"Nigdy nie byłem miły, ale postaram się być uroczy"
Kill Bill

Nowości na stronie

Władca księgi - 1994
Wiedźmun. Tom 2.  Przed wyprawą zbierz drużynę
Batman. Mroczne zwycięstwo
Zadzwoń do Saula - sezon 3
Frantic - 1988
Wiele śmierci Laili Starr
Miki. Szalone przygody
Wielka wyprawa Muppetów - 1979
Parker, Tom 1
Pracownik miesiąca - 2022
Mglisty Billy i Dar Ciemnowidzenia
Biały szum - 2022
Czas wolny w PRL
Terapia bez trzymanki - sezon 1

komedia kryminalna

  • Zółtodziób - 1990

    zoltodziubZółtodziób (The Rookie, reżyseria Clint Eastwood, 1990)

    Doświadczony gliniarz (Clint) traci partnera podczas jednej z akcji. Zostaje mu przydzielony policjant zaraz po szkole (Charlie Sheen)... nie, nie jest to notka o Brudnym Harrym - chociaż podobieństw z kultowym filmem jest dużo więcej... nie jest to kontynuacja przygód (chociaż być nią chyba mogła) Callahana, ale klimat jest podobny. Wracając do filmu - traci partnera i postanawia złapać mordercę. Fabuła nie zachwyca, w realizacji też brakuje polotu i czegoś świeżego. Eastwood i Sheen jako duet to całkiem udane połączenie, ale to za mało by pociągnąć ten film. Na wielki plus muszę zaliczyć końcówkę. Może całość powinna być zrobiona mniej poważnie? Więcej komedii mniej sensacji? Film był niezły, ale ewidentnie czegoś brakło.
    Wrażenia oceniam na siedem.
    siedem

  • Zły Mikołaj - 2003

    zly mikolajZły Mikołaj,
    (Bad Santa) - 2003;
    - reżyseria: Terry Zwigoff;
    - scenariusz: John Requa, Glenn Ficarra;
    - wybrana obsada: Billy Bob Thornton, Bernie Mac, Lauren Graham, John Ritter, Tony Cox;
    - gatunek: komedia kryminalna.

    Różne są filmy świąteczne, ale przeważnie są tak przesłodzone, że oglądam je z trudem. I te wszechogarniające happy endy z kolędami w tle. Niewiele pozycji bożonarodzeniowych mnie bawi - do tych wyjątków zalicza się Zły Mikołaj. No bo jak tu nie lubić zapijaczonego Thorntona? Billi Bob gra Mikołaja marketowego, który nie znosi bachorów. Dzieci to utrapienie tego świata, ale sezonowa praca pozwala na całoroczne utrzymanie. I nie chodzi tu o trzymanie dzieciaków na kolanach. Praca Mikołaja jest tylko pretekstem i sposobem na włamanie do sklepu.

  • Złap mnie jeśli potrafisz 2002

    zlap mnie jesli potrafiszZłap mnie jeśli potrafisz
    (Catch Me If You Can, reżyseria Steven Spielberg, 2002)

    Kolejna zaległa pozycja.. systematyka ma swoje plusy.  Podobnie jak używanie filmwebu, coraz bardziej trafia do mnie idea tematycznych portali. Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. I tu zdania nie zmienię;)
    Film na krótką listę do obejrzenia trafił z kilku powodów: reżyser, aktorzy, gatunek, oceny.. aż się dziwię, że go wcześniej nie widziałem.
    Leonardo DiCaprio wciela się w rolę chłopaka, który chce żyć inaczej niż jego rodzice. Na wyższym poziomie. Postanawia okraść banki na grube miliony, w dobie braku sprawnej wymiany informacji między instytucjami jest to łatwiejsze niż się wydaje. Jego oszustwa przyciągają uwagę organów ścigania, zwłaszcza jednego agenta (w tej roli Tom Hanks). Historia oparta jest na faktach i przedstawiona jest w fajny, momentami naprawdę zabawny sposób. Na wielki plus trzeba zaliczyć też aktorstwo. Szkoda tylko, że się nie czuje, że film kręci Spielberg, ale i tak jest bardzo dobrze.

