi się same otwierają, sprzęty uruchamiają, czasem coś spadnie i się stłucze - kobieta próbuje znaleźć racjonalne wytłumaczenie, ale odbicia twarzy ducha nie da się racjonalnie wytłumaczyć. Odwiedziny istoty nadprzyrodzonej mają coraz bardziej intensywny charakter - duch ewidentnie próbuje coś przekazać.

    Czytaj więcej

  • Dzień dobry TV - 2010

    plakat promujący
    Dzień dobry TV,
    (Morning Glory) - 2010;
    - reżyseria: Roger Michell;
    - scenariusz: Aline Brosh McKenna;
    - wybrana obsada: Rachel McAdams, Harrison Ford, Diane Keaton, Patrick Wilson, Jeff Goldblum;
    - gatunek: komedia, dramat, obyczajowy.

    Staram się nadrobić filmografię Harrisona. Forda więc ten film wcześniej czy później musiał trafić na moją listę pozycji do obejrzenia. Później się okazało, że pozostała obsada też jest interesująca.. nawet temat filmu wydawał się intrygujący - lubię rzeczy o kinie i telewizji, ale seans mnie rozczarował. Niby jest Ford, ale tak jakby go wcale nie było.. McAdams mimo posiadania niewątpliwego uroku w tym tytule mnie drażniła. Z obsady honor ratuje tylko Keaton.. ale to chyba trochę za mało (chociaż to znakomita aktorka).
    Akcja skupia się wokół telewizji śniadaniowej. Podupadający program (poziom Kawy czy Herbaty) dostaje nową producentkę, ale wszyscy w branży są przekonani, że nic już nie powstrzyma kasacji programu. Rozpoczyna się walka o widza. Bardzo fajny temat, ale dlaczego zrealizowany w tak mdły sposób? Nie czuć emocji, pracy w nerwowej atmosferze, kulis programu, a wprowadzony wątek romansowy wcale nie podnosi temperatury fabuły.

    Czytaj więcej

  • Gra Endera - 2013

    plakat promujący
    Gra Endera
    (Ender's Game) - 2013;
    - reżyseria: Gavin Hood;
    - scenariusz: Gavin Hood;
    - wybrana obsada: Asa Butterfield, Harrison Ford, Ben Kingsley, Viola Davis;
    - gatunek: akcja, science-fiction.

    Przyszłość. Ziemia zostaje zaatakowana przez obcą cywilizację. Udało się zwyciężyć, ale ludzkość żyje w strachu przez nieuniknioną drugą falą inwazji. Tylko innowacyjne środki walki mogą dać cień nadziei na zwycięstwo. Obrońcy postanawiają szkolić żołnierzy wśród dzieci. Młode mózgi o wiele lepiej odnajdują się w cyfrowej walce - dzieci mają fantazję, wyobraźnie, nie myślą według schematów a ich mózgi mają niesamowitą elastyczność. Ender jest bardzo obiecującym kandydatem na przyszłego dowódcę... ma wiele zalet, ale jego talent wymaga doskonałego doszlifowania. Nie chodzi tylko o treningi, naukę strategii, ale także odpowiednie ukształtowanie wrażliwości. To zadanie należy do pułkownika Graff'a (Ford), który nieustannie manipuluje uczuciami chłopca, ale wierzy, że tak ukształtowany wojownik może ostatecznie pokonać najeźdźców.
    Gra Endera jest ekranizacją popularnej powieści Orsona Scotta Carda z 1985. Jest to nie tylko opowieść o wojnie z kosmitami, ale także historia przemocy - jej wpływ na psychikę, postrzeganie świata. Płynność granicy pomiędzy tym co konieczne, a tym co przyjemne jest kilkakrotnie mocno podkreślana. To całkiem solidny atut.

    Czytaj więcej

  • Gwiezdne wojny: Część VI - Powrót Jedi - 1983

    plakat promujący
    Gwiezdne wojny: Część VI - Powrót Jedi
    (Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi) - 1983
    - reżyseria: Richard Marquand,
    - scenariusz: George Lucas, Lawrence Kasdan;
    - wybrana obsada: Mark Hamill, Harrison Ford, Billy Dee Williams, Anthony Daniels, Peter Mayhew, Sebastian Shaw, David Prowse, Ian McDiarmid, Kenny Baker.
    - gatunek: przygodowy, science-fiction.

    Przyszła kolej na ostatnią część pierwszej trylogii Gwiezdnych Wojen.

