Ułatwienia dostępu

Ed Brubaker

 • Duch w Tobie. Reckless. Tom 4

  duch w tobie

  Duch w Tobie. Reckless. Tom 4;
  - autorzy: Ed Brubaker, Sean Phillips;
  - tłumacz: Maria Lengren;
  - wydawnictwo: Mucha Comics, 2024;
  - kategoria: komiks, Reckless.

  No i mamy przedostatni tom cyklu Reckless. Póki co jest pięć, ale Brubaker nie zamyka się całkiem na kontynuację.
  Anna, asystentka Ethana nie zajmuje się zleceniami detektywistycznymi, ale gdy Reclessa nie ma a jest intrygujące zlecenie to może warto spróbować. Zwłaszcza, że klientką jest była idolka, gwiazda kina? Sam przedmiot zlecenia też jest fajny. Anna ma sprawdzić wielką rezydencję, z bogatą, makabryczną historią, w której ponoć straszy. Czy to duchy, a może coś całkiem innego? Anna musi sprawdzić.

  Czytaj więcej

 • Velvet - 3 tomy

  velvet tomy 3

  Velvet Tom 1, U kresu,
  Velvet Tom 2, Tajne życie umarlaków,
  Velvet Tom 3, Człowiek, który ukradł świat;
  - autorzy: Ed Brubaker, Steve Epting;
  - tłumaczenie: Jacek Drewnowski
  - wydawnictwo: Mucha Comics, 2016-2017;
  - kategoria: komiks, Velvet (Postać).

  Velvet jest sekretarką naczelnika mocno utajnionej agencji wywiadowczej. Pracuje za biurkiem, a wolne czasem wypełnia romansami z agentami. Nic poważnego. Pewnego dnia dowiaduje się, że jeden z jej kochanków zginął, a agencja niezbyt skrupulatnie przykłada się do śledztwa w tej sprawie. Velvet rozpoczyna swoje śledztwo i szybko odkrywa, że jest kolejnym celem. W zasadzie to ona zostaje oskarżona o zabójstwo agenta.
  Jej oponenci nie wiedzą jednak, że Velvet nie jest zwykłą sekretarką. Ma bujną przeszłość powiązaną z historią agencji, ale jej teczka osobowa jest dostępna tylko nielicznym. Współcześni agenci X powinni jej chylić czoła... ale nie uprzedzajmy wypadków.

  Czytaj więcej

 • Parker, Tom 2

  parker t 2

  Parker, Tom 2;
  - autorzy: Darwyn Cooke, Richard Stark, Ed Brubaker, Sean Phillips;
  - wydawnictwo: Nagle! Comics, 2023;
  - tłumaczenie: Paweł Bulski;
  - kategoria: komiks, Parker (Marini Edition), Parker (postać), adaptacja, Noir;

  Łup - Parker dostaje propozycję współudziału w dużym napadzie. Chodzi o obrabowanie wszystkich cennych miejsc w małym górniczym miasteczku. Robota dla wielu, ale potencjalny zysk też kuszący. Normalnie powinien zrezygnować ze zlecenia, ale jest krucho z kasą. Precyzyjny plan, doświadczeni kryminaliści. Co może pójść nie tak? No cóż.

  Śmiertelna pułapka - Ucieczka z napadu. Parker razem z dwoma kumplami ma grożny wypadek samochodowy. Po zdarzeniu tylko on jest w stanie stać na nogach. Ucieka do pobliskiego wesołego miasteczka, które jest zimą zamknięte. W sumie niezła kryjówka gdyby nie fakt, że ktoś widział jak przeskakuje płot. I widział, że ma ciężką torbę. Parker mu sobie poradzić z chętnymi na kasę.

  Jutro, jutro i znów jutro - Ta historia została napisana przez Brubakera, a narysowana przez Philiipsa. Mój ulubiony duet. To zwoisty hołd dla historii o Parkerze. Główny bohater się tu nie pojawia (nie w pierwszej osobie), ale sporo się o nim dowiadujemy od jego współpracownika.
  Cooke zmarł przed ukończeniem tego wydania, ale Brubaker doskonale wczuł się w klimat i napisał rzecz, która idealnie pasuje do cyklu.