  • Zemsta cieciów - 2011

    tower heist zemsta cieciowTower Heist - Zemsta Cieciów
    (reż. Brett Ratner, 2011) była reklamowana jako wielki powrót Eddiego Murphy.

    Czy ten powrót jest udany ? Nie.


    Magia Eddiego już nie działa, facet coraz bardziej mnie drażni. Podobnie sytuacja wygląda z Benem Stillerem - obaj ponowie w Zemście wypadli wyjątkowo słabo.
    Scenariusz też był nieciekawy. Przegadany i bez polotu.

    Wątek kradzieży - banalny, przewidywalny i słabo wykończony...
    Niestety film nie ma nic na swoją obronę.
    Może lepiej poszukać czegoś w telewizji ?
    Zemsta Cieciów dostaje piątaka.

  • Zdążyć przed północą - 1988

    zdazyc przed polnocaZdążyć przed północą (Midnight Run, reżyseria Martin Brest, 1988)

    Jack (Robert De Niro) jest łowcą nagród. Dostaje typowe, ale za to bardzo płatne zlecenie. Ma dostarczyć więźnia (Charles Grodin) do innego miasta. Sprawa się komplikuje gdy przesyłka oznajmia, że boi się latać. W międzyczasie wychodzi też na jaw, że był księgowym mafii, który "pomylił" się na jej niekorzyść na jakieś piętnaście milionów dolarów. Oszustwo ma swoje nieprzyjemne skutki. Gangsterzy nie wybaczają tak łatwo i obiecują zemstę. Transport oszusta okazuje się walką o przeżycie.. ścigają nie tylko gangsterzy, ale także skorumpowani stróże prawa.
    Fabuła filmu jest standardowa, ale film nadrabia dialogami i poczuciem humoru. Duet De Niro i Grodin to wybuchowa mieszanka.
    Seans wciąga i daje odpowiednią pozycję rozrywki.

  • Żądło - 1973

    zadlo

    Żądło,
    (The Sting) - 1973;
    - reżyseria: George Roy Hill;
    - scenariusz: David S. Ward;
    - wybrana obsada: Robert Redford, Paul Newman, Robert Shaw, Charles Durning, Ray Walston, Eileen Brennan, Harold Gould;
    - kategoria: film, Oscar (7), komedia kryminalna, kultowy.

    Dziś na tapecie zdobywca siedmiu Oscarów. Film dla wielu kultowy, a dla mnie totalnie nieznany. Wielokrotnie się przewijał na różnych zestawieniach, ale jakoś nie trafił przez ostatnie lata na mój ekran.

    Dwóch naciągaczy planuje oskubać wpływowego gangstera. To ma być forma zemsty za zabicie ich przyjaciela. Zadanie nie jest łatwe bo gangster także jest kanciarzem i jest wyczulony na wszelkie próby naciągania. Plan musi być doskonały i niezbyt oczywisty. Zbyt prosta intryga zbyt szybko skróci ich życie.

  • Zabójczy rejs - 2019

    zabojczy rejs

    Zabójczy rejs
    (Murder Mystery) - 2019;
    - reżyseria: Kyle Newacheck;
    - scenariusz: James Vanderbilt;
    - wybrana obsada: Adam Sandler, Jennifer Aniston, Luke Evans, Terence Stamp, Gemma Arterton, David Walliams, Dany Boon, John Kani;
    - kategoria: komedia kryminalna, Netflix,

    Małżeństwo po piętnastu latach wyrusza w swoją podróż poślubną. Wycieczka po Europie może być spełnieniem marzeń, a zaproszenie przez przypadkowo spotkanego bogacza na rejs luksusowym statkiem to już wisienka na torcie. Pewnym zaskoczeniem jest klimat panujący na rejsie i zagadkowe morderstwo miliardera. Ograniczona przestrzeń i kilkoro podejrzanych. Kto zabił. Francuski detektyw podejrzewa amerykańskie małżeństwo, a Ci próbują (nieudolnie) dowieść swojej niewinności.

