"Jesteś tym, co kochasz, a nie tym, co inni kochają w Tobie"
Adaptacja

Nowości na stronie

Tina - 1993
Niebezpieczni dżentelmeni - 2022
Siedmiu królów musi zginąć - 2023
Zabójcze wesele - 2023
Justified: Bez przebaczenia sezon 2
Dallas Barr
Czerwony smok - Thomas Harris
Wonder Woman: Tom 2
Dziewczyna z Panamy
Wydział 7 - pakiet 1-6
Zew krwi - 2020
Płaszcz i szpony. Integral II
Wypadek na polowaniu. Prawdziwa opowieść o zbrodni i poezji
 Nocny agent - sezon 1

Fantasy

  • Zaklęta w sokoła - 1985

    zakleta w sokola

    Zaklęta w sokoła,
    (Ladyhawke) - 1985;
    - reżyseria: Richard Donner;
    - scenariusz: David Webb Peoples, Michael Thomas;
    - wybrana obsada: Matthew Broderick, Michelle Pfeiffer, Rutger Hauer, Leo McKern, John Wood, Alfred Molina;
    - kategoria: film, przygodowy, fantasy.

    Gaston, drobny złodziejaszek zostaje skazany na śmierć przez rządzącego biskupa. Chłopakowi udaje się uciec z więzienia a następnie zgubić pościg dzięki przypadkowo napotkanemu rycerzowi. To kapitan Navarre. Gaston zostaje jego giermkiem a z czasem poznaje tajemnicę Navarre'a oraz jego ukochanej. Kiedyś odrzuciła zaloty biskupa a ten w zemście przeklął oboje. Od tej pory nigdy nie mogą być razem. Za dnia kapitan jest człowiekiem, a jego wybranka sokołem, a po zachodzie słońca mężczyzna zamienia się w wilka, a sokół w kobietę.

  • Wyprawa do dżungli - 2021

    wyprawa do dzungli

    Wyprawa do dżungli,
    (Jungle Cruise) - 2021;
    - reżyseria: Jaume Collet-Serra,
    - scenariusz: Glenn Ficarra, John Requa; 
    - wybrana obsada: Dwayne Johnson, Emily Blunt, Édgar Ramírez, Jack Whitehall, Jesse Plemons, Paul Giamatti; 
    - kategoria: fantasy, przygodowy, film, Disney.

    Frank ma małą łódź, którą pływa po Amazonce. Przeważnie są to rejsy turystyczne dla łaknących atrakcji turystów. Interes nie idzie za dobrze i przed Frankiem stoi widmo zmiany pracy, a najpewniej też miejsca zamieszkania.

    Lily razem ze swoim bratem przybywają do Amazonii w celu odnalezienia legendarnego drzewa życia. Mają mapę i rekwizyt, który może im w pomóc w realizacji zadania. Warto tu podkreślić, że ten ostatni został skradziony w Londynie, a jego prawowity właściciel zbyt łatwo nie odpuści.

  • Wojownicze Żółwie Ninja - 1990

    wojownicze zolwie ninja


    Wojownicze żółwie ninja,

    (Teenage Mutant Ninja Turtles) - 1990
    - reżyseria: Steve Barron;
    - scenariusz: Todd W. Langen, Bobby Herbeck;
    - wybrana obsada: Judith Hoag, Elias Koteas, Michelan Sisti, David Forman, Leif Tilden, James Saito;
    - gatunek: familijny, fantasy, karate, komedia.

    Pozycja wylosowana, ale obejrzana z wielką przyjemnością.
    Cztery małe żółwiki i jeden szczur mają kontakt z dziwną laboratoryjną substancją, która sprawia, że zwierzęta zaczynają mutować. Szczur postanawia zaopiekować się czterema żółwikami. Uczy ich tajnik walki, a także wpaja podstawowe zasady, którymi powinny się kierować w życiu. Trzeba dodać, że to będzie życie w kanałach - ludzie mogą nie zaakceptować żółwich mutantów. Przypadek (upraszczam, ale zawsze to przypadek) sprawia, że tajemnica kryjówki zostaje odkryta i żółwiom grozi niebezpieczeństwo. Shredder porywa ich mistrza, a młode, niedoświadczone żółwie muszą stawić czoła

    ...
  • Wielki Mur - 2016

    wielki mur

    Wielki Mur,
    (The Great Wall) - 2016;
    - reżyseria: Yimou Zhang;
    - scenariusz: Tony Gilroy, Carlo Bernard; 
    - wybrana obsada: Matt Damon, Tian Jing, Willem Dafoe, Andy Lau, Pedro Pascal;
    - gatunek: fantasy, przygodowy.