  Czytaj więcej

 • Zniszczyć wszystkie potwory. Reckless. Tom 3

  reckless t 3 zniszczyc

  Zniszczyć wszystkie potwory. Reckless. Tom 3;
  - autorzy: Ed Brubaker, Sean Phillips;
  - tłumacz: Maria Lengren;
  - wydawnictwo: Mucha Comics, 2023;
  - kategoria: komiks, Reckless.

  Jest już rok 1988, życie Ethan'a niewiele się zmienia. Ocean, czasem zlecenia, no i prywatne kino, w którym z przyjaciółką ogląda stare filmy. W pewien sposób jest szczęśliwy. Nie można tego powiedzieć o przyjaciółce. Dziewczyna zaczyna czuć potrzebę zmian. Chce ułożyć sobie życie a to prowadzi do sprzeczki z Ethan'em. Reckless swoje kolejne śledztwo będzie musiał prowadzić bez wsparcia. Sprawa nie jest prosta. Jeden z radnych zwraca się z prośbą o zniszczenie pewnego wpływowego, ale też całkowicie bezwględnego dewelopera. Reckless bez wahania się zgadza - tak jakby chciał w pewien sposób zbawić świat. Jego emocjonalne zaangażowanie sprawia, że zaczyna popełniać błędy, a tym samym naraża się na niebezpieczeństwo. Czy muszę dodawać, że nie tylko jego życie jest zagrożone?

  Czytaj więcej

 • Powiernik diabła. Reckless. Tom 2

  reckless t 2 powiernik diabla

  Powiernik diabła. Reckless. Tom 2;
  - autorzy: Ed Brubaker, Sean Phillips;
  - wydawnictwo: Mucha Comics, 2023;
  - kategoria: komiks, Reckless.

  Ethan Reckless w końcu odnajduje chwilę szczęścia. Podczas jednego z zadań poznaje bibliotekarkę, z którą dobrze mu się spędza czas. Drinki, spacery, wspólne oglądanie filmów. Początek miłości? Zapewne tak, gdyby nie te wspólne filmy. Podczas jednego z seansów dziewczyna rozpoznaje na ekranie swoją siostrę, która zaginęła kilka lat wcześniej. Ethan bez chwili wahania deklaruje, że spróbuje ją odnaleźć. Nie wie jeszcze, że wynik tej sprawy wpłynie na jego kiełkujący związek.

  Czytaj więcej

 • Reckless. Tom 1

  reckless

  Reckless. Tom 1;
  - autorzy: Ed Brubaker, Sean Phillips;
  - wydawnictwo: Mucha Comics, 2022;
  - kategoria: komiks, Reckless.

  Mój ulubiony duet komiksowy znów akcji. W czasie pandemii stworzyli serię, która jest pewnego rodzaju hołdem w kierunku tradycyjnej literatury sensacyjnej.
  Poznajcie Ethan'a Reckless'a. Facet jest prywatnym detektywem, ale dosyć leniwym i wybrednym. Pracuje tylko jak skończy mu się kasa, a podczas działań nie zawsze przestrzega zasad. Poharatana twarz Ethen'a jest dowodem, że facet ma bogatą przeszłość. Ta twarz sprawia też, że przeciwnicy często rezygnują z oporu.
  Do Ethan'a zgłasza się znajoma z dawnych lat. Z czasów gdy Reckless pod przykrywką inwigilował grupy ekstremistów. Kobieta chce odzyskać swoje prawie uczciwie zarobione pieniądze. Z sentymentu, a może z poczucia winy Ethan zgdadza się pomóc, ale nie wie, że w ten sposób obudzi coś czego się obawia. Własne wspomnienia.

  Czytaj więcej

 • Batman. Człowiek, który się śmieje

  batman czlowiek ktory sie smieje

  Batman. Człowiek, który się śmieje;
  - autorzy: Ed Brubaker, Doug Mahnke, Aaron Sowd, Patrick Zircher;
  - wydawnictwo: Egmont Polska, 2014;
  - kategoria: komiks, Batman.