  • Zabójczy numer

    zabojczy numerZabójczy numer
    (reż. Paul McGuigan 2006) - przed chwilą obejrzeliśmy i mam mocno mieszane uczucia.

    Jest tutaj  znakomita obsada aktorska (Hartnett, Willis, Freeman, LIu, Kingsley) oraz sprawnie napisany scenariusz.

    Nawet występują śmieszne teksty. Mimo to film mi nie przypadł do gustu. Nie podobał mi się klimat, był trochę zbyt smutny. Motyw zemsty jest tutaj tak zimny, że aż nieprzyjemny. Film też momentami mnie nudził. Trudno mi ten film ocenić.

    Ostatecznie daję słabe siedem. Sentyment do Freemana i Willisa.

  • Zabójcze wesele - 2023

    zabojcze wesele

    Zabójcze wesele,
    (Murder Mystery 2) - 2023;
    - reżyseria: Jeremy Garelick;
    - scenariusz: James Vanderbilt;
    - wybrana obsada: Adam Sandler, Jennifer Aniston, Mélanie Laurent, Mark Strong, Tony Goldwyn, Jodie Turner-Smith, Adeel Akhtar, Carlos Ponce, Dany Boon, John Kani;
    - kategoria: film, komedia kryminalna, Murder Mystery, Netflix;

    Ojej... za jakie grzechy. Pamiętacie nieudany Zabójczy Rejs? Odradzałem, ale nie wiedzieć czemu obejrzałem drugą część.
    Państwo Spitz po rozwiązaniu jednej zagadki kryminalnej postanawiają zostać detektywami... ale po co to pisać skoro dla fabuły nie ma to znaczenia. Spitz zostają zaproszeni na wielkie wesele, a na miejscu okazuje się, że pan młody został porwany. Zamknięta przestrzeń, kilkoro podejrzanych i znów nic świeżego. Powtórka z rozrywki. Rozrywki - że tak zażartuję.

  • Zabójcza broń IV - 1998

    zabojcza bron 4

    Zabójcza broń IV,
    (Lethal Weapon 4) - 1998;
    - reżyseria: Richard Donner;
    - scenariusz: Channing Gibson;
    - wybrana obsada: Mel Gibson, Danny Glover, Rene Russo, Joe Pesci, Chris Rock, Jet Li;
    - kategoria: komedia kryminalna, film.

    Kilka tygodni temu pisałem o trzeciej odsłonie a już sięgnąłem po ostatnią część. Chyba mam deficyt komedii kryminalnych.
    Martin i Roger po kolejnej rozróbie, która naraziła miasto na straty zostają... awansowani. Może za biurkiem, wykonując papierkową robotę nie będą aż tak kosztowni? Może nie zdemolują miasta? Zaczyna się niewinnie - wybierają się ryby na nowej łodzi Roger'a. Na otwartej wodzie nie wyrządzą szkód.. no chyba że będzie próbował ich staranować statek z którego dobiegają strzały... I tyle na temat łodzi.. a taka ładna była.

  • Zabójcza broń 3 - 1992

    zabojcza bron 3

    Zabójcza broń 3,
    (Lethal Weapon 3) - 1992;
    - reżyseria: Richard Donner;
    - scenariusz: Robert Mark Kamen, Jeffrey Boam;
    - wybrana obsada: Mel Gibson, Danny Glover, Joe Pesci, Rene Russo, Stuart Wilson, Steve Kahan;
    - kategoria: sensacyjny, komedia kryminalna;

    Roger odlicza dni do emerytury. Ostatni tydzień w pracy najchętniej spędziłby na spokojnym patrolu gdzieś z daleka od akcji. Plan może mógłby się udać gdyby miał innego partnera. Martin ma olbrzymi talent do przyciągania kłopotów i na kilka dni przed emeryturą Roger'a nieumiejętnie rozbraja bombę. Przeżyli, ale muszą wrócić na ulicę jako posterunkowi. To kolejna okazja do spokojnej pracy - i znów Martin zauważa napad na wojskową furgonetkę. To początek większej sprawy, w którą zamieszany jest były policjant pracujący obecnie po drugiej stronie barykady. Ma znajomości, układy i wie gdzie przechowywana jest skonfiskowana przez policję broń. Aby osiągnąć wysoki zarobek zrobi absolutnie wszystko.

