Ułatwienia dostępu

Emmanuelle Seigner

 • Frantic - 1988

  frantic

  Frantic - 1988;
  - reżyseria: Roman Polański;
  - scenariusz: Robert Towne, Jeff Gross;
  - wybrana obsada: Harrison Ford, Betty Buckley, Emmanuelle Seigner, David Huddleston;
  - kategoria: film, thriller.


  Jeden z moich ulubionych filmów Polańskiego. Cenię za niesowity klimat i motyw muzyczny w tle. Mowa oczywiście o "Strange" Grace Jones. A o czym ten film?
  Do Paryża przyjeżdża z wraz małżonką nowojorski doktor. Już pierwszego dnia pobytu kobieta znika. Mężczyzna próbuje się dowiedzieć co się wydarzyło, ale wszędzie napotyka mur obojętności i niezrozumienia. Czuje się coraz bardziej wyobcowany i zagubiony. Z pomocą przychodzi mu tajemnicza Michelle - młoda bywalczyni klubów, która pośrednio może być zamieszana w zaginięcie. Wszystko to z powodu pomylonych walizek na lotnisku. Jaka to wielka tajemnica kryje się za porwaniem? Dlaczego nikt nie chce pomóc?

  Czytaj więcej

 • Oficer i szpieg - 2019

  oficer i szpieg

  Oficer i szpieg,
  (J’accuse) - 2019;
  - reżyseria: Roman Polański;
  - scenariusz: Robert Harris, Roman Polański;
  - wybrana obsada: Jean Dujardin, Louis Garrel, Emmanuelle Seigner, Grégory Gadebois, Hervé Pierre, Wladimir Yordanoff;
  - kategoria: biograficzny, historyczny, polityczny, dramat, francuskie, Cezar.

  O sprawie Alfreda Dreyfusa słyszeli chyba wszyscy. Mimo to przypomnę kontekst. Francuski kapitan zostaje oskarżony o zdradę i zostaje zesłany na dożywotnie więzienie. Dowodów zdrady brak... ale Dreyfus miał żydowskie korzenie a to już wystarczyło by go skazać. I tak miał szczęście, że nie dostał najwyższej kary. W jego obronę zaangażowało się wiele znanych osobistości (m.in. pisarz Emil Zola), ale niewiele to pomogło. Nawet wobec oczywistych dowodów niewinności dowództwo francuskiej armii nie zamierzało wycofać oskarżeń.
  Obraz Polańskiego przedstawia tę sprawię z punktu widzenia pułkownika Georges'a Picquart'a, który początkowo był zaangażowany w oskarżenie Dreyfusa, ale po poznaniu dowodów jego niewinności zaangażował się w akcję jego obrony.

  Czytaj więcej

 • Prawdziwa historia - 2017

  prawdziwa historia

  Prawdziwa historia,
  (D'après une histoire vraie) - 2017;
  - reżyseria: Roman Polański;
  - scenariusz: Olivier Assayas, Roman Polański;
  - wybrana obsada: Emmanuelle Seigner, Eva Green, Vincent Perez, Dominique Pinon;
  - gatunek: thriller.

  Delphine jest paryską, poczytną pisarką, która cierpi na kryzys formy. Oczekiwania czytelników są bardzo wysokie, ale kobieta zatraciła chęć pisania. Wszystko się zmienia gdy na jednym spotkaniu aktorskim poznaje Elle, która szybko wkracza w świat Delphine. Kobiety szybko się zaprzyjaźniają, ale z czasem widzimy, że Elle ma skłonności despotyczne i całkowicie dominuje świat Delphine.
  Nie ogarniam. Polański do swojego filmu zatrudnił dwie piękne aktorki, dwie filmowe ikony i kompletnie nie potrafił wykorzystać z tego potencjału.