  Powoli, aczkolwiek systematycznie, nadrabiam komiksową klasykę związaną z Batmanem.
  Batman jest już bohaterem Gotham, ale póki co nie miał zbyt wielu nieobliczalnych przeciwników. To się zmienia gdy w mieście pojawia się świr, który lubi zabijajać dla zabawy. Media nazywają go Joker'em, a Batman próbuje zrozumieć motywacje szaleńca. Dlaczego jego celem są biznesmeni? Skąd takie zamiłowanie do trucizn? Joker publicznie ogłasza nazwiska swoich przyszłych ofiar. Batman wydaje się być zawsze krok za nim. To musi się zmienić bo kolejną ofiarą ma być Bruce Wayne.

  Czytaj więcej

 • Zabij albo zgiń - tomy 1-4

  zabij albo zgin

  Zabij albo zgiń,
  (Kill Or Be Killed,);
  - autorzy: Elisabeth Breitweiser, Ed Brubaker, Sean Phillips;
  - Tomy 1-4 Non Stop Comics, 2017-2018;
  - kategoria: komiks.

  Ta czterotomowa seria długo leżała u mnie na półkach. Jestem fanem twórczości Brubaker'a, ale staram sie go rozsądnie dawkować. Nie chcę odczuć przesytu. Początkowo planowałem czytać po jednym tomie, ale akcja była na tyle wciągająca, że przeczytałem wszystkie cztery w ciągu dwóch dni.

  Narracja jest prowadzona jako retrospekcja. Dwudziestokilkuletni Dylan opowiada o tym jak po nieudanej próbie samobójczej zaczął mordować ludzi.. ale może po kolei.

  Czytaj więcej

 • Kapitan Ameryka. Zimowy Żołnierz

  kapitan ameryka zimowy zolnierz

  Kapitan Ameryka. Zimowy Żołnierz;
  - autorzy: Ed Brubaker, Frank D'Armata, Steve Epting, Michael Lark, John Paul Leon, Mike Perkins;
  - Wydawnictwo: Egmont Polska, 2019;
  - kategoria: komiks, Marvel, Kapitan Ameryka (komiks).

  W swojej kolekcji niewiele mam tytułów superbohaterskich, ale w ostatnim czasie trochę mnie ciągnie w tą stronę. Nie mówię, że będę zbierał wszelakie superhero, ale jest parę pozycji, które chcę nadrobić. Zwłaszcza jeśli wiem, że scenariusz jest dobrej jakości. Kilka rzeczy DC Comics już polecałem na tym blogu, pora teraz polecić coś z Marvela.
  Powitajmy Kapitana Amerykę Brubakera. Filmowego Zimowego Żołnierza pewnia znacie, w mojej ocenie to jeden z lepszych filmów uniwersum więc oczekiwania względem komiksowego pierwowzoru były całkiem spore.
  Film i komiks znacząco się różnią, ale to nie znaczy, że należy je wartościować. To różniące się w detalach dwie znakomite historie.

  Czytaj więcej

 • Pulp - Ed Brubaker, Sean Phillips

  pulp

  Pulp;
  - autorzy: Ed Brubaker, Sean Phillips;
  - Mucha Comics, 2020;
  - kategoria: komiks, Noir.

  Dawno nie czytałem nic Brubaker'a. Postanowiłem przypomnieć sobie jego tryb narracji sięgając po krótką nowelkę Pulp.

  Rok 1939. Max Winter, mężczyzna w sędziwym wieku dorabia jako pisarz westernowych historyjek dla pulpowego wydawnictwa. Marne z tego są pieniądze, ale Max wie, że do starego zajęcia nie może wrócić.. Kiedyś, jeszcze w poprzednim stuleciu był oprychem, rewolwerowcem, który zarabiał napadami. To było szalone życie, które z obecnymi czasami nie ma nic wspólnego. Teraz Ameryka jest inna, nie ma wolności, każdy próbuje każdego wykorzystać i coraz bardziej rozwijają się ruchy nazistowskie. Kiedyś może było brutalnie, ale każdy kierował się pewnym kodeksem. A może tak się wydawało? Max coraz chętniej wraca do czasów młodości i wie, że musi coś zrobić by zapewnić przyszłość swojej żonie. Pytanie czy jeszcze potrafi?