    Imperium buduje kolejną Gwiazdę Śmierci – nowa broń ma być o wiele bardziej potężniejsza od pierwowzoru. Rebelianci muszą ją zniszczyć zanim osiągnie gotowość bojową, ale najpierw trzeba uratować Han’a Solo, który został zamrożony i przekazany swojemu największemu wrogowi (Jabba) na pustynnej planecie Tatooine. Uwolniony Solo ma pomóc w ataku na Gwiazdę Śmierci. Imperium jednak nie zamierza bezczynnie czekać na ofensywę Rebeliantów.
    Powrót Jedi to póki co najlepsza część GW którą widziałem. Efekty specjalne są fenomenalne, ale bez nieźle pomyślanej fabuły byłyby niczym, a ta jest mocno urozmaicona. Mamy wizytę na Tatooine, gwiezdny atak, nauki Jedi, ostateczna walka Luke’a ze swoim ojcem oraz walki na Endorze – księżycu Gwiazdy Śmierci. Jest też mnóstwo humoru i sprawnie napisanych dialogów. Zachwycają też rodowici mieszkańcy na Endorze (Ewoki). Trzeba przyznać, że genialnie to wyszło.

    Czytaj więcej

  • Gwiezdne wojny: Część V - Imperium kontratakuje - 1980

    plakat promujący
    Gwiezdne wojny: Część V - Imperium kontratakuje
    (Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back) - 1980;
    - reżyseria: Irvin Kershner;
    - scenariusz: Lawrence Kasdan, Leigh Brackett;
    - wybrana obsada: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher, Billy Dee Williams, Anthony Daniels, Peter Mayhew, David Prowse, Kenny Baker;
    - gatunek: przygodowy, science-fiction.

    Pora na kilka słów o drugiej odsłonie Gwiezdnych Wojen. Rebelianci popsuli Gwiazdę Śmierci i musieli czmychnąć przed Imperium. Wybrali małą lodową planetę i tam spokojnie się przygotowują do walki. Kolejna walka jest tylko kwestią czasu. Imperium przygotowuje inwazję (pojawiają się piękne kroczące roboty), ale bitwa nie daje odpowiedniego rozstrzygnięcia. Luke wybiera się na nauki do Mistrza Jedi (Yoda). Han Solo z przyjaciółmi leci do pięknego miasta gdzie żyje jeden z jego znajomych (celowo nie używam słowa przyjaciel) licząc, że tam będą mieli bezpieczne schronienie. Nie mają pojęcia, że czeka tam na nich Darth Vader.
    Druga odsłona Gwiezdnych Wojen jest bardzo udanych sequelem, który znakomicie rozwija wątki z pierwszej części. To w tej części padają najsłynniejsze słowa Vader'a..
    Cały czas nie mogę się przekonać do postaci Luke'a Skywalker'a. - ten wątek mnie całkowicie nie przekonuje. Natomiast Ford jak zwykle rewelacyjnie :)

    Czytaj więcej

  • Gwiezdne Wojny: Nowa Nadzieja - 1977

    plakat promujący film
    Gwiezdne Wojny - Część IV - Nowa nadzieja
    (Star Wars)- 1977;
    - reżyseria: George Lucas;
    - scenariusz: George Lucas;
    - wybrana obsada: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher, Peter Cushing, Peter Mayhew, David Prowse.
    - gatunek: przygodowy, science-fiction.

    No i ten dzień, ten czas musiał w końcu nadejść. Niebo się otwarło i w końcu zmotywowany (bez możliwości sprzeciwu) musiałem zacząć oglądać Gwiezdne Wojny. Sceptycznie do tego podchodziłem, nie rozumiałem ich fenomenu i wpływu na popkulturę. Niewybaczalne przeoczenie, które ma też swoje plusy. Mogłem bez sentymentalnych naleciałości obejrzeć Sagę - całkowicie dziewicze podejście do odświeżonej, wypasionej pierwszej części (wg numeracji czwartej).
    Nie miałem pojęcia, że gwiezdne wojny miały aż taki wpływ na moje dzieciństwo. Pierwsze klocki Lego (komunijne) były właśnie z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Jedna z pierwszych gier wideo również nawiązywała do tego świata.. teraz dopiero rozumiem jaką rewolucją były te filmy. Scenariusz był pisany przez lata i sam Lucas nie wiedział czego tak naprawdę oczekuje.. cały czas rozbudowywał swoje uniwersum.. można powiedzieć, że Star Wars całkowicie zdominowało jego twórczość.. jego przyjaciel Coppola twierdził iż ten oszalał. Tak na marginesie - Lucas pierwotnie miał reżyserować Czas Apokalipsy, ale wolał skupic się na Star Wars.. niesamowita historia.
    Gwiezdne wojny zdobyły aż sześć Oscarów plus Oscar za specjalne osiągnięcia - absolutnie mnie to nie dziwi. Film jest z roku 1977, a nadal zachwyca swoim rozmachem i sposobem realizacji efektów specjalnych, które nadal trzymają formę. Nie można też pominąć soundtracku, który na stałe zawładnął wyobraźnią widzów na całym świecie. Pierwsza część Star Wars to dla mnie przede wszystkim niesamowity triumf Han'a Solo - maximum Forda w Fordzie ;) Za to kompletnie nie przypadł mi do gustu Luke Skywalker - zarówno aktor jak i postać nie byłyby w stanie zdobyć mojej sympatii.