  • Zabójcza broń 2 - 1989

    zabojcza bron 2

     

    Zabójcza broń 2,
    (Lethal Weapon 2) - 1989;
    - reżyseria: Richard Donner;
    - scenariusz: Jeffrey Boam;
    - wybrana obsada: Mel Gibson, Danny Glover, Joe Pesci, Joss Ackland, Patsy Kensit, Darlene Love;
    - gatunek: komedia kryminalna, sensacyjny.

    Roger i Martin nadal są policyjnymi partnerami. Roger marzy o emeryturze, a Martin nadal nie potrafi się ustatkować. Życie w przyczepie ma swoje zalety, ale brak rodziny wydaje się być problematyczny. Jednak nie o tym jest ten film. Policjanci mają zapewnić ochronę świadkowi koronnemu, którym jest księgowy, który okradł mafię narkotykowy na olbrzymią kwotę. To ta sama mafia narkotykowa, której cały czas udaje się uciekać przed sprawiedliwością. Mafiosi korzystają z immunitetów dyplomatycznych a ich bezkarność sprawia, że bezczelnie grożą policjantom. W tle mamy dodatkowo romans Riggs'a z przeuroczą asystentką głównego antagonisty.

  • Włamywacze - 1992

    plakat promującyWłamywacze (Sneakers) - 1992;
    - reżyseria: Phil Alden Robinson;
    - scenariusz: Lawrence Lasker, Walter F. Parkes, Phil Alden Robinson;
    - wybrana obsada: Robert Redford, Sidney Poitier, Dan Aykroyd, Ben Kingsley, Mary McDonnell, River Phoenix, David Strathairn, James Earl Jones;
    - sensacyjny, komedia kryminalna.

    Bishop (Redford) z wraz grupą współpracowników świadczy usługi z zakresu zabezpieczeń dla różnych instytucji finansowych. Grupa robi kontrolowany włam i w ten sposób ukazuje luki w systemach zabezpieczeń. Do Bishopa zgłasza Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), która szantażem chce zmusić grupę do kradzieży urządzenia, które potrafi łamać wszystkie hasła. I tyle o fabule.
    Film jest z 1992 roku, a przewija się w nim wątek kontrolowania przez NSA wszystkich obywateli.. 20 lat przed aferą Snowdena. To taka ciekawostka.
    Lubię kino lat dziewięćdziesiątych za to, że potrafiło wplatać w każdy gatunek trochę humoru, który nie raził swoją głupotą. Nie inaczej jest tym razem - scena prowadzenia furgonetki przez niewidomego mnie rozwaliła.
    Oczywiście pojawił się też wątek powiększania i wyostrzania obrazu z nagrania kamery..

  • Wasabi - Hubert Zawodowiec - 2001

    wasabi hubert zawodowiecWasabi - Hubert Zawodowiec
    (Wasabi, reżyseria Gérard Krawczyk, 2001)

    Jean Reno w roli brutalnego francuskiego gliny, który wyjeżdża do Japonii na pogrzeb swojej dawnej miłości. Na miejscu okazuje się, że ukochana zapisała mu w testamencie córkę.. dziewczyna (Ryôko Hirosue) jest typową japońską nastolatką, ale nie wiedzieć czemu ma na karku całą japońską mafię.. może dwieście milionów dolarów na koncie są przyczyną?
    Wasabi to kolejny film, którego scenariusz napisał Luc Besson.. i jest to kolejny film, któremu daleko do wybitności. Jest to standardowa komedia kryminalna, która jest przewidywalna, ale zarazem daje się oglądać. Nie bez znaczenia jest tu rola Reno, który do takich filmów idealnie się nadaje. W filmie mamy też sporo nawiązań do poprzednich tytułów z tym aktorem.. ale nie tylko do nich. . sam motyw poznawania nastoletniej córki już był przerabiany wielokrotnie.
    Wasabi na tle innych pozycji tego typu niczym się nie wyróżnia. Sztampa i przewidywalność, ale daje się oglądać. Oceniłbym gdzieś na granicy sześć i siedem, ale z racji, że nie mam połówek to notę koryguję na korzyść filmu.

    ...
  • Volta - 2017

    volta

    Volta - 2017;
    - reżyseria: Juliusz Machulski;
    - scenariusz: Juliusz Machulski;
    - wybrana obsada: Andrzej Zieliński, Olga Bołądź, Aleksandra Domańska, Michał Żurawski, Jacek Braciak, Joanna Szczepkowska, Katarzyna Herman, Krzysztof Stelmaszyk, Tomasz Kot, Cezary Pazura;
    - gatunek: komedia kryminalna.

    W jednej z lubelskich kamienic zostaje znaleziona korona, która ponoć należała do Kazimierza Wielkiego. Jeśli korona jest prawdziwa, to jej wartość jest nie do przeszacowania. Tylko jak znalazła się w Lublinie? Prawdę o artefakcie próbuje odkryć specjalista od wizerunku politycznego Bruno Volta. Gdyby korona była prawdziwa to mogłaby znacząco wspomóc kampanię prezydencką podopiecznego Volty. Kandydat na prezydenta zwraca koronę narodowi. Każdy "głupi lud" to kupi. Trzeba tylko potwierdzić jej autentyczność. Zdobycie korony to już tylko formalność.

  • Trick

    trickObejrzeliśmy wczoraj Trick (2010 - Hryniak). Miała być błyskotliwa komedia sensacyjna. Miało być śmiesnie i z tupetem.. a wyszło jak zwykle, albo i słabiej.

    Najgorsze z filmie było udźwiękowienie, ale to chyba już tradycja w polskim filmie. Pomysł na fabułę był ciekawy, ale realizacja już nie bardzo. Przez większość flmu się nudzimy, muzyka nas dobija i się zastanawiamy, czy to dramat psychologiczny, czy komedia. Tutułowy Trick okazał się ogranym kinowym chwytem. Aktorzy (Trela, Chyra,Więckiewicz, Adamczyk) też zagrali jakoś niespecjalnie. Ogólnie wielkie rozczarowanie.. o wiele bardziej wolę Vinci. FIlmowi daję szóstkę (jeden punkt za zdjęcia w Szklarskiej).

  • The Wrong Mans - mini - 2013

    the wrong mansThe Wrong Mans (BBC, mini serial, 2013)

    Dziś kolejna notka dotycząca brytyjskiego mini serialu. Kolejna pozycja z 2013 roku, kolejna znakomita, chociaż całkiem inna niż Run.
    Do rzeczy. Produkcja trochę przypomina mi Człowieka, który wiedział za mało, o którym pisałem kilka dni temu. Jednak tutaj mamy dużo ostrzejszy humor. Do rzeczy.
    Samuel (Mathew Baynton) jest przeciętnym chłopakiem, który nie specjalnie sobie radzi w życiu.. dziewczyna go rzuciła, pracę ma do bani, a poza pracą nie ma nic. Pewnego dnia jest świadkiem wypadku drogowego. Na miejscu zdarzenia znajduje telefon i odbiera połączenie. Rozmówca grozi właścicielowi aparatu, że jeśli się nie pojawi do 17ej to zabije jego żonę. Samuel chce z tym iść na policję, ale kolega z pracy namawia go, by wspólnie poszli na miejsce spotkania. Kilka słów o koledze - Philip (James Corden) jest jeszcze większym nieudacznikiem niż Samuel. Mieszka z mamą, ma nadwagę, nigdy nie miał dziewczyny, a życie zna tylko z filmów.
    Innymi słowy - dwie sieroty idą na spotkanie z gangsterami. Początkowo spokojny serial zaczyna się rozkręcać w zawrotnym tempie.. gwałtowne zwiększenie niewiadomych, akcji, dziwnych bohaterów, a przede wszystkim