  Czytaj więcej

 • Wszyscy moi bohaterowie to ćpuny - Brubaker & Phillips

  wszyscy moi bohaterowie to cpuny

  Wszyscy moi bohaterowie to ćpuny;
  - twórcy: Sean Phillips , Ed Brubaker;
  - seria: Criminal, Tom specjalny;
  - Mucha Comics, 2019;
  - kategoria: komiks: noir, Nagroda Eisnera.

  Nastoletnia Ellie jest na narkotykowym odwyku. Odkąd pamięta to zawsze miała słabość do używek i osób je zażywających. Świat bez nich jest dla niej zbyt płaski i mdły. Ellie pamięta też, że jest złą dziewczyną. Lubi bawić się ludźmi a jej towarzystwo przeważnie jest zwiastunem problemów. I ta słodka Ellie poznaje w luksusowym ośrodku terapeutycznym chłopaka, który próbuje wyjść na prostą i mocno wierzy w to, że tym razem mu się uda. Jak na jego postanowienie wpłynie bliska znajomość z Ellie? Wiecie, że źle, ale nie domyślacie się jak bardzo.

  Czytaj więcej

 • Criminal. Okrutne lato

  criminal t 5 okrutne lato

  Criminal. Okrutne lato;
  - twórcy: Sean Phillips , Ed Brubaker;
  - seria: Criminal, Tom 5;
  - Mucha Comics, 2021;
  - kategoria: komiks: noir.

  Rok 1988. Teeg Lawless chyba odnajduje szczęście. Poznaje oszustkę Jane, a ta nie wiedzieć czemu chce być z Teeg'iem. Uczy go jak korzystać z życia i jak oczekiwać od niego więcej. Wcześniej Teeg był drobnym rabusiem i nie interesowały go wielkie kwoty, teraz wie, że warte zachodu są tylko napady, które pozwolą na spokojne, wygodne życie przez kilka miesięcy. Jego syn Ricky również chce działać w branży. Zaczyna niewinnie, i głupio, ale z czasem może sobie wyrobić pozycję... o ile sprawy się nie skomplikują. Teeg i Ricky mają trudną relację a obecność Jane jeszcze bardziej je komplikuje. Poza tym za Jane podąża zła sława i ludzie, którzy pragną ją dorwać. Kwestią czasu jest zakończenie sielanki, ale może nie będzie aż tak źle?

  Czytaj więcej

 • Criminal. Zły czas, złe miejsce; Parszywy weekend

  criminal t 4 zly czas

  Criminal. Zły czas, złe miejsce; Parszywy weekend;
  - twórcy: Sean Phillips , Ed Brubaker;
  - seria: Criminal, Tom 4;
  - Mucha Comics, 2021;
  - kategoria: komiks: noir.

  Zły czas, złe miejsce
  1976.
  Teeg Lawless, ojciec Tracy,ego jest w zakładzie karnym. Odsiaduje jakiś bzdurny wyrok, ale szybko okazuje się, że ktoś wydał na niego wyrok śmierci. Kilka tygodni odsiadki może być trudne do przeżycia. Na szczęście, dla niego, szef załatwił mu skrócenie kary. Była robota do wykonania na wolności. Teeg musi jeszcze znaleźć osobę chcącą go zabić. Może to nienawiść, a może tylko interesy?

  Czytaj więcej

 • Śpioch, Tom 2

  spioch t 2

  Śpioch, Tom 2
  (Sleeper Book Two);
  - autorzy: Ed Brubaker, Sean Phillips , Colin Wilson;
  - Tom 2, Egmont Polska, 2020;
  - kategoria: komiks, Śpioch, Noir, DC BLACK LABEL;

  Sytuacja Holden'a nie jest do pozazdroszczenia. Podwójny agent nie ma możliwości powrotu do normalnego życia, a na dodatek został zdekonspirowany. Co ciekawe TAO nadal chce by dla niego pracował.. w końcu nie ma już nic do stracenia. Holden pnie się po stopniach przestępczej kariery i wtedy ze śpiączki budzi się Lynch - agent, który zwerbował Holden'a, który może mu oddać dawne życie. Pytanie czy nie jest już za późno.. Holden wie, że pewnych wydarzeń nie można już cofnąć, a poza tym czuje, że jest tylko pionkiem pomiędzy rozgrywkami pomiędzy TAO a Lynch'em. A pionki z rzadka zostają na planszy do końca gry... No chyba, że spróbuje przechytrzyć obu szefów? Jest to szalony pomysł, z małymi szansami powodzenia, ale przecież nie ma nic do stracenia... przynajmniej tak się wydaje.