    Czytaj więcej

  • Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy - 2015

    plakat promujący
    Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy
    - (Star Wars: The Force Awakens) - 2015;
    - reżyseria: J.J. Abrams;
    - Lawrence Kasdan, J.J. Abrams,Michael Arndt;
    - wybrana obsada: Harrison Ford, Carrie Fisher, Adam Driver, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac;
    - gatunek: przygodowy, science-fiction.

    Nie jestem fanem Gwiezdnych Wojen.. może inaczej - wiem, że taka saga istnieje, że powinienem ją obejrzeć (mam kilkoro znajomych, którzy za nieznajomość serii są gotowi się na mnie obrazić), ale nigdy mnie do niej nie ciągnęło. Owszem gdzieś tam fragmenty widziałem, ale raczej unikałem... aż w końcu nastał moment, w którym się przełamałem. Za namową (nie da się ukryć uporczywą - dzięki) poszedłem do katowickiego IMAX'u by obejrzeć Przebudzenie Mocy w miarę odpowiednich warunkach.
    Siódma odsłona GW pozytywnie mnie zaskoczyła. Jest to kawał kapitalnego kina przygodowego, w którym nie brakuje sporej dawki humoru. Mam ten komfort, że nie muszę porównywać tego filmu z poprzednimi częściami - to całe uniwersum nadal jest dla mnie obce i nie do końca kumam jego fenomen, ale Przebudzenie Mocy jako pojedynczy film dało mi dokładnie to, czego oczekiwałem, a właśnie o to chodzi w kinie. Akcja to istny rollercoaster pełen ostrych zakrętów i nieoczekiwanych wydarzeń. Nie chcę się specjalnie rozwodzić nad fabułą bo boję się, że pominę jakieś ważne wątki dotyczące całej historii sagi.. w skrócie to jest kolejna walka pomiędzy dobrem, a złem. Potencjalni wrogowie mogą okazać się sojusznikami, a rodzina.. no cóż.. najlepiej na zdjęciach..
    Przebudzenie Mocy to dla mnie przede wszystkim niesamowity powrót najlepszego aktora kina przygodowego - mam na myśli (jeśli ktoś ma wątpliwości) Harrisona Forda. Dla niego samego warto obejrzeć ten film.. ale rozumiem, że dla wielu to za mało.. i tu warto wspomnieć o Daisy Ridley, która wypadła nad wyraz pozytywnie. Czyżby Jennifer Lawrance zaczęła mieć konkurencję? Jej postać została bardzo fajnie napisana (zresztą nie tylko jej).. bez zbędnej egzaltacji, rozchwianej psychiki. Mamy bohaterkę, która wie czego chce, ale przy czym zachowuje niewątpliwy urok osobisty.Jak dla mnie to największe pozytywne zaskoczenie podczas seansu. Tak - lubię to. Współczesne kino science-fiction to przede wszystkim też efekty. W Przebudzeniu Mocy akcji jest niesamowicie dużo, specjaliści od efektów specjalnych mieli niesamowicie dużo pracy. Trzeba przyznać, że spisali się bardzo dobrze. Ukazany świat charakteryzuje drobiazgowość i urozmaicenie, ale jednocześnie jest zachowany pewien styl kina lat osiemdziesiątych. Trudno mi to ubrać w słowa, ale takie odnoszę wrażenie. Słabiej natomiast wygląda 3D - Nadal nie jestem w pełni przekonany do tej technologii.. cały czas mam odczucie, że to chwilowa moda.
    Skoro wspominam o efektach to nie mogę pominąć jednego z głównych bohaterów - mowa oczywiście o droidzie BB-8.. - chyba nie ma osoby, której sposób wykonania tej postaci by się nie podobał. Od razu wpisuję BB-8 to listy ulubionych robotów - a tam znajduje się między innymi Numer 5 i kot z filmu Eva.
    Już teraz wiadomo, że najnowsza część GW pobiła wszelkie rekordy sprzedaży, ale czy kogoś może to dziwić? Tak intensywna kampania promocyjna musiała przynieść odpowiednie efekty.

    Czytaj więcej

  • Paranoja - 2013

    paranojaParanoja
    (Paranoia) - 2013;
    - reżyseria: Robert Luketic
    - scenariusz: Barry Levy
    - wybrana obsada: Liam Hemsworth, Amber Heard, Gary Oldman, Harrison Ford
    - thriller.

    Młody, zdolny informatyk pracuje od lat w jednej korporacji IT. Przypadek sprawia, że będzie narzędziem w nieuczciwej walce pomiędzy dwoma wielkimi koncernami. Nowe technologie, kradzież patentów i prawdziwa krew. Sukces, życie na wyższym poziomie wymaga dużo większego ryzyka i poświęcenia. Młode pokolenie jest głodne sukcesu, ale nie wie, że nic w życiu nie przychodzi samo.. a praca w korporacji wysysa całą energię nie oferując wiele w zamian. W tle mamy wojnę dwóch wielkich koncernów, których właściciele kiedyś współpracowali, ale obecnie toczą zacięty bój , w którym wszystkie chwyty są dozwolone.
    Lubię wszelkie firmy, które mają w tle nowe technologie i ich wpływ na rzeczywistość szarych obywateli. Piękne slogany czołowych firm IT (filmowych) są tylko dla klientów - na co dzień firmy stosują całkiem inne zasady. Tak mi się przypomniał motyw z Google, ponoć to najlepszy pracodawca, ale czy w rzeczywistości praca tam jest pracą marzeń?
    Hemsworth i Heard wypadli nad wyraz przeciętnie. Aktorsko film ratuje duet doświadczonych aktorów (Oldman, Ford), dla nich warto obejrzeć ten tytuł.

    Czytaj więcej

  • Czas patriotów - 1992

    czas patriotow
    Czas patriotów (Patriot Games, reżyseria Phillip Noyce, 1992)

    Nie ma czasu na systematyczne oglądanie.. nie ma też go na bieżące pisanie notek.. Lato wygrywa z notebookiem.. i bardzo dobrze...
    Czas patriotów to kolejny klasyk, który musiał zostać odświeżony.. niby kiedyś widziałem, ale nic nie pamiętałem. Ekranizacja powieści Toma Clancy jest idealną rozrywką dla wszystkich fanów dobrego kina sensacyjnego, ale także dla wielbicieli Harrisona Forda.
    Jack Ryan, były analityk CIA podczas urlopu z rodziną jest świadkiem zamachu IRA na członków rodziny królewskiej. Instynktownie interweniuje przeszkadzając w terrorze. Bohaterski czyn sprawia, że IRA bierze Ryana i jego rodzinę na celownik.
    Niemal każda powieść Toma Clancy to rewelacyjny materiał na film akcji.. nie inaczej jest tym razem. Na ekranie sporo się dzieje, a fabuła jest wciągająca - nie są to jednak największe atuty produkcji. Zwróćcie uwagę na obsadę: Harrison Ford, Samuel L. Jackson, Sean Bean (czarny charakter) oraz Anne Archer.. jak dla mnie to zestaw, który zasługuje na uwagę. Poza tym kino lat dziewięćdziesiątych ma niesamowity klimat.
    Czas patriotów dostaje mocne osiem.
    osiem

    Czytaj więcej

  • 42 - Prawdziwa historia amerykańskiej legendy - 2013

    42 prawdziwa historia amerykanskiej legendy42 - Prawdziwa historia amerykańskiej legendy
    (42, reżyseria Brian Helgeland, 2013)

    Kolejny tytuł z cyferką w tytule - dostrzegacie zależność? Na wstępie muszę przyznać, że nie skojarzyłem, że w tym filmie drugoplanową rolę gra Harrison Ford.. nie rozpoznałem go - wiem, wstyd!

    42 to opowieść o Jackie'm Robinsononie (Chadwick Boseman), legendarnym baseballiście, który był pierwszym czarnoskórym zawodnikiem w krajowych rozgrywkach. Mamy ukochany amerykański sport i kwestie rasowe na pierwszym planie. Wydaje się, że to znakomite połączenie by zrobić film, który dużo zarobi i zapadnie w pamięci widzów. Tym razem doskonały przepis na sukces nie podziałał. Zabrakło emocji, realizmu, dopracowanych dialogów. Postacie zostały ukazane w zbyt jednostronny sposób. Ponadto taka ilość patosu nawet mnie irytuje. No bez przesady. Czy to jest zły film? Zdecydowanie nie.. ale uważam, że historia niosła w sobie dużo mocniejszy potencjał.

    Czytaj więcej

Strona 1 z 2