    Jest widoczny z Kosmosu, ciągnie się tysiącami kilometrów, a jego powstanie trwało wiele lat. Wielki Mur to niesamowita budowla, której przeznaczenie obrosło w wiele legend. Miał bronić przed ludźmi czy też może nieznanym współcześnie zagrożeniom? W filmie mur chroni przed dzikimi stworami, które żywią się mięsem i powracają regularnie co sześćdziesiąt lat. Brzmi głupio? Pewnie, ale nie jest to jedyna głupota w filmie. Głównymi bohaterami jest dwóch anglików (chyba), którzy poszukują czarnego prochu i trafiają to twierdzy w Wielkim Murze. Skuci są światkami bitwy pomiędzy dzielnymi obrońcami muru a potworami, które w szale próbują się przedostać na drugą stronę. Czy nie przypomina Wam to trochę Gry o Tron? Podczas seansu miałem wrażenie, że scenarzyści za cholerę nie wiedzieli o czym chcą

    ...
  • Wiedźmin - sezon 2

    wiedzmin s 2

    Wiedźmin,
    (The Witcher), sezon 2,
    - Netflix - 2021
    - twórcy: Lauren Schmidt Hissrich;
    - wybrana obsada: Henry Cavill, Anya Chalotra, Freya Allan, Joey Batey, MyAnna Buring, Anna Shaffer, Adam Levy, Jodhi May, Eamon Farren, Mimi Ndiweni, Kim Bodnia;
    - kategoria: ekranizacja, kasowy, fantasy, przygodowy, Wiedźmin.

    Ileż to złego się naczytałem o tym sezonie. Że gdyby Sapkowski nie żył to przewracałby się w grobie. Że fatalna obsada, narracja, efekty specjalne. Z tym negatywnym nastawieniem przystąpiłem do seansu. I wiecie co? Nie jest źle.

    Sezon mi się podobał, ale mam swoje zastrzeżenia. Fabuła za bardzo się skupia na Yenn i Ciri, że za mało Geralda. Średnio mi się podoba też rozdmuchany wątek polityczny. Chętniej oglądałbym Wiedźmina, którego akcja bazowałaby na opowiadaniach niż na głównym pięcioksiągu. Zresztą takie same wrażenia miałem podczas lektury Wiedźmina w czasach licealnych. Podobał mi się wykreowany świat, ale rozgrywki polityczne w wykonaniu Sapkowskiego mnie nudziły.

  • Wiedźmin - sezon 1

    wiedzmin s 1

    Wiedźmin,
    (The Witcher), sezon 1,
    - Netflix - 2019
    - twórcy: Lauren Schmidt Hissrich;
    - wybrana obsada: Henry Cavill, Anya Chalotra, Freya Allan, Joey Batey, MyAnna Buring, Anna Shaffer, Adam Levy, Jodhi May, Eamon Farren,
    - kategoria: ekranizacja, kasowy, fantasy, przygodowy, Wiedźmin.

    Zawsze mam problem by cokolwiek napisać o czymś co własnie jest na topie. Przecież tyle napisano, trwają gorące dysputy, a recenzje analizują każdą scenę. Gdybym chociaż miał dobry styl to miałbym małą przewagę.. no coś, mimo to, napiszę kilka słów.
    Słowem wstępu napiszę, że bardzo spodobała mi się historia wokół powstawania tego tytułu. To jak Henry Cavill starał się o rolę i ostatecznie spełnił swoje marzenie i został Wiedźminem nie tylko na ekranie swojego komputera :D.
    Pierwszy sezon został przyjęty chłodno - serial ma olbrzymią oglądalność, ale sporo osób grymasi, że mogło być lepiej. Pewnie, że mogło, ale wierzę, że kolejne serie zminimalizują niedoskonałości i dostaniemy perfekcyjny tytuł.