  Czytaj więcej

 • Śpioch, Tom 1

  spioch t 1

  Śpioch,
  (Sleeper Book One);
  - autorzy: Ed Brubaker, Sean Phillips , Colin Wilson; 
  - Tom 1, Egmont Polska, 2020; 
  - kategoria: komiks, Śpioch, DC BLACK LABEL; 

  Pierwszy tom nowej na moich półkach serii napisanej przez Brubaker'a. Tytułowy Śpioch to tajny agent, który ma zinfiltrować tajną organizację, która działa na całym świecie. Przewodzi jej nieobliczalny Mao. Można powiedzieć, że to standard, ale przyjrzyjmy się szczegółom. Akcja dzieje się w uniwersum Wildstorm, a zatem główni bohaterowie posiadają pewne modyfikacje, które znacząco zwiększają ich możliwości walki bądź poznania. Śpioch, czyli Holden Carver to człowiek, który może dotykiem przekazywać swój ból, a wycierpiał całkiem sporo. Trochę bałem się czytania o nadprzyrodzonych mocach, ale wątek ten nie dominuje w tej serii. Carver najchętniej wróciłby do normalnej pracy, ale agent wprowadzający leży od roku w śpiączce. Tylko on wiedział o tajnej misji Holden'a.

  Czytaj więcej

 • Gotham Central: Corrigan

  gotham central t 4

  Gotham Central: Corrigan;
  - Gotham Central, Tom 4, DC Comics;
  - twórcy: Greg Rucka, Ed Brubaker, Michael Lark, Stefano Gaudiano, Jason Shawn Alexander;
  - Egmont Polska, 2017;
  - kategoria: komiks album, Batman, Noir.

  Natura
  Krótka opowieść o dwóch umoczonych gliniarzach, którzy dostają to na co zasłużyli.. W tle przekupny Corrigan i Czarna Maska.

  Martwy Robin
  W zaułku policjanci znajdują ciało cudownego chłopca, Robina. Wszystko wskazuje na to że spadł z dachu... jak to możliwe? Może jednak to morderstwo? Większość świrów siedzi w Arkham po ulicach lata tylko jeden - zwany Batmanem.. czyżby przeholował? I odbiło mu całkowicie? A może ktoś inny zabija bohaterów... Sprawa się komplikuje gdy znajduje się kolejne ciało Robina.

  Krwawa niedziela
  Kolejne zgłoszenie. Tym razem sprawa dotyczy nadprzyrodzonych mocy i i superbohaterów. Nad miastem zostają uwolnione grzechy główne. Przejmując kolejne ciała/osoby sieją straszne zniszczenie. Jak z takim problemem mogą sobie poradzić Policjanci i Batman. Szaleństwo przeciwników to jedno, ale supermoce i magia? Kompletnie mi to nie pasuje do tej serii. Na szczęście to krótka opowieść.

  Czytaj więcej

 • Gotham Central: W obłąkanym rytmie

  gotham central t 3

  Gotham Central: W obłąkanym rytmie;
  - Gotham Central, Tom 3, DC Comics;
  - twórcy: Greg Rucka, Ed Brubaker, Michael Lark, Stefano Gaudiano, Jason Shawn Alexander;
  - Egmont Polska, 2018;
  - kategoria: komiks album, Batman, Noir.

  Wracamy do Gotham. Miasta zbrodni, świrów i normalnych ludzi. Dokładnie w tej kolejności. Miasta, w którym każdy dzień przynosi nieoczekiwane sytuacje.. jak w nim żyć? Udawać, że wszystko jest normalnie czy też próbować się oswoić z dziwnymi sprawami? Trzeci tom Gotham Central to cztery bardzo dobre historie, które przybliżają nam to dziwne miasto i jego funkcjonariuszy.

