Ułatwienia dostępu

wojenny

  • W domu innego - 2019

    w domu innego 2019

    W domu innego,
    (The Aftermath) - 2019;
    - reżyseria: James Kent;
    - scenariusz: Joe Shrapnel, Anna Waterhouse;
    - wybrana obsada: Keira Knightley, Alexander Skarsgård, Jason Clarke, Martin Compston, Kate Phillips, Flora Li Thiemann;
    - kategoria: film, wojenny, melodramat.

    Powojenny Hamburg. To mocno znisczone przez naloty aliantów miasto zaczyna powoli odnajdywać się w nowej rzeczywistości. To miasta przybywają zwycięskie siły, których zadaniem odbudowa miasta oraz rozliczenie osób odpowiedzialnych za holocaust.
    Pułkownik Morgan, razem ze swoją żoną zostaje zakwaterowany w okazałym domu niemieckiego architekta. Właściciel nieruchomości akceptuje nową rzeczywistość, ale nie można tego powiedizeć o jego córce oraz żonie Morgan'a, która nie rozumie dlaczego mąż nie nakazał eksmisji właścicieli.

    Czytaj więcej

  • Filip - 2022

    filip

    Filip - 2022;
    - reżyseria: Michał Kwieciński;
    - scenariusz: Michał Kwieciński, Michał Matejkiewicz;
    - wybrana obsada: Eryk Kulm jr, Victor Meutelet, Sandra Drzymalska, Gabriel Raab, Robert Więckiewicz;
    - kategoria: film, kino polskie, dramat, wojenny, Złote Lwy;

    Czasy wojenne. Dwudziestokilkuletni Filip ucieka z warszawskiego getta. Zatrudnia się w niemieckim mieście (Frankfurt ) jako kelner. Takich jak on jest wielu, a niemieckie miasta pilnie potrzebują wykwalifikowanych pracowników, którzy zastąpią rodowitych Niemców, którzy wyjechali na front.
    Filip udaje francuza, a pracę urozmaica częstymi schadzkami z niemieckimi kobietami. Relacje te są powierzchowne i obarczone wysokim ryzykiem. Za seks z Niemką grozi śmierć, ale i kobiety nie unikną kary (piętnujące obcięcie włosów). Pozornie Filip jest zadowolony z obecnej sytuacji, ale coraz częściej czuje niepokój i pustkę. Dociera do niego, że w życiu chodzi o coś więcej niż tylko o przeżycie.

    Czytaj więcej

  • Hanover Street - 1979

    hanover street

    Hanover Street - 1979;
    - reżyseria: Peter Hyams;
    - scenariusz: Peter Hyams;
    - wybrana obsada: Harrison Ford, Lesley-Anne Down, Christopher Plummer;
    - kategoria: film, melodramat, wojenny.

    Nadrabiam filmografię z Fordem. Ten znany z kultowych ról aktor ma na swoim koncie kilka produkcji, o których współczesny widz już nie pamięta. Do takich tytułów zaliczam Hanover Street.
    Akcja dzieje się w Londynie podczas II wojny światowej. Amerykański pilot bombowca nie boi się ryzykownych misji. Wszystko się zmienia gdy przypadkowo spotyka na ulicy piękną kobietę. Umawiają się na herbatę i od razu wiedzą, że są dla siebie stworzeni. Taka miłość od pierwszego wejrzenia. Pod koniec spotkania pilot nadal nie wie jak dziewczyna się nazywa za to słyszy od niej, że niestety już za późno. Oczywiście podejrzewamy dlaczego, ale co to znaczy w obliczu miłości?

    Czytaj więcej

  • The Hurt Locker. W pułapce wojny - 2008

    the hurt locker

    The Hurt Locker. W pułapce wojny;
    (The Hurt Locker) - 2008;
    - reżyseria: Kathryn Bigelow;
    - scenariusz: Mark Boal;
    - wybrana obsada: Jeremy Renner, Anthony Mackie, Brian Geraghty, Guy Pearce, Ralph Fiennes, David Morse, Evangeline Lilly;
    - kategoria: film, wojenny, Oscar (6), dramat.

    Po piętnastu latach od premiery w końcu udało mi się obejrzeć ten tytuł. Nie żeby nie było okazji, ale zawsze odkładałem seans na inny dzień. I tak w kółko.

    Film opowiada o jednostce saperów, którzy odbywają służbę w Iraku. Żołnierze odliczają dni do końca misji, ale zawsze mają świadomość, że każdy dzień może być ich ostatnim. Są na wrogim terenie, bezpieczeństwo nakazuje by nie wchodzić w bliższe relacje z Irakijczykami. Nigdy nie wiadomo jakie intencje mają napotkane osoby. Niemal non stop istnieje zagrożenie wybuchami. A to miny, pułapki bombowe, samochody pułapki no i żywe bomby. Celowo nie piszę samobójcy bo to nie zawsze takie oczywiste.

    Czytaj więcej

  • Na Zachodzie bez zmian - 2022

    na zachodzie bez zmian

    Na Zachodzie bez zmian,
    (Im Westen nichts Neues) - 2022;
    - reżyseria: Edward Berger;
    - scenariusz: Edward Berger, Lesley Paterson;
    - wybrana obsada: Felix Kammerer, Albrecht Schuch, Aaron Hilmer, Moritz Klaus, Daniel Brühl, Edin Hasanovic;
    - kategoria: film, dramat, wojenny, Oscar, Nefflix, ekranizacja.

    Jeden z tegorocznych faworytów oscarowych. Zdobywca 4 statuetek w tym za najlepszy obraz międzynarodowy.
    Ekranizacja słynnej powieści Remarque’a jest znakomitym antywojennym manifestem, który zadziwia swoją aktualnością.
    Czasy pierwszej wojny światowej. Młody Paul razem z przyjaciółmi zaostają wciągnięci do wojska. Według propagandy ma to być przygoda jego życia, ale rzeczywistość szybko odkrywa prawdziwe karty. Wojna to nie romantyczne paradowanie z karabinem. Błoto, wszczechogarniająca śmierć, niezrozumiałe rozkazy no i głód. Tak wygląda walka. Przyjaciele Paula szybko się wykruszają, nie wrócą do domu. Sam Paul ma więcej szczęścia. Przeżyje, ale czy będzie bohaterem? Czy po czymś takim można mówić o heroiźmie? Znacie odpowiedź.

    Czytaj więcej

  • U-571 - 2000

    U 571

    U-571 - 2000;
    - reżyseria: Jonathan Mostow;
    - scenariusz: Jonathan Mostow, Sam Montgomery;
    - wybrana obsada: Harvey Keitel, Matthew McConaughey, Thomas Kretschmann, Bill Paxton, Jack Noseworthy, Jon Bon Jovi;
    - kategoria: film, Oscar, okręty, wojenny.

    Czasy drugiej wojny światowej. Alianci odnąszą wielkie straty na morzach i oceanach. Transporty są zatapiane przez wszechobecne U-Boot'y. Sytuacja jest dramatyczna, przejęcie maszyny szyfrującej mogłoby odmienić losy wojny. Gdy jeden z U-Boot'ów zostaje uszkodzony pojawia się okazja zdobycia urządzenia. Na szybko jest przygotowany okręt, który będzie udawać niemiecką jednostkę ratunkową, a to pozwoli zbliżyć się do dryfującego okrętu.
    Plan nie jest skomplikowany, ale trudny do wykonania, a wszystko się zaczyna gmatwać bardziej gdy w okolicy kontaktu pojawiają się nieprzewidziani goście.

    Czytaj więcej

  • Pianista - 2002

    pianista

    Pianista,
    (Pianist) - 2002;
    - reżyseria: Roman Polański;
    - scenariusz: Ronald Harwood;
    - wybrana obsada: Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Emilia Fox, Maureen Lipman, Jessica Kate Meyer, Julia Rayner, Michał Żebrowski;
    - kategoria: film, dramat, wojenny, biograficzny, Oscar (3), Cannes, Orły.

    Warszawa, Władysław Szpilman jest u szczytu kariery. Ten znakomity pianista prowadzi dobre, szczęśliwe życie, ale miasto się zmienia. Wybucha wojna i wszystkim jest coraz ciężej.. Żydzi są publicznie znieważani, a z czasem znakowani i zamykani w getcie. Kolejne miesiące to kolejne traumatyczne przeżycia. Tu nie ma już wątpliwości, że naziści prowadzą szeroko zakrojoną akcję likwidacji narodu żydowskiego. Tysiące giną na ulicach Warszawy, a setki tysięcy są wywożone do obozów zagłady. Szpilman nie opuszcza miasta, początkowo próbuje przetrwać grając muzykę - w czasie wojny na sztukę jest niskie zapotrzebowanie. Władysław wielokrotnie ociera się o śmierć, czasem pomagają mu życzliwi ludzie, ale częściej jest to zwyczajne szczęście. Jak w rosyjskiej ruletce.

    Czytaj więcej

  • Szyfry wojny - 2002

    szyfry wojny

    Szyfry wojny,
    (Windtalkers) - 2002;
    - reżyseria: John Woo;
    - scenariusz: John Rice, Joe Batteer;
    - muzyka: James Horner;
    - wybrana obsada: Nicolas Cage, Adam Beach, Peter Stormare, Christian Slater, Mark Ruffalo, Noah Emmerich, Frances O'Connor;
    - kategoria: film, wojenny, dramat.

    Czasy II Wojny Światowej. Sierżant Joe Enders ma możliwość powrotu na front. Trafia na wyspę Sajpan, a jego głównym zadaniem jest ochrona szyfranta pochodzącego z plemienia Nawaho. W zasadzie ma nie tyle chronić życie szyfranta co sam szyfr, który nadal nie został złamany przez japońskiego przeciwnika. Co to oznacza w praktyce? Ma chronić szeregowego, a jak się to nie uda to ma nie pozwolić by szeregowy trafił w japońską niewolę. Endrers to doświadczony żołnierz i zdaje sobię sprawę z powagi sytuacji. Zadanie musi zostać wypełnione. Nawet za cenę życia przyjaciela?

    Czytaj więcej

  • 9 kompania - 2005

    9 kompania

    9 kompania,
    (9 rota) - 2005;
    - reżyseria: Fedor Bondarchuk;
    - scenariusz: Yuriy Korotkov;
    - wybrana obsada: Fedor Bondarchuk, Aleksey Chadov, Mikhail Evlanov, Ivan Kokorin, Aleksandr Bashirov, Irina Rakhmanova;
    - kategoria: film, dramat, wojenny, na faktach.

    Rosja, rok 1988. Grupa młodych żołnierzy po krótkim, ale intensywnym szkoleniu zostaje skierowana do Afganistanu. Tu trwa prawdziwa wojna. Rosja radziecka wrzuciła w nią olbrzymie zasoby a i tak nie udało się jej wygrać. Zresztą nikomu wcześniej, ani później (USA) ta sztuka się nie udała. Żołnierze uczą się jak działać w tym skrajnie trudnym i wrogim środowisku, pomimo dobrego szkolenia nie mają szans z wrogiem, który walczy u siebie. 9 kompania dostaje zadanie utrzymania jednego ze wzgórz, zadanie nie tylko skrajnie trudne, które wielu z żołnierzy przypłaci życiem, co kompletnie niepotrzebne (w rzeczywistości zginęło 6 z 39 źołnierzy). Chwilę później Rosja wycofuje się z Afganistanu.

    Czytaj więcej

  • Łowca jeleni - 1978

    lowca jeleni

    Łowca jeleni,
    (The Deer Hunter) - 1978
    - reżyseria: Michael Cimino;
    - scenariusz: Deric Washburn;
    - wybrana obsada: Robert De Niro, John Cazale, John Savage, Christopher Walken, Meryl Streep;
    - kategoria: kultowy, Wietnam, dramat, wojenny, Oscar (5), Złote Globy;

    Trójka przyjaciół musi wyjechać na wojnę. Spokojne, lekko pijane życie w małym miasteczku zostaje zastąpione brutalną walką w nieprzyjaznym Wietnamie. Wojna mocno ich zmieni i już nic nie będzie takie samo. Obecnie nazwalibyśmy to syndromem PTSD, ale to określenie zabiera pewiem emocjonalno-personalny wydźwięk.
    Łowca jeleni niezmiennie budzi u mnie (i nie tylko) mieszane uczucia. Najpierw mamy zbyt długą ekspozycję bohaterów, później gwałtowne cięcie i niewolę w Wietnamie. Jest też słynna rosyjska ruletka 'organizowana' przez żołnierzy północy. Scena świetna, ale ponoć brak dowodów na to by to miało miejsce w rzeczywistości. Druga połowa filmu jest zdecydowanie lepsza.
    Film jest czołowy przedstawicielem antywojennego nurtu w kinematografii, a skoro tak, to dlaczego niewinni amerykańscy chłopcy są tak brutalnie torturowani? Brutalność wojsk amerykańskich była uzasadniona? Może jednak interwencja USA była potrzebna? Czuję tu delikatny rozdźwięk.

    Czytaj więcej

  • Good Morning Vietnam - 1987

    good morning vietnam

    Good Morning Vietnam - 1987;
    - reżyseria: Barry Levinson;
    - scenariusz: Mitch Markowitz;
    - wybrana obsada: Robin Williams, Forest Whitaker, Tung Thanh Tran, Chintara Sukapatana, Bruno Kirby, Noble Willingham;
    - kategoria: dramat, komedia, wojenny, Złote Globy.

    Sajgon, rok 1965.
    Adrian Cronauer przyjeżdża to bazy wojskowej w Wietnamie. Ma być jednym z prowadzących audycje w wojskowym radiu. Każdą z nich zaczyna od głośnego okrzyku "Good Morning Vietnam, a następnie prowadzi bardzo ostrą audycję, pełną Rock and Roll'a, humoru i satyry w stosunku do przełożonych. Jego program jest totalnym hitem - żołnierze go uwielbiają a przełożeni próbują usunąć. Prywatnie Adrian w Wietnamie próbuje prowadzić normalne życie. Chce się umówić z piękną miejscową dziewczyną, a gdy to nie jest możliwe próbuje zaprzyjaźnić się z jej bratem. A w tle wojna... jedna z najbardziej bzdurnych w historii.

    Czytaj więcej

  • M*A*S*H* - 1970

    mash

     

    M*A*S*H* ,
    (MASH) - 1970;
    - reżyseria: Robert Altman;
    - scenariusz: Ring Lardner Jr.;
    - wybrana obsada: Donald Sutherland, Elliott Gould, Tom Skerritt, Sally Kellerman, Robert Duvall, Michael Murphy;
    - kategoria: wojenny, komedia, dramat.

    Trwa wojna w Korei. Do szpitala polowego, który znajduje się blisko frontu trafia dwóch nowych chirurgów. Są świetnymi specjalistami, ale każdą wolną chwilę wykorzystują na zabawę. Byle tylko nie myśleć o wojnie obok i o powrocie do domu. Alkohol, hazard, seks z pielęgniarkami to tylko nieliczne formy rozrywki. Lekarze się do nich nie ograniczają. Przecież można zagrać w golfa, czy tez bezkarnie znieważyć przełożonych. Nie ma granic.
    M*A*S*H* to film, który mocno się postarzał. Pierwsze trzydzieści minut jest tak ciężkostrawne, że niewiele brakowało bym zakończył seans. Na szczęście mam zasadę, że jak coś zaczynam oglądać to muszę skończyć (nie dotyczy serwisów informacyjnych TVP oraz występów kopaczy).

    Czytaj więcej

  • Dywizjon 303. Historia prawdziwa - 2018

    dywizjon 303 historia prawdziwa

    Dywizjon 303. Historia prawdziwa - 2018;
    - reżyseria: Denis Delić;
    - scenariusz: Jacek Samojłowicz, Krzysztof Burdza;
    - wybrana obsada: Maciej Zakościelny, Piotr Adamczyk, Cara Theobold, Antoni Królikowski, Andrew Woodall, Anna Prus, Krzysztof Kwiatkowski,
    - gatunek: na faktach, wojenny, akcja.

    Miałem nie iść na ten film. Zwiastun i pierwsze recenzje nie były zbyt przychylne, ale coraz częściej znajomi pytali mnie czy już to widziałem? Gdzieś w głowie przemknęła mi myśl, że może to nie jest takie złe jak się zapowiada? Dałem szansę.
    Historia jest inspirowana powieścią Arkadego Fiedlera, a akcja skupia się wokół Jana Zunbacha oraz Witolda Urbanowicza. Czyli podobnie jak w Bitwie o Anglię.
    Jest to również produkcja polsko-brytyjska - na tym podobieństwa się kończą, a zaczynają się różnice.
    Dywizjon 303. Historia prawdziwa to film, który naprawdę trudno się ogląda. Fatalny scenariusz, brak dobrych dialogów, a przede wszystkim operowanie kalkami sprawiły, że seans mnie naprawdę zmęczył. Nie ma tu żadnej ekspozycji bohaterów, fabuła składa się z powtórzeń, a zakończenie nie posiada żadnego podsumowania. Brak pomysłu na ten film podkreślają wrzutki archiwalnych zdjęć. Na minus też trzeba zaliczyć ukazanie świata w czarno-białych barwach. Mamy złych Niemców, Anglicy to świnie (padło to określenie) a Polacy.. Polacy to najlepsi piloci, kochankowie, imprezowicze. Polacy są w ogóle naj i gdyby nie oni to świat by przepadł. Propagandowe kino patriotyczne, którego nie da się oglądać.

    Czytaj więcej

  • 303. Bitwa o Anglię - 2018

    303 bitwa o anglie

    303. Bitwa o Anglię,
    (Hurricane: Squadron 303) - 2018;
    - reżyseria: David Blair;
    - scenariusz: Alastair Galbraith, Robert Ryan;
    - wybrana obsada: Iwan Rheon, Milo Gibson, Stefanie Martini, Marcin Dorociński, Kryštof Hádek, Radosław Kaim, Sławomir Doliniec;
    - gatunek: na faktach, dramat, wojenny.

    Jakie to typowo polskie. Przez lata film o Dywizjonie 303 nie mógł powstać. Były problemy z pieniędzmi, ze scenariuszami z obsadą. I w końcu się udało. Powstały dwa filmy jednocześnie, których daty premiery dzielą zaledwie dwa tygodnie. Kompletnie niezależne a jeden z nich reklamuje się hasłem "nie pomyl filmu". Nie wnikam kto komu robi na złość, kto 'miał większe prawo' do sierpniowego terminu premiery - z zewnątrz wygląda to dosyć klarownie. Wolimy dzielić niż łączyć.

    Na pierwszy ogień do kin trafiła niskobudżetowa produkcja 303. Bitwa o Anglię. Produkcja brytyjsko-polska, w której główne role trafiły do Brytyjczyków. Aktorsko wypadło to całkiem przyzwoicie, ale mnie osobiście mocno drażnił polski dubbing.
    Historia? Tu nie ma wielkich zaskoczeń. Tworzenie się polskiego dywizjonu, który był jednym z bardziej walecznych podczas walk o Anglię. W tle mamy wpleciony wątek miłosny oraz pewną smutną prawdę historyczną, że polscy lotnicy po zakończeniu walk nie zostali należycie docenieni. Fabuła delikatnie opiera się o motyw roli kobiet w wojsku. Temat jest ledwo co 'liźnięty' a szkoda - był w nim niezły potencjał.

    Czytaj więcej

  • Demony wojny wg Goi - 1998

    demony wojny wg goi
    Demony wojny wg Goi
    - 1998;
    - reżyseria: Władysław Pasikowski;
    - scenariusz: Władysław Pasikowski;
    - muzyka: Marcin Pospieszalski;
    - wybrana obsada: Bogusław Linda, Tadeusz Huk, Olaf Lubaszenko, Zbigniew Zamachowski, Artur Żmijewski, Mirosław Baka, Bartłomiej Topa, Radosław Pazura;
    - gatunek: dramat, wojenny.

    Kolejny z filmów, które od lat czekały na obejrzenie. Dawno powinienem po niego sięgnąć, na szczęście do wspólnego seansu namówił mnie przyjaciel.
    Polski oddział wojskowy wykonuje pokojową misję w niespokojnej Bośni. Dowódca (Linda) za kilkanaście godzin ma stracić dowództwo nad oddziałem. Przyczyną odsunięcia majora Kellera jest niesubordynacja. Ostatnie godziny zmuszają go jednak do kolejnych działań, które daleko wykraczają poza pokojowy charakter misji. Trzeba uratować norweskiego pilota, który awaryjnie lądował w górach i znajduje się w bardzo niebezpiecznym terenie. Keller, wbrew rozkazom, wyrusza z niebezpieczną misją ratunkową, w ramach której dojdzie do konfrontacji z uzbrojonymi przeciwnikami. Celowo nie używam określenia wróg - Polacy w tej wojnie nie byli stroną.

    Czytaj więcej

  • Zgoda - 2017

    zgoda

    Zgoda - 2017;
    - reżyseria: Maciej Sobieszczański;
    - scenariusz: Małgorzata Sobieszczańska;
    - wybrana obsada: Julian Świeżewski, Jakub Gierszał, Zofia Wichłacz, Danuta Stenka, Wojciech Zieliński;
    - gatunek: dramat, wojenny.

    Dziś kilka słów o pozycji, która w ten weekend wchodzi do kin. Zgoda jest jednym z niewielu filmów, które koniecznie chciałem obejrzeć w Gdyni i jeden z filmów, który zrobił na mnie największe wrażenie.
    Świętochłowice, rok 1945. Wojna się kończy. Organy bezpieczeństwa przekształcają poniemiecki obóz. Teraz są w nim przetrzymywani Niemcy, Ślązacy, Polacy - wszyscy, którzy są niewygodni dla nowej władzy. Do pracy w obozie zgłasza się Franek. Nie pragnie zemsty na nazistach, ani szybkiej kariery w UB, jego głównym, a może i jedynym celem jest wyciągnięcie z obozu Ani - dziewczyny, w której od lat jest zakochany. W obozie znajduje się także ich wspólny niemiecki przyjaciel sprzed wojny (w roli Erwina Jakub Gierszał). Franek nie wie, że Erwin również kocha Annę. Mamy zatem klasyczny wątek miłosny. Dwóch kocha jedną, a ona musi dokonać wyboru. Brzmi banalnie, ale nie w tych okolicznościach. Podążanie za głosem serca to nie kwestia szczęścia, ale także kwestia przeżycia. Franek dla ratowania dziewczyny musi wiele poświęcić, musi udowodnić, że zasługuje na pracę w obozie, ale ta jego determinacja i środowisko, w którym przebywa sprawiają, że chłopak się zmienia. Zresztą nie tylko on.

    Czytaj więcej

  • Dunkierka - 2017

    dunkierka

    Dunkierka,
    (Dunkirk) - 2017;
    - reżyseria: Christopher Nolan;
    - scenariusz: Christopher Nolan;
    - wybrana obsada: Fionn Whitehead, Tom Glynn-Carney, Jack Lowden, Harry Styles, Aneurin Barnard, James D'Arcy, Tom Hardy, Kenneth Branagh, Cillian Murphy;
    - gatunek: dramat, wojenny.

    Druga Wojna Światowa. Ewakuacja setek tysięcy brytyjskich żołnierzy z plaż Dunkierki. Kilka wątków, które przecinają się w jednym momencie. Chronologia zdarzeń lekko zachwiana, ale w końcowych scenach całkowicie spójna. Mamy tu pilotów, którzy mają zabezpieczać ewakuacje, cywilne statki płynące z pomocą, a także brytyjskich żołnierzy, którzy oczekują na ratunek. Nadzieja na przeżycie z każdą godziną gaśnie. Wielu już zginęło i wielu zginie podczas ewakuacji. Wróg ma doskonałą świadomość, że armia jest w potrzasku i dlatego nieśpiesznie bombarduje plaże. Co ciekawe, w filmie Nolana wróg jest bezosobowy, równie anonimowy jak morskie fale. Zarówno on jak i przyroda nie znają litości, ale też nie ma w ich działaniach zbędnego okrucieństwa. Tak jakby to była naturalna kolej rzeczy - to znacząco wzmacnia przekaz.

    Czytaj więcej

  • Złoto pustyni - 1999

    zloto pustyni

    Złoto pustyni,
    (Three Kings) - 1999;
    - reżyseria: David O. Russell;
    - scenariusz: David O. Russell;
    - wybrana obsada: George Clooney, Mark Wahlberg, Ice Cube, Nora Dunn, Jamie Kennedy, Cliff Curtis;
    - gatunek: komedia, wojenny, dramat.

    Nie jest to zbyt znany film.
    Rok 1991, Irak, podpisano zawieszenie broni, a amerykańscy żołnierze szykują się do powrotu do domu. Misja zakończona sukcesem. Część z nisz przy wylotem do ojczyzny próbuje odszukać część kuwejckiego złota, które zostało zagrabione przez wojska Husajna. To ma być krótki wypad po skarby, ale sprawy dosyć szybko się komplikują. Zawieszenie broni niby trwa, ale dotyczy ono tylko relacji Amerykanie - wojsko Husajna. Pod pozornym pokojem trwają przygotowania do kolejnej odsłony wojny - najeźdźcy (USA) wyjadą i rozpoczną się krwawe porachunki wewnątrz Iraku.
    Złoto pustyni wywołuje mieszane uczucia. Jest to film, który miesza wiele gatunków i mnie to trochę drażniło, ale z drugiej strony porusza ważne sprawy. Wojna nigdy nie kończy się na działaniach armii. Te kilka bomb, kilka tygodni działań wojennych sprawia, że kraj totalnie niszczeje i tworzą się podziały i rany, które przez wiele lat nie będą chciały się zabliźnić.
    Jest w tym filmie wiele elementów komediowych, ale nie do końca jestem pewien czy mają wywołać uśmiech, czy bardziej refleksję? Są mocno kontrastowane z elementami dramatycznymi co komplikuje odbiór filmu.

    Czytaj więcej

  • Przełęcz ocalonych - 2016

    przelecz ocalonych
    Przełęcz ocalonych
    ,
    (Hacksaw Ridge) - 2016;
    - reżyseria: Mel Gibson;
    - scenariusz: Robert Schenkkan, Andrew Knight;
    - wybrana obsada: Andrew Garfield, Sam Worthington, Luke Bracey, Teresa Palmer, Hugo Weaving, Vince Vaughn;
    - gatunek: biograficzny, dramat, wojenny.

    Ameryka, II Wojna Światowa. Desmond Doss (Garfield), syn żołnierza, postanawia wstąpić do armii. Jest przeciwnikiem zabijania, ale wierzy, że może pomóc ojczyźnie pracując jako sanitariusz polowy. Ciężko skończyć przeszkolenie bojowe nie dotykając karabinu. Postawa Doss'a nie cieszy się szacunkiem wśród żołnierzy. Twierdzą, że jest tchórzem, który narazi ich na śmierć.
    Doss razem z kolegami zostaje wysłany na japoński front. Bierze udział w krwawych walkach gdzie udowadnia, że jest jest bardzo odważnym żołnierzem. Ratuje z pola bitwy ponad siedemdziesięciu żołnierzy. Zaznaczyć należy, że ratował ludzi podczas intensywnej wymiany ognia, ale także po wycofaniu się jego oddziału z linii walk.

    Czytaj więcej

  • Wołyń - 2016

    wolyn
    Wołyń - 2016;
    - reżyseria: Wojciech Smarzowski;
    - scenariusz: Wojciech Smarzowski;
    - wybrana obsada: Michalina Łabacz, Arkadiusz Jakubik, Vasili Vasylyk, Adrian Zaremba, Izabela Kuna, Jacek Braciak;
    - gatunek: dramat, wojenny.

    Jesień 2016 to dobry czas dla polskiego kina. Na ekranach, poza nieszczęsnym Smoleńskiem, pojawiło się kilka naprawdę dobrych pozycji. Dopracowane scenariusze, świetna gra aktorska i poziom realizacji, który nie ustępuje zachodnim produkcjom. Filmy te mają jeden wspólny mianownik - po ich seansie wychodzi się w milczeniu.. jest silna potrzeba przetrawienia tego, co się właśnie obejrzało na ekranie.

    Czytaj więcej

  • Kompania braci - 2001

    kompania braci
    Kompania braci,
    (Band of Brothers) - 2001;
    - producent wykonawczy: Tom Hanks, Steven Spielberg;
    - HBO, 10 epizodów
    - wybrana obsada: Damian Lewis, Dale Dye, Ron Livingston, David Schwimmer, Matthew Settle, Neal McDonough, Donnie Wahlberg, Simon Pegg, Tom Hardy;
    - gatunek: dramat, wojenny.

    W mediach trwa intensywna kampania reklamowa HBO. Stacja chwali się, że wyprodukowała znakomite seriale, które zyskały miano kultowych. Spot reklamowy przypomniał mi, że mam do nadrobienia Kompanię braci. Kiedyś zachwycałem się serialem Pacyfik z 2010, ale dopiero teraz dotarło do mnie, że jest to tak naprawdę kontynuacja Kompanii braci. Ten sam poziom realizacji tylko inny miejsce wojennych zmagań.
    Kompania opowiada o losach amerykańskich żołnierzy po lądowaniu w Normandii. Każdy epizod jest poprzedzony wypowiedziami żołnierzy, którzy przeżyli drugą wojnę światową. Dzięki temu prostemu zabiegowi przypominamy sobie, że opowiadane historie mają w sobie elementy prawdy, że brutalna wojna była nie tak dawno temu. Epizody mają różne tempa akcji.. czasem skupiają się intensywnych działaniach wojennych, a czasem tempo spada i fabuła skupia się wokół ludzkich pierwiastków (strach, tęsknota). To nierówne tempo akcji idealnie oddaje realizm wojny. Świetnie też pokazano, że wojna to nie tylko medale za zasługi, że nawet waleczni Amerykanie też nie są święci. Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi.
    Produkcja HBO zaskakuje poziomem realizacji. Sceny balistyczne zapierają dech w piersiach, ale wrażenie na mnie robiły też zwykłe sceny w miasteczkach czy też w zimowych okopach, gdzie ludzie ginęli od przypadkowych kul. Epizod, w którym odkryto obozy pracy zasługuje na szczególne uznanie. Nie uwolniono wszystkich ludzi, trzeba było ich nadal trzymać w zamknięciu by mieli szansę na przeżycie. Za to wielki szacunek, twórcy pokazali, że nie trzeba iść na łatwiznę i warto pokazać, że wojna to też te trudne i niezbyt oczywiste decyzje.

    Czytaj więcej

  • Arytmetyka diabła - 1999

    plakat promujący
    Arytmetyka diabła,
    (The Devil's arithmetic) - 1999;
    - reżyseria: Donna Deitch;
    - scenariusz: Robert J. Avrech;
    - wybrana obsada: Kirsten Dunst, Brittany Murphy;
    - gatunek: dramat, obyczajowy, wojenny.

    Z oceną filmów poruszający temat holocaustu jest mały problem. Jest pewna presja żeby je oceniać wysoko bo poruszają ważny temat. Krytyka takich filmów może być odebrana jako brak szacunku wobec tragedii, która dotknęła naród żydowski. Więc na potrzeby tej notki wyobraźmy sobie, że nie chodzi o holocaust.
    Nastoletnia dziewczyna idzie na imprezę rodzinną podczas której mdleje i przenosi się do czasów drugiej wojny światowej. Pomysł fabularny niespecjalnie do mnie trafia. Patrzenie na życie współczesnej nastolatki przez pryzmat holocaustu jest nadużyciem i zbyt dużym uproszczeniem rzeczywistości. Młoda Kirsten Dunst stara się jak może, ale z marnym efektem - do końca nie wiedziałem czy oglądam kino familijne czy dramat historyczny. Niezbyt udana mieszanka fabularna. Do tego dochodzą nieprzekonujące kostiumy, charakteryzacja i sceny zbiorowe. Film należy do przeciętnych produkcji telewizyjnych.

    Czytaj więcej

  • Cesarz - 2012

    Plakat promujący
    Cesarz (Emperor) - 2012;
    - reżyseria: Peter Webber;
    - scenariusz: Vera Blasi, David Klass;
    - wybrana obsada: Tommy Lee Jones, Matthew Fox, Eriko Hatsune;
    - dramat, wojenny.

    Po zakończeniu drugiej wojny światowej w Ameryce popularny był pogląd, że należy osądzić i ukarać wszystkich, którzy przyczynili się do tej wojny. Nie inaczej było w Japonii. Zwycięskie siły wkroczyły do kraju, który był bezpośrednim powodem zaangażowania USA w ten konflikt. Po przyjęciu kapitulacji dowództwo wojsk amerykańskich zaczęło zbierać dowody, które pozwoliłyby postawić przed trybunałem Cesarza Japonii. Zebrany materiał i okoliczności zewnętrzne sprawiły, że Cesarz nie tylko uniknął procesu, ale w późniejszych latach był orędownikiem współpracy pomiędzy Japonią i USA
    Fabuła Cesarza skupia się wokół dwóch wątków. Pierwszym jest wspomniane śledztwo w sprawie Cesarza, a drugi watek to motyw poszukiwania utraconej ukochanej (liczne retrospekcje). Drugi wątek mnie nie porwał - zbyt wiele takich elementów widziałem, ale był dobrym pretekstem do pokazania różnic międzykulturowych. Natomiast wątek pierwszy to kawał dobrej historii opartej na faktach. Po seansie starałem sobie troszkę doczytać o Cesarzu Hirohito - przybliżyć sobie (w zarysie) jego sylwetkę. Obraz Webbera nie jest superwidowiskiem, momentami nuży, ale zdecydowanie warto mu poświęcić czas. Pozytywnie mnie zaskoczył. Gdyby wątek romantyczny został zastąpiony szerszym ukazaniem tła politycznego to powstałby film naprawdę znakomity..

    Czytaj więcej

  • Człowiek, który gapił się na kozy - 2009

    plakat filmowyCzłowiek, który gapił się na kozy (The Men Who Stare at Goats) - 2009;
    - reżyseria: Grant Heslov;
    - scenariusz: Peter Straughan;
    - wybrana obsada: George Clooney, Ewan McGregor, Jeff Bridges, Kevin Spacey, Stephen Lang;
    - komedia, szpiegowski, wojenny.

    Bob (McGregor) jest przeciętnym dziennikarzem, który pragnie zdobyć materiał odmieniający jego życie. Przypadkiem, podczas wywiadu z miejscowym wariatem, trafia na trop specjalnej jednostki wojskowej, która do walki z wrogiem używa zdolności paranormalnych. Bob zgłębiając temat wyjeżdża do strefy wojny, na miejscu poznaje historię "oryginalnego" hipisa (Brigdes), który dowodzi grupą ekscentrycznych i wyjątkowo uzdolnionych żołnierzy..
    Obraz Heslov'a nie trafił w moje gusta. Lubię w kinie świat ukazany z przymrużeniem oka, w którym groteska jest jednym z głównych składników, ale w tym przypadku historia mnie nie porwała. W sumie obejrzałem do końca z zasady i dla obsady. Historia jest trochę przegadana i trudno było mi się odnaleźć w narracyjnym świecie.

    Czytaj więcej

  • Listy z Iwo Jimy - 2006

    plakat do filmuListy z Iwo Jimy
    (Letters from Iwo Jima) - 2006;
    - reżyseria: Clint Eastwood;
    - scenariusz: Iris Yamashita;
    - wybrana obsada: Ken Watanabe, Kazunari Ninomiya, Tsuyoshi Ihara, Ryô Kase, Shidô Nakamura;
    - dramat, wojenny.

    Pozycję widziałem kilka lat temu, ale zasłużyła na odświeżenie. Na swoje kilka słów na tym blogu. Wielokrotnie podkreślałem, że Eastwood jest wielkim reżyserem, który niesamowicie przybliża mi amerykańską kulturę, historię, momenty chwały, ale też nie boi się opowiadać o sprawach trudnych i niejednoznacznych. Facet jest niesamowity w tym co robi.
    Iwo Jima to niewielka japońska wyspa, która podczas drugiej wojny światowej była istotnym elementem obrony Japonii. Początkiem 1945 roku Amerykanie rozpoczęli zmasowany atak na wyspę. Obrońcy wiedzieli, że nie dostaną wsparcia, ale też honor oraz rozkazy sprawiły, że walczyli do samego końca. Podczas walka zginęło ponad 25 tysięcy żołnierzy. Niewielu Japończyków trafiło do niewoli.
    Film Eastwooda opowiada o tych walkach, ale robi to z perspektywy japońskich żołnierzy. Za to należy mu się wielki szacunek. W swoim filmie pokazuje, że obie strony tak naprawdę niewiele się różnią. To dwie rozwinięte cywilizacje, które wysyłają przestraszonych chłopców na wojnę. Żołnierze walczą, umierają, czasem robią złe rzeczy, ale przede wszystkim się boją. Clint świetnie ukazał beznadziejną sytuację Japończyków. Wiedzieli, że obrona będzie nieskuteczna, że ich poświęcenie będzie ostateczne, ale mimo to większość walczyła do końca, a gdy walka była niemożliwa to nadal umierali z honorem.
    Listy z Iwo Jimy to kawał dobrego kina, którego nie można pominąć.
    Oceniam na osiem i zdecydowanie polecam

    Czytaj więcej

Strona 1 z 3