  Czytaj więcej

 • Niczego nie żałuję - Edith Piaf - 2007

  niczego nie zalujeNiczego nie żałuję - Edith Piaf (La Môme, reżyseria Olivier Dahan, 2007)

  Kolejna niesamowita biografia, która trafiła na ekrany kin. Edith Piaf to najbardziej rozpoznawalna francuska wokalistka. Charyzmatyczna, utalentowana, z niesamowitym głosem, który na zawsze zapada w głowie. Cały wachlarz emocji, problemów, specyficzny sposób bycia i ciężkie życie Edith sprawiły, że odtwórczyni głównej roli, Marion Cotillard miała niesamowicie trudne zadanie. Aktorka wypadła fenomenalnie i w pełni zasłużyła na Oscara, którego dostała za tą kreację.
  Aktorstwo i charakteryzacja w tym filmie to mistrzostwo. Za to szacunek. Narracyjnie tytuł nie porywa. Reżyser skacze po epizodach z życia Edith i cały czas mamy wrażenie, że widzimy tylko urywek jej życia.. nie trafiło to do mnie. Wolę jak elementy fabuły szczelniej wypełniają historię.
  Mamy świetną biografię, która została pokazana w przeciętny sposób.
  Filmy biograficzne nie są łatwym tematem i nie zawsze są najwyższych lotów. Trochę szkoda, bo jak powstaje film o kimś, to później mija kilka ładnych lat zanim kolejny reżyser spróbuje ponownie podejść do tematu.
  Film o Edith Piaf z żalem oceniam na siedem. Powinno być lepiej.

  Czytaj więcej

 • Wenus w futrze 2013

  wenus w futrzeWenus w futrze
  (La Vénus ? la fourrure, reżyseria Roman Polański, 2013)
  Mam wielką słabość do języka francuskiego.. zwłaszcza jeśli posługują się nim piękne kobiety. Takie małe zboczenie. Z moimi upodobaniami nie mogłem obojętnie przejść obok najnowszego dzieła Polańskiego, które zbiera bardzo przychylne noty od krytyków. Wenus w futrze to film minimalistyczny. Mamy tylko dwójkę aktorów a cała akcja rozgrywa się w jednym miejscu.. w jednym czasie. Nasi bohaterowie ćwiczą sceny sztuki, która ma być niedługo wystawiana. Sztuki, która jest pełna erotycznych odniesień i pragnień dominacji. Ćwiczony tekst przeplata się z ostrą, a czasem zmysłową dyskusją między aktorką, która chce dostać rolę w sztuce (niesamowita Emmanuelle Seigner) a reżyserem, który już zwątpił w swoje dzieło (Mathieu Amalric). Powietrze aż kipi od napięcia między naszymi bohaterami.
  Wenus w futrze to znakomite aktorstwo oraz cięte dialogi. Polański zdecydowanie nie powinien myśleć jeszcze o emeryturze. Jest w formie.
  Polecam i oceniam na dziewięć.

  Czytaj więcej

 • U niej w domu 2012

  u niej w domuU niej w domu
  (Dans la maison, reżyseria Francois Ozon, 2012).

  Zgorzkniały nauczyciel francuskiego (Fabrice Luchini). Uczeń (Ernst Umhauer), który odkrywa w sobie dar pisania. Tworzy prace, które intrygują. Relacja szkolna przemienia się w relację pisarz i czytelnik. Taki układ rządzi się innymi prawami - czytelnik oczekuje więcej i więcej, a pisarz stara się zaspokoić oczekiwania, ale opowieść wymyka się spod kontroli  i rozpoczyna się niebezpieczna gra, która wciąga. Gra, która nie może dobrze się skończyć.  Zacierają się granice.. akcja spokojnym rytmem się rozwija podążając ku temu co nieuchronne.
  O czym jest ten film? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ale myślę, że o pasji i wyobraźni, która nie ma żadnych hamulców. Genialny scenariusz, który zasługuje na uznanie.
  U niej w domu oceniam na dziewięć.

  Czytaj więcej