  Czytaj więcej

 • Gotham Central: Klauni i szaleńcy

  gotham central t 2

  Gotham Central: Klauni i szaleńcy;
  - Gotham Central, Tom 2, DC Comics;
  - twórcy: Ed Brubaker, Greg Rucka, Michael Lark;
  - Egmont Polska, 2016;
  - kategoria: komiks album, Batman, Noir.

  Drugi tom opowieści z Gotham Central, miasta zbrodni strzeżonego przez Czarnego Nietoperza i prawdziwych gliniarzy. Tom drugi to cztery opowieści, w których Nietoperza praktycznie nie ma. Jest za to zbrodnia i policjanci, którzy próbują wprowadzić ład w tym nietypowym mieście.. czy ich działanie jest skazane na porażkę.. próżny trud? Czy za każdym razem muszą oddać pola i uruchomić batsygnał? Scenarzyści świetnie zróżnicowali poszczególnych funkcjonariuszy. Nie może być mowy o płaskich kalkach, które znamy ze słabych filmów sensacyjnych. W Gotham Central nic nie może być czarno-białe. Powiedziałbym, że miasto ma wiele odcieni szarości, ale doskonale wiemy, że kolorów tu nie brakuje.

  Czytaj więcej

 • Criminal: Grzesznicy; Ostatni niewinny

  criminal t 3

  Criminal. Grzesznicy; Ostatni niewinny;
  - twórcy: Sean Phillips , Ed Brubaker;
  - seria: Criminal, Tom 3;
  - Mucha Comics, 2020;
  - kategoria: komiks: noir.

  Trzeci tom Criminal ukazał się kilka dni temu, a ja mimo iż mam wielką kupkę wstydu nieprzeczytanych pozycji, od razu zabrałem się za lekturę.
  Narracja Brubaker'a bardzo przypadła mi do gustu i obecnie jest to jeden z moich ulubionych autorów komiksowych.
  W tomie znajdziemy tylko dwie historie, ale obie dają olbrzymią satysfakcję. Wielkie miasto to raj dla zbrodni. Ludzie cały czas umierają, inni napadają, mordują.. Czasem to te same osoby. Miasto żywi się krwią.

  Grzesznicy.
  Tracy Lawless ma nie spłacony dług u Pana Hyde'a. Splata polega na odnalezieniu mordercy, który likwiduje osoby, które powinny być nietykalne. W przestępczym świecie jest hierarchia i nikt nie może zabijać ludzi, którzy mogą się przydać Hyde'owi. Tracy nie ma zbyt wielu tropów, ale pieści pomagają rozwiązać języki, nawet te przyjmowane na twarz. Niezbyt zadowolony szef to tylko jedno zmartwienie Lawlessa'a. Jest dezerterem, a wojsko wysłało za nim tropiciela... No i kobiety.. Tak, w tym świecie kobiety to czyste kłopoty.

  Ostatni niewinny to kameralna opowieść o potrzebie ucieczki i pragnieniu szczęścia. Szczęścia za wszelką cenę.. Jest to też opowieść o pewnej tęsknocie za szkolnymi latami, przeszłością, którą idealizujemy.
  Lata osiemdziesiąte, Riley ma piękna bogatą żonę i dobre stanowisko w firmie teścia.. Niby wszystko się dobrze układa.. z zewnątrz tak to wygląda. Riley jednak nie jest szczęśliwy.. żona go zdradza, a teść na każdym kroku przypomina że Riley nie ma odpowiedniego pochodzenia... życie mężczyzny jest puste i totalnie wyssane z emocji.. Gdy po latach spotyka swoją licealną miłość w głowie rodzi mu się plan... Jeszcze może być szczęśliwy...ale rozwód nie jest rozwiązaniem.

  Trzy tomy Criminal zaliczone, a ja w oczekiwaniu na kolejny poczytam inne dzieła Brubaker'a i Phillips'a...

  Czytaj więcej

 • Criminal: Umarli i umierający; Fatalna noc

  criminal t 2  Criminal. Umarli i umierający; Fatalna noc;

  - twórcy: Sean Phillips , Ed Brubaker;
  - seria: Criminal, Tom 2;
  - Mucha Comics, 2019;
  - kategoria: komiks: noir.

  Nie sądziłem, że tak szybko wrócę do tej serii. Gdzieś byłem przekonany, że drugi tom będzie musiał poczekać trