"Jest się bardziej autentycznym, im bardziej się przypomina to, o czym się marzyło."
Wszystko o mojej matce

Nowości na stronie

Władca księgi - 1994
Wiedźmun. Tom 2.  Przed wyprawą zbierz drużynę
Batman. Mroczne zwycięstwo
Zadzwoń do Saula - sezon 3
Frantic - 1988
Wiele śmierci Laili Starr
Miki. Szalone przygody
Wielka wyprawa Muppetów - 1979
Parker, Tom 1
Pracownik miesiąca - 2022
Mglisty Billy i Dar Ciemnowidzenia
Biały szum - 2022
Czas wolny w PRL
Terapia bez trzymanki - sezon 1

musical

  • Wielka wyprawa Muppetów - 1979

    wielka wyprawa muppetow

    Wielka wyprawa Muppetów,
    (The Muppet Movie) - 1979;
    - reżyseria: James Frawley;
    - scenariusz: Jerry Juhl, Jack Burns;
    - wybrana obsada: Dom DeLuise, Frank Oz, Jim Henson, Mel Brooks, Orson Welles, Tim Burton, Telly Savalas, James Coburn, Richard Pryor, Steve Martin, Cloris Leachman, Madeline Kahn;
    - kategoria: film, Muppety, familijny, przygodowy, musical

    Gdzieś na bagnach żyje sobie, nie wadząc nikomu Kermit Żaba. I pewnie by sobie nadal tak spokojnie żył gdyby nie przypadkowa wizyta producenta filmowego, który stwierdził, że Kermit ze swoim wokalnym talentem nadaje się do Hollywood. No i co począć z taką wiedzą? Trza jechać. Kermit nie wie dokładnie dokąd i jak, ale szybko poznaje przyjaciół, którzy chętnie potowarzyszą mu w wielkiej wyprawie.Rozśpiewaną wyprawę raz na jakiś czas przerywa facet, który za wszelką cenę chce zatrudnić Kermita w swojej reklamie. No bo kto lepiej zareklamowałby żabie udka niż Kermit Żaba?

  • Świąteczny duch - 2022

    swiateczny duch

    Świąteczny duch;
    (Spirited) - 2022;
    - reżyseria: Sean Anders;
    - scenariusz: John Morris, Sean Anders
    - wybrana obsada: Ryan Reynolds, Patrick Page, Will Ferrell, Octavia Spencer, Sunita Mani;
    - kategoria: film, świąteczny, komedia, musical, Apple TV.

    Kolejna wariacja Dickens'owskiej opowieści o skąpcu, którego nawiedzają duchy. Tym razem z punktu widzenia przedsiębiorstwa, które zajmuje sie nawracaniem takich zgubionych duszek. Najpierw rekonesans, wybór ofiary (ocalałego), plan działania i realizacja. Niby spoko, ale gdzieś uciekł świąteczny duch. Coś co było magiczne, lekkie zamieniono korporacją. Na samą myśl mi zwraca. Klimat miały nadać też piosenki, ale były wyjątkowo nijakie. W zasadzie w tym filmie nic mnie nie porwało i może dlatego tak długo zwlekałem z napisaniem notki.

  • Sing 2 - 2021

    sing 2

    Sing 2 - 2021;
    - reżyseria: Garth Jennings;
    - scenariusz: Garth Jennings;
    - kategoria: animacja, komedia musical, film.

    Buster Moon ma już znakomity zespół i swój teatr.. ale marzenia są dużo większe. Czymże jest prowincjonalny teatr w obliczu teatru Crystal? Moon zrobi wszystko by jego zespół miał szansę zaistnieć na tej scenie. Nie jest łatwo bo zaproponowany spektakt niespecjalnie się spodobał.. cóż czynić?
    Może niewinne kłamstewko pomoże? I tak oto Moon ma zrealizować wielke przedstawienie science-fiction a jego główną atrakcją ma być wielki, aczkolwiek niewidziana od lat legenda rocka.

  • Sing - 2016

    sing

    Sing - 2016;
    - reżyseria: Garth Jennings;
    - scenariusz: Garth Jennings;
    - głosów użyczyli: Matthew McConaughey, Reese Witherspoon, Seth MacFarlane, Scarlett Johansson,John C. Reilly;
    - gatunek: animacja, komedia, familijny, musical.