    ...
  • Terriers - sezon 1

    terriers s 1

    Terriers;
    - twórcy: Shawn Ryan, Ted Griffin;
    - FX, sezon 1, 2010;
    - wybrana obsada: Michael Raymond-James, Donal Logue, Laura Allen, Kimberly Quinn, Rockmond Dunbar, Loren Dean;
    - kategoria: dramat, komedia kryminalna, mini.

    Były gliniarz z zasadami, ale także z problemem alkoholowym z młodym byłym przestępcą prowadzą firmę detektywistyczną bez licencji. Głównie zajmują się błahymi sprawami, ale przypadkiem natrafiają na temat, który pozwoli im na godny zarobek. Pytanie tylko czy dadzą radę. Sprawa szybko okazuje się o wiele bardziej poważna niż planowali. Odnalezienie zaginionej dziewczyny to pestka, ale walka z całym systemem może okazać się ponad ich umiejętności.
    Trzynaście odcinków serialu to w zasadzie jedna główna sprawa, pojawiają się co prawda incydentalne wątki, ale większość wydarzeń, osób odnajduje swoje miejsce w finałowych epizodach. Nawet wątki osobiste są tu ładnie wpasowane - a to ważne bo ta sfera jest bardzo istotna w tym serialu. Sam finał satysfakcjonuje i wydaje się być dobrym wyjściem w drugi sezon... którego nigdy nie nakręcono. Serial został skasowany po

    ...
  • Sztanga i cash - 2013

    sztanga i cashSztanga i cash
    (Pain & Gain, reżyseria Michael Bay, 2013)

    Na wstępie zaznaczę, że jest to jeden z najsłabszych filmów jakie ostatnie widziałem.
    Lata dziewięćdziesiąte. Trzech napakowanych kretynów (Wahlberg, Dwayne Johnson Anthony Mackie) chcą coś zmienić w swoim życiu.. nasłuchali się programów motywujących w stylu jesteś zwycięzcą i rozpoczynają "karierę" przestępczą. Zaczynają skromnie - od porwania i usiłowania zabójstwa.. Film jest zwyczajnie głupi. Słabe dialogi, średni humor oraz słabe aktorstwo to tylko niektóre z wad tej produkcji. Całość kupy się nie trzyma. Szkoda tylko, że Ed Harris zgodził się grać w tej szmirze.
    Mam nadzieję, że Bay pozostanie przy kinie akcji i komedie tego typu sobie odpuści.
    Co też się porobiło z tym Wahlbergiem?

  • Śmiertelna pułapka - 1982

    smiertelna pulapka

    Śmiertelna pułapka,
    (Deathtrap) - 1982;
    - reżyseria: Sidney Lumet;
    - scenariusz: Jay Presson Allen;
    - wybrana obsada: Michael Caine, Irene Worth, Christopher Reeve, Henry Jones, Dyan Cannon;
    - kategoria: komedia kryminalna.


    Sidney pisze sztuki teatralne. Kiedyś odniósł wielki sukces, ale od lat nie potrafi napisać niczego dobrego. Wystawia różne sztuki, ale przeważnie mają złe recenzje i Sidney musi być na utrzymaniu majętnej żony. Humoru mu nie poprawia też fakt, iż jego były student wysyła mu do zaopiniowania swoją debiutancką sztukę.... która jest genialna. Skoro amator potrafi tak pisać to czemu Sidney'owi to nie wychodzi? Pisarz zaprasza studenta na spotkanie, a w jego głowie rodzi się pomysł przywłaszczenia dzieła... czy warto z tego powodu zabić?


    "Myślisz, że morderstwo to afrodyzjak?"

Back to top