  • Wednesday - sezon 1

    wednesday s 1

    Wednesday;
    - twórcy: Alfred Gough, Miles Millar, Tim Burton;
    - Netflix, 2022, sezon 1;
    - wybrana obsada: Jenna Ortega, Gwendoline Christie, Riki Lindhome, Jamie McShane, Hunter Doohan, Percy Hynes White, Emma Myers, Christina Ricci, Catherine Zeta-Jones, Luis Guzmán, George Burcea;
    - kategoria: serial, sezon, czarna komedia, fantasy.

    Hit Netflixa z końcówki 2022 roku.
    Wednesday Addams (z tych Addamsów) nie należy do grzecznych dziewczynek. Gdy przypadkiem oprawcy jej brata zostali pogryzieni przez piranie Wednesdey została wyrzucona ze szkoły. Teraz ma kontynuować naukę w szkole z internatem. Nie jest to normalna placówka edukacyjna, do Akademii Nevermore trafiają dzieci z różnych domów, ale łączy jest wspólny mianownik. Ich obecność w normalnych szkołach byłaby zagrożeniem dla niewinnych, normalnych dzieci.

  • Warcraft: Początek - 2016

    warcraft
    Warcarf: Początek,
    (Warcraft) - 2016;
    - reżyseria: Duncan Jones;
    - scenariusz: Charles Leavitt, Duncan Jones;
    - wybrana obsada: Travis Fimmel, Paula Patton, Ben Foster, Dominic Cooper, Toby Kebbell, Ben Schnetzer;
    - gatunek: fantasy, przygodowy.

    Jeden z bardziej reklamowanych filmów tego roku, tytuł, który praktycznie otwiera wakacyjny sezon blockbustery w kinach. Zrobiona z wielkim rozmachem ekranizacja gry komputerowej studia Blizzard całkiem dobrze się sprzedaje, ale na pochlebnych recenzji nie zbiera. Całkowicie zasłużenie.
    Na Warcrafta wybrałem się do IMAX'a - filmy, których największym atutem jest strona wizualna i efekty specjalne warto obejrzeć w dobrej jakości. Poszedłem na to w poniedziałek i seans się nie odbył z powodu awarii projektora. Widzowie obejrzeli reklamy, a następnie kwadrans czekali na próbę naprawy usterki. Seans odwołano, a widzom zaproponowano zwrot pieniędzy. Uważam, że powinna być jakaś próba rekompensaty zmarnowanego czasu - jakiś voucher tudzież gadżety kina.
    Wtorkowe podejście do Warcrafta było już całkiem udane.

  • W głowie się nie mieści - 2015

    plakat promujący
    W głowie się nie mieści
    (Inside Out) - 2015;
    - reżyseria: Pete Docter;
    - scenariusz: Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley;
    - Pixar, Disney;
    - animacja, komedia, fantasy.

    W amerykańskim (i nie tylko) społeczeństwie panuje przekonanie, że nie istotne co by się działo należy się uśmiechać i być szczęśliwym. Banan na stałe ma być przyklejony do naszych twarzy. Inside Out skutecznie rozlicza się z taką postawą - ale o tym za chwilę.
    W głowie się nie mieści to całkiem świeży pomysł na animację, na strukturę historii i głównego bohatera. Pozornie główną bohaterką jest dziewczynka o imieniu Riley, ale tak naprawdę jest ona nie tyle bohaterką co światem, wokół którego dzieje się główna akcja. Film opowiada o emocjach, które siedzą w głowie dziewczynki. Są to Radość, Smutek, Strach, Odraza oraz Gniew. Emocje z sobą rywalizują, ale działania wszystkich mają na celu ochronę małej Riley. W ciekawy sposób mamy ukazane mechanizmy funkcjonowania mózgu. Powstawanie emocji, struktura pamięci, wspomnień, marzeń, potrzeb zostały w bardzo przyjazny sposób pokazane -

    ...
  • Uczeń czarnoksiężnika - 2010

    uczen czarnoksieznika Minął bardzo udany weekend.. udany, ale też wyczerpujący. Zaczęło się od wyganiania zimy i rundki pokera. Potem odwiedziny u Arturka i powrót do Katowic. Niedziela to już tylko użalanie się nad sobą i swoją ręką. Podczas tego umartwiania obejrzeliśmy Ucznia Czarnoksiężnika (2010 - The Sorcerer's Apprentice, reż. Jon Turteltaub). Film miał  bardzo dobry początek, póżniej było trochę słabiej, ale i tak mogę go śmiało polecić. Jest to fajna familijno-weekendowa rozrywka. Film przygodowy z elementami fantasy z bardzo dobrymi efektami specjalnymi. Momentami trochę przegadany i przewidywalny, ale i tak wciągający. Wnerwiał mnie jedynie główny bohater (Jay Baruche) i jego dziwny głos. Za to nadrobił Nicolas Cage, który tym razem nie płakał. W filmie zobaczymy też M. Bellucci. Jej rola nie była zbyt rozbudowana, ale zawsze coś. ;)

    Najbardziej mi się podobał smok, który zmienił się w pierścień. Śliczny był i też takiego chcę

    FIlm oceniam na ósemkę.

  • Trzej Królowie - 2001

    trzej krolowie Trzej Królowie
    (reżyseria Didier Bourdon, Bernard Campan, 2001)
    Jakimś cudem.. bo tylko o tym może być mowa, Trzej Królowie (Ci od Jezusa) zostają przeniesieni do współczesności. Każdy w inne miejsce.. po pewnych perypetiach udaje im się spotkać. Wspólnie, spóźnieni o jakieś dwa tysiące lat poszukują Jezusa.
    Tylko Francuzi mogli wpaść na tak dziwny pomysł.. Film mimo, iż mało znany ma bardzo dobre momenty. Jest sporo śmiesznych sytuacji. Konfrontacja współczesności z czasami biblijnymi musi wypaść komicznie. Największy atutem filmu są jednak cięte dialogi, których jest całkiem sporo. Na samym początku pada tekst "Milczenie jest najwspanialszą ozdobą kobiety".
    Trzej Królowie bawią, ale też widać, iż brakło dobrego pomysłu na zakończenie.

  • Toy story 4 - 2019

    toy story 4

    Toy story 4 - 2019;
    - reżyseria: Josh Cooley;
    - scenariusz: Andrew Stanton, Stephany Folsom
    - kategoria: animacja, familijny, fantasy, komedia, kasowy, Pixar, Disney, unlimited.

    Na ekranach kin gości czwarta odsłona przygód Chudego i przyjaciół.
    Chłopiec Andy dorósł i wszystkie swoje zabawki oddał swojej siostrze. Ta początkowo nimi chętnie się bawi, ale z czasem zaczyna kochać inne zabawki, a najbardziej to pokochała zabawkę, którą sama zrobiła. Sztuciec jest zrobiony ze śmieci, ale dla dziewczynki ma olbrzymią wartość. Chudy i inni akceptują nowy stan rzeczy więc wydaje się iż wszystko działa jak należy... jest tylko jedno małe ale... Sztuciec nie chce być zabawką i za wszelką cenę chce uciec i trafić do śmieci. Jedna z tych ucieczek się udaje, ale Chudy, kierując się odpowiedzialnością za dziecko, rusza na poszukiwania. Poza bezpiecznym pokojem świat dla zabawek jest bardzo niebezpieczny.

  • Thor: Ragnarok - 2017

    thor ragnarok

    Thor: Ragnarok - 2017;
    - reżyseria: Taika Waititi;
    - scenariusz: Craig Kyle, Christopher Yost, Eric Pearson;
    - wybrana obsada: Chris Hemsworth, Tom Hiddleston, Karl Urban, Cate Blanchett, Idris Elba, Jeff Goldblum, Tessa Thompson, Mark Ruffalo, Benedict Cumberbatch, Anthony Hopkins;
    - gatunek: science-fiction, fantasy, przygodowy.

    Pamiętam jak pisałem notkę o pierwszym filmie o Thorze. Pisałem coś w klimacie Thor i jego młotek - podkreślając, że bez młotka nie ma Thora. W Ragnaroku Thor młotka nie ma, ale za to posiada siostrę. Wredną i żądną krwi. Loki przy niej to uosobienie miłośnika rodzinnych świąt i wspólnego śpiewania kolęd. Czy jakoś tak.
    Thor: Ragnarok to jeden z ciekawszych filmów Marvela i nie mam tu na myśli ostatnich 2-3 lat, ale całość. Fabuła skupia się wokół walki pomiędzy rodzeństwem. Thor i Loki u boku próbują przeciwstawić się Heli, która jest pierworodną córką Odyna. Nie wiedzieliście, że miał córkę? No cóż - stary piernik miał wiele tajemnic.
    Główny wątek jest może i szablonowy, ale bardzo dużo dzieje się wokół

    ...
  • Thor: Miłość i grom - 2022

    thor milosc i grom

    Thor: Miłość i grom,
    (Thor: Love and Thunder) - 2022;
    - reżyseria: Taika Waititi;
    - scenariusz: Taika Waititi, Jennifer Kaytin Robinson
    - wybrana obsada: Christian Bale, Chris Hemsworth, Taika Waititi, Tessa Thompson, Chris Pratt, Natalie Portman, Bradley Cooper, Matt Damon, Russell Crowe, Vin Diesel;
    - kategoria: film, fantasy, przygodowy, Disney, Marvel, Thor

    Thor ponownie spotyka swoją miłość życia.. Fajnie co nie? Tylko że są małe problemy. Jane ma raka, poza tym gwizdnęła mu młotek (Mjolnir) no i ksywkę też. Coś jeszcze? Ano tak razem muszą stawić czoła Bogobójcy, ato nie jest błaha rzecz. Potrzebna pomoc. Może Zeus? On to chyba woli bawić się w orgie niż ratować świat, ale może Błyskawicę pożyczy?

  • Starcie Tytanów - 2010

    starcie tytanowStarcie tytanów
    (Clash of the Titans, reżyseria Louis Leterrier, 2010)
    Od co najmniej roku ten film mi gdzieś krążył w głowie. Nie mam pojęcia dlaczego chciałem go tak bardzo obejrzeć. Dziś się udało. Sam Worthington gra Perseusza, syna Zeusa (Liam Neeson), który ma ocalić ludzkość i stoczyć walkę z Hadesem. Fabuła garściami czerpie z mitologii, ale jest fatalnie posklejana i zrealizowana. O dialogach też się lepiej nie będę wypowiadać. Słabe to wszystko. Mam wrażenie, że seriale o Herculesie i Xenie były bardziej wciągające. Miałem dziś w planie obejrzeć jeszcze Gniew Tytanów, ale temat mnie zmęczył i film trochę na swoją kolej poczeka.

  • Spirited Away: W krainie Bogów - 2001

    spirited away

    Spirited Away: W krainie Bogów,
    (Sen to Chihiro no Kamikakushi) - 2001;
    - reżyseria: Hayao Miyazaki;
    - scenariusz: Hayao Miyazaki;
    - kategoria: animacja, anime, fantasy, przygodowy, Oscar, kultowy, japońskie.

    Rodzina Chihiro jest w trakcie przeprowadzki. Podczas podróży zjeżdżają z trasy i trafiają do dziwnego, pozornie opuszczonego miejsca. Wygląda jak piękne, aczkolwiek wyludnione, wesołe miasteczko. Rodzice Chihiro znajdują restauracje, w której obżerają się bez opamiętania i w tym momencie objawia się prawdziwe oblicze tego miejsca. Obżarciuchy, za pomocą magii, zostają zamienieni w świnie, a Chihiro z pomogą nieznajomego w ostatniej chwili ucieka wiedźmie. Teraz dziewczynka musi wymyślić jak przywrócić rodzicom prawdziwe oblicza a następnie wrócić do domu.

  • Spirit Duch Miasta 2008

    spirit duch miasta Spirit - Duch Miasta
    (The Spirit, reżyseria Frank Miller, 2008)
    Nadrabiam pozycje, które zostały nakręcone na podstawie komiksów. Spirit w końcu musiał trafić na ekran mojego telewizora. Obejrzeć i zapomnieć. Wizualnie jest pięknie. Świetna kreska, kontrast, niesamowite obrazy, ale to zasługa pierwowzoru. Gorzej wyszło z fabułą, stopniowaniem napięcia. Film mnie nie zachwycił.. wręcz przeciwnie. Momentami mocno nudził.. zdecydowanie fabularnie czegoś tu brakło.  Potencjał był o wiele większy. Aktorsko też szału nie ma, ale z drugiej strony, źle też nie jest. W Spiricie zagrali: Gabriel Macht (znany z Suits), Eva Mendes,  Scarlett Johansson,  Samuel L. Jackson - czyli gwiazdy, które zazwyczaj wtop nie zaliczają.
    Całość oceniam na sześć.

  • Śnieżka - 2012

    sniezka Śnieżka
    (Blancanieves, reżyseria Pablo Berger, 2012)

    Nie jest to dobry czas na filmy i blogowanie.. zdecydowanie czuję przesyt komputerów, htmlów i innych technicznych bajerów. Czynności, które zajmowały parę minut ciągną się godzinami.. zdecydowanie kryzys formy.

    Dziś na tapecie hiszpańska Śnieżka z 2012 roku. Wiedziałem, że Hiszpanie mają coś nierówno pod sufitem, ale nie sądziłem, że aż tak. Klasyczna opowieść o Śnieżce została pokazana w sposób, w który wielu zadziwi. Czarno-biały obraz, plansze zamiast dialogów to dopiero początek dziwnej wyobraźni twórców. Fabułę wpleciono w świat corridy i torreadorów co sprawia, że obraz ma pewną świeżość, która może być trudno przyswajalna dla innych narodów. Mimo to Śnieżka zachwyca.
    Bergerowi udało się stworzyć film, który jest hołdem dla kina niemego, ale zarazem hołdem dla kultury hiszpańskiej. Świetne ujęcia i niebanalna gra aktorska (Maribel Verdú, Macarena García) znakomicie uzupełniają fabułę, której zarys wszyscy doskonale znamy.

    Oceniam na mocne dziewięć.

  • Smerfy: Poszukiwacze zaginionej wioski - 2017

    smerfy poszukiwacze zaginionej wioski

    Smerfy: Poszukiwacze zaginionej wioski,
    (Smurfs: The Lost Village) - 2017;
    - reżyseria: Kelly Asbury;
    - scenariusz: Pamela Ribon, Stacey Harman;
    - gatunek: familijny, animacja, fantasy.

    Hej dzieci jeśli chcecie
    Zobaczyć Smerfów las
    Przed ekran dziś zapraszam was.

    Ekran telewizora najlepiej. Film w kinie można sobie odpuścić.
    Wszystkie media, wielkie kampanie reklamowe robią szum wokół Smerfów. Dzieciaki i dorośli zbierają figurki i z niecierpliwością czekają na kinową wersję o niebieskich skrzatach. Przyznałem, że trochę czekałem i ja. Jako dziecko podczas czołówki Smerfów podkręcałem dźwięk w telewizorze, a to o czymś świadczy.
    Do kina poszedłem z pozytywnym nastawieniem, które po kilkunastu minutach seansu wyparowało. Przede wszystkim zabrakło piosenki na początek, ale przyjmijmy, że to wybaczam. Nie wybaczę natomiast braku porządnego pomysłu na fabułę, braku klimatu, niezbyt

    ...
  • Siedem minut po północy - 2016

    siedem minut po polnocy

    Siedem minut po północy,
    (A Monster Calls) - 2016;
    - reżyseria: J.A. Bayona;
    - scenariusz: Patrick Ness;
    - wybrana obsada: Lewis MacDougall, Sigourney Weaver, Felicity Jones, Toby Kebbell, Liam Neeson.
    - gatunek: dramat, fantasy.

    No i stało się. Wykupiłem kolejny rok abonamentu w Cinema City. Przez moment się wahałem, ale wygrała świadomość, że takie regularne chodzenie do kina wyrywa mnie z domu. Motywuje do większej aktywności. Pierwszy seans był trochę przypadkowy - o filmie praktycznie nic nie wiedziałem, ale godzina seansu idealnie pasowała do mojego planu dnia. Na szczęście seans był bardzo udany.
    Conor jest trzynastolatkiem, który mieszka z bardzo chorą mamą. To na nim spoczywa ciężar codziennych, domowych obowiązków. W szkole nie ma przyjaciół.. wręcz przeciwnie - jest często bity przez kolegów. Pomimo przeciwności losu i codziennych koszmarów chłopak stara się być dzielny. Próbuje, ale doskonale wiemy, że trzynastolatek nie powinien mieć tyle stresów na głowie. Conor w

    ...

Back to top