    Miś koala Buster Moon ma swój teatr, miał to być teatr przeogromny, ambitny, a jest podupadającą sceną, której grozi zamknięcie z powodu niezapłaconych rachunków. Rynek się zmienia i wymagania klientów również. Moon próbuje ratować swój interes i ogłasza casting (konkurs) na obsadę do nowego przedstawienia. Jego sekretarka myli się i znacząco zawyża kwotę nagrody, którą dostanie zwycięzca. Pomyłka sprawia, że na casting zgłasza się wielu chętnych. Przecież każdy śpiewać może, a niektórzy to nawet powinni bo im to całkiem wychodzi. Czy nowa obsada uratuje scenę? Czy uczestnicy nie poczują się oszukani jak odkryją, że nagroda jest dużo niższa od zakładanej? Tego się tutaj nie dowiecie - trzeba obejrzeć.

  • Przystanek autobusowy - 1956

    przystanek autobusowy
    Przystanek autobusowy,
    (Bus Stop) - 1956;
    - reżyseria: Joshua Logan;
    - scenariusz: George Axelrod;
    - wybrana obsada: Marilyn Monroe, Robert Bray, Don Murray, Eileen Heckart;
    - gatunek: komedia, romans, musical.

    "Bo" Decker wychował się na farmie. Jest przystojny, pracowity, ale ma mentalność dziecka. Nigdy nie opuścił miejsca swojego zamieszkania i nie jest nauczony jak zachowywać się w mieście. Musi tam jednak pojechać na zawody rodeo i może pozna tam wybrankę swojego serca. "Bo" nigdy nie był z dziewczyną, ale wie, że powinien znaleźć sobie dziewczynę. W mieście, w miejscowym barze poznaje dziewczynę, w której momentalnie się zakochuje. Postanawia się z nią ożenić. Ona się opiera, ale przecież dla takiego kowboja jak "Bo" to żaden problem. Po wygraniu zawodów porywa dziewczynę i zabiera do swojego rodzinnego domu. Jak "Bo" coś sobie postanowi to tak musi być. Sprzeciw ukochanej to najmniejszy problem, z czasem dziewczyna przecież zrozumie, że "Bo" jest najlepszym z kandydatów.

  • Pokochajmy się - 1960

    plakat promujący
    Pokochajmy się (Let's Make Love) - 1960;
    - reżyseria: George Cukor;
    - scenariusz: Arthur Miller, Norman Krasna, Hal Kanter;
    - wybrana obsada: Marilyn Monroe, Tony Randall, Yves Montand;
    - gatunek: komedia, musical, romans.

    Znów mi się uzbierało kilka zaległych notek. Tym razem pozycja z jednego niedzielnego przedpołudniowego seansu. To najlepsza pora na filmy z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych - taki cykl w stylu Kocham Kino.
    Milioner dowiaduje się, że na Broadwayu będzie wystawiana sztuka, w której będzie ośmieszony. Chce temu zaradzić, ale przez przypadek zostaje uznany za aktora. Dostaje angaż w wspomnianej sztuce. Milioner korzysta z okazji i pod przykrywką aktora stara się dowiedzieć czegoś o sobie. Jest to też szansa na wielką miłość.. milioner zakochuje się w jednej z aktorek. Pokochajmy się to już klasyka kina. Jest nieźle napisany i całkiem dobrze zagrany. Coraz bardziej trafia do mnie kino z tego okresu.

  • Piękna i Bestia - 2017

    piekna i bestia

    Piękna i bestia,
    (Beauty and the Beast) - 2017;
    - reżyseria: Bill Condon;
    - scenariusz: Stephen Chbosky, Evan Spiliotopoulos;
    - wybrana obsada: Dan Stevens, Emma Watson, Luke Evans, Kevin Kline, Josh Gad, Ewan McGregor, Stanley Tucci, Ian McKellen;
    - gatunek: familijny, musical, fantasy, romans.

    Disney ostatnio kręci wersje aktorskie swoich najbardziej znanych animacji. Niektórzy twierdzą, że bezcześci w ten sposób wspaniałe wspomnienia, że w pogoni za kasą nie ma żadnych świętości, a niektórzy uważają, że aktorskie wersje są jak najbardziej potrzebne. Sam zaliczam się do tej drugiej grupy. Minęło kilka pokoleń i w pełni rozumiem potrzebę nakręcenia nowych wersji klasycznych animacji. Nieistotne jest czy będą aktorskie czy też całkowicie animowane bo granice powoli zaczynają się zacierać. Historia zostaje opowiedziana jeszcze raz w sposób, który łatwo trafi do współczesnego, młodego widza. Co w tym złego?
    Z takim pozytywnym nastawieniem poszedłem w sobotni poranek do kina. Na dzień dobry poczułem się jak

    ...
  • Pan Jangle i świąteczna podróż - 2020

    pan jangle swiateczna podroz

    Pan Jangle i świąteczna podróż,
    (Jingle Jangle: A Christmas Journey) - 2020;
    - reżyseria: David E. Talbert;
    - scenariusz: David E. Talbert;
    - wybrana obsada: Forest Whitaker, Madalen Mills, Keegan-Michael Key, Anika Noni Rose, Phylicia Rashad, Ricky Martin;
    - kategoria: świąteczny, familijny, musical, Netflix.

    Jeronicus Jangle jest legendarnym twórcą zabawek. Odnosi wielkie sukcesy. Ma piękny sklep, talent i pomysł na kolejne nowe zabawki. Wszystko pięknie gra, aż do momentu zdrady. Młody asystent kradnie księgę z pomysłami i ucieka z nową niemal żywą lalką (Ricky Martin). Świat Jangle'a się zawalił. Żona niedługo później umiera, sklep podupada, a on sam przestał wierzyć w swój talent. Po latach za sprawą wizyty wnuczki sytuacja może się zmienić...
    Czytając opis tego filmu liczyłem na dzieło w stylu Hugo i jego wynalazek, ale już po pierwszych scenach wiedziałem, że nie będzie dobrze.. w scenerii i na ludziach widziałem za dużo kolorów. Kto wymyślił te kolorowe wdzianka? A później było już

    ...
  • Miasteczko Halloween - 1993

    miasteczko halloween
    Miasteczko Halloween,
    (The Nightmare Before Christmas) - 1993;
    - reżyseria: Henry Selick;
    - scenariusz: Michael McDowell, Caroline Thompson, Tim Burton;
    - gatunek: animacja, fantasy, musical.

    Dyniowy Król rządzi światem Halloween. Jest niekwestionowanym liderem, ale przestaje mu to wystarczać.. nie chodzi o władzę, ale o nudę. Potrzebuje coś odmienić w swoim życiu, a może znaleźć sobie inną pracę? Może inne święto? A jakby tak porwać Mikołaja i zająć jego miejsce? Jest to fucha zdecydowanie warta zachodu.


  • Mężczyźni wolą blondynki - 1953

    mezczyzni wola blondynki
    Mężczyźni wolą blondynki,
    (Gentlemen Prefer Blondes) - 1953;
    - reżyseria: Howard Hawks;
    - scenariusz: Charles Lederer;
    - wybrana obsada: Marilyn Monroe, Jane Russell, Charles Coburn, Elliott Reid;
    - gatunek: komedia, musical.

    "Brylant nigdy nie jest za duży"

    Ten film powinien być reklamowany jako instrukcja manipulowania mężczyznami..
    Są dwie atrakcyjne panie. Jednej zależy tylko na błyskotkach natomiast druga bardziej realnie patrzy na świat i z dystansem podchodzi do postępowania swojej przyjaciółki. A ta szaleje. Jest zaręczona z multimilionerem, ale to nie znaczy, że nie może wykorzystać swojego wdzięku do zdobywania prezentów od innych bogatych mężczyzn. Przecież doświadczona kobieta wie co ma powiedzieć by mężczyzna (najlepiej zamożny) zrobił wszystko czego sobie kobieta zażyczy. Takie zachowania prędzej czy później muszą sprawić, że dziewczyna wpakuje się w kłopoty.

  • Metro w Spodku

    metro w spodku

    Całkiem przypadkiem, nie celowo trafiłem na koncert musicalu Metro w Spodku. Wyjście może i przypadkowe, ale ten koncert był mi chyba pisany. W końcu jedno z zapomnianych już marzeń zostało spełnione. Zaskoczyło mnie, że tak wiele osób miało podobne marzenia.. spójrzcie na foto - Spodek całkiem szczelnie wypełniony ;)
    Metro chyba wszyscy znają i nie trzeba pisać co to jest. Dla mnie ma pewną wartość sentymentalną... nigdy wcześniej tego nie widziałem, ale płyta kiedyś często była słuchana. Warto tu przypomnieć, że musical ten wypromował wiele znanych nazwisk (Groniec, Górniak, Janowski oraz oczywiście Janusz Józefowicz), a przez jego deski przewinęło się też sporo osób, o których nie miałem pojęcia (Linda, Doda, Lubaszenko). Obecna obsada z pierwotną nie ma wiele wspólnego.. samo Metro też ewoluowało, a scenariusz dostosowano do współczesności.

  • Mamma Mia: Here We Go Again! - 2018

    mamma mia 2

    Mamma Mia: Here We Go Again! - 2018;
    - reżyseria: Ol Parker;
    - scenariusz: Ol Parker;
    - wybrana obsada: Meryl Streep, Pierce Brosnan, Colin Firth, Stellan Skarsgård, Julie Walters, Dominic Cooper, Amanda Seyfried, Christine Baranski, Andy Garcia, Cher, Lily James;
    - gatunek: musical, komedia.

    Kolejna pozycja, która została obejrzana w kinie, a niekoniecznie się na to wybierałem. Po dziesięciu minutach seansu każdy kawałek mojego ciała krzyczał.. za jakie grzechy, ja chcę wyjść! Przeszkadzała mi obsada, stylizacje i słabe dialogi. Na szczęście z czasem coraz bardziej dawałem się porwać klimatowi tej produkcji. Nie fabule - ta do końca była słabiutka, ale właśnie klimatowi. Mamma Mia 2 ma niepowtarzalny urok, który zaraża pozytywnym nastrojem.
    Fabuła skupia się wokół dwóch równolegle prowadzonych wątków, które splatają się w finałowej scenie. Pierwszym z nich jest młodość Donny, która po zakończeniu szkoły wyrusza w świat i poznaje trzech przystojnych mężczyzn. W roli młodej Donny wystąpiła Lily James. Dziewczyna

    ...
  • La La Land - 2016

    la la land

    La La Land - 2016;
    - reżyseria: Damien Chazelle;
    - scenariusz: Damien Chazelle;
    - wybrana obsada: Ryan Gosling, Emma Stone, John Legend, Rosemarie DeWitt, J.K. Simmons, Finn Wittrock, Tom Everett Scott;
    - gatunek: musical, romans. 

     

    Obejrzany niemal tydzień temu, ale nie miałem czasu by zebrać myśli i napisać chociaż kilka słów o tym filmie.

    Wiemy już, że La La Land zdobył aż 14 Oscarowych nominacji, ale przecież to nikogo nie powinno dziwić, jest to film typowo skrojony pod nagrody.  Nie traktuję tego jako wadę, ale trzeba mieć świadomość jakie intencje mieli twórcy.  Deszcz nagród już zaczął padać. 
    Akcja filmu rozgrywa się w Hollywood. Młodzi, zdolni tłumnie ciągną do raju, w którym każdy może być kimś wielkim. 
    Przybyła też Mia, która tymczasowo pracuje jako kelnerka, ale marzy o karierze aktorki.. nieustające przesłuchania nie dają oczekiwanego efektu, ale dziewczyna łatwo się nie poddaje. 
    Jest też Sebastian, który tu mieszka od lat. Jest romantycznym pianistą jazzowym, który tęskni za

    ...
  • Król rozrywki - 2017

    krol rozrywki

    Król rozrywki,
    (The Greatest Showman) - 2017;
    - reżyseria: Michael Gracey;
    - scenariusz: Jenny Bicks, Bill Condon;
    - wybrana obsada: Hugh Jackman, Michelle Williams, Zac Efron, Zendaya, Rebecca Ferguson, Paul Sparks;
    - gatunek: musical, biograficzny.

    P.T. Barnum - człowiek, który jest uważany za prekursora nowoczesnego przemysłu rozrywkowego. Człowiek, który urodził się jako biedak, ale dzięki swojej determinacji oraz ludzkiej naiwności osiągnął wielki sukces oraz majątek. Oszust, który zauważył, że zarabiać można niemal na wszystkim a ludzie mają głęboką potrzebę rozrywki.
    Za młodu imał się różnych zajęć aż założył muzeum osobliwości. Gromadził w nim wszystko co mogłoby zaciekawić ludzi. Pomysł chwycił tylko częściowo, więc Barnum do swojego muzeum (jeszcze nie cyrk) zaczął sprowadzać ludzi, którzy swoją fizycznością budzili wielkie zainteresowanie. To był strzał w dziesiątkę. Muzeum zaczęło przyciągać tłumy, a Barmun zaczął solidnie zarabiać. Takie muzeum miało też swoich przeciwników, którzy głośno domagali się zamknięcia lokalu, ale dla

    ...
  • Judy - 2019

    judy

     

    Judy - 2019;
    - reżyseria: Rupert Goold;
    - scenariusz: Tom Edge;
    - wybrana obsada: Renée Zellweger, Jessie Buckley, Finn Wittrock, Rufus Sewell, Richard Cordery, Michael Gambon;
    - kategoria: biograficzny, dramat, musical, Złoty Glob, brytyjskie, kino.

    Pozycja obejrzana we wrocławskim DCF (Dolnośląskie Centrum Filmowe) - byłem zaskoczony jak ciekawie mogą wyglądać kina studyjne. Katowice mają jeszcze pole manewru do ewolucji.
    Judy opowiada o Judy Garland, aktorce, która zagrała między innymi Dorotkę w Czarnoksiężniku z Oz. Fabuła skupia się wokół ostatnich wydarzeń jej życia, ale jest sporo retrospekcji pokazujących jak wyglądało Hollywood i kształtowanie dziecięcych aktorek w Złotej Erze Hollywood.
    Tytułową rolę zagrała fenomenalna Zellweger i jestem przekonany, że dostanie za ten film Oskara. Jak będziecie czytać ten wpis to będzie już po gali i jestem ciekaw czy moje typowanie się sprawdzi.

  • Ishtar - 1987

    ishtar

     

    Ishtar - 1987;
    - reżyseria: Elaine May;
    - scenariusz: Elaine May;
    - wybrana obsada: Charles Grodin, Jack Weston, Carol Kane, Dustin Hoffman, Isabelle Adjani;
    - kategoria: komedia, musical, przygodowy.

    Jim i Chuck piszą piosenki, a właściwie to próbują, ale niespecjalnie im to wychodzi.. zresztą to i tak lepiej jak piszą niż jak śpiewają - to dopiero jest dramat. Zleceń nie mają zbyt wiele dlatego też wykorzystują szansę i jadą na występy w Ishtar. To gdzieś w Afryce. Na miejscu zostają wplątani w szpiegowską przygodę, która wywraca ich życie do góry nogami, a wszystko to przez tajemniczą, antyczną mapę, która mogła obalić obecne władze. Brzmi jak totalna bzdura i tak też to wygląda na ekranie.
    Ishtar to film porażka. Najpierw wysokie gaże (za wysokie) dla odtwórców głównych ról. Później przeciągający się montaż, a na koniec totalna klapa w kinach. Wytwórnia sporo straciła, ale to nic ze stratą widzów, którzy zmarnowali czas na ten film. Poszczególne elementy scenariusza mogą się podobać, ale razem nie tworzą spójnej całości. Mam wrażenie, że ten tytuł powstał trochę na siłę. Kino przygodowe było popularne i

    ...
  • Chicago - 2002

    chicago

    Chicago - 2002;
    - reżyseria: Rob Marshall;
    - scenariusz: Bill Condon;
    - wybrana obsada: Catherine Zeta-Jones, Renée Zellweger, Queen Latifah, Richard Gere, John C. Reilly, Christine Baranski, Lucy Liu, Taye Diggs, Dominic West;
    - kategoria: film, musical, Oscar (6), Złote Globy (3).


    Przenieśmy się do Ameryki. Końcówka lat dwudziestych dwudziestego wieku. W mieście marzeń jest więzienie, w którym na swój proces czekają kobiety oskarżone o morderstwo. Wśród nich Roxie Hart - skromna dziewczyna marząca o wielkiej karierze. Jej kochanek obiecał wielką karierę, ale okazał się oszustem. Musiała go spotkać kara.. i teraz piszę jakbym był Billy'm Flynn'em - znakomitym adwokatem, który będzie bronił Roxie. Czy ją na niego stać? Nie, ale jej sprawa przyciąga media, a Flynn również kocha sławę.

  • Cały ten zgiełk - 1979

    caly ten jazz

    Cały ten zgiełk,
    (All That Jazz) - 1979;
    - reżyseria: Bob Fosse,
    - scenariusz: Bob Fosse, Robert Alan Aurthur;
    - wybrana obsada: Roy Scheider, Jessica Lange, Leland Palmer, Ann Reinking, Ben Vereen, Erzsebet Foldi, John Lithgow;
    - kategoria: film, musical, dramat, Oscar (4), Cannes;

    Joe Gideon jest znakomitym choreografem, reżyserem, twórcą teatralnym. Mężczyzna w pełni korzysta z życia a żyje tak jakby był niezniszczalny. Praca ponad miarę, używki, uzależnienie od seksu. Dla Joe każdy dzień musi być przeżyty na 200 procent. Tego też wymaga od swoich współpracowników i tancerzy. Każda scena, ruch, układ muszą być perfekcyjnie dopracowane. Tancerze wiedzą, że praca u niego jest ciężka, ale są gotowi na poświęcenie bo wiedzą, że to najlepszy z najlepszych. Ten niezniszczalny Joe odkrywa, że jednak żyje zbyt intensywnie, że organizm w końcu zaczyna wystawiać rachunek za brak odpoczynku, że pora się powoli żegnać z tym światem. A może całkiem szybko?

  • Annette - 2021

    annette

    Annette - 2021;
    - reżyseria: Leos Carax;
    - scenariusz: Russell Mael, Ron Mael;
    - wybrana obsada: Adam Driver, Marion Cotillard, Simon Helberg,
    - kategoria: film, dramat, musical, Cannes, Cezary.

    Henry - bardzo popularny komik oraz Ann - operowa diva zostają parą. Dzień i noc, kultura wysoka z rozrywką dla prostych ludzi. Oboje żyją w różnych światach, ale łączy ich miłość do swojej pracy oraz niegasnąca popularność. Z czasem zaczyna ich łączyć Annette. Córka, która również ma sceniczny talent. Pojawiają się też poważne rysy na związku. Henry traci sławę i staje się coraz bardziej zazdrosny o sukcesy żony. Z czasem dochodzi do tragedii i Henry sam wychowuje córkę. Widząc jej olbrzymi talent organizuje serię występów, podczas których malutka Annette zachwyca widzów.

  • Aladyn - 2019

    aladyn

    Aladyn,
    (Aladdin) - 2019;
    - reżyseria: Guy Ritchie;
    - scenariusz: Guy Ritchie, John August;
    - wybrana obsada: Will Smith, Mena Massoud, Naomi Scott, Marwan Kenzari, Navid Negahban, Nasim Pedrad, Billy Magnussen;
    - gatunek: przygodowy, musical, baśń.

    Aladyn to spore zaskoczenie w kinach. Disney niezbyt przyłożył się do promocji czując, że być może ten film może okazać się klapą artystyczną i dochodową. Rzeczywistość nieźle zaskoczyła. Aladyn okazał się bezkonkurencyjny i całkowicie zdominował amerykański box office. Jest to rekordowe otwarcie w historii filmów Guy'a Ritchie'go. Ponadto film zbiera też pozytywne recenzje krytyków. Czy naprawdę warto obejrzeć ten film? W mojej ocenie zdecydowanie tak. Fabularnie Aladyn nas specjalnie nie zaskoczy. Miejski złodziejaszek poznaje piękną księżniczkę i marzy o tym by móc ją poślubić. Może zdobyta (nieco przypadkiem) lampa z Dżinem pozwoli spełnić skryte marzenie? Następuje tu ładna przemiana bohatera, który będąc odrzutkiem społecznym przeistacza się w księcia, a następnie powraca do korzeni i walcząc z

    ...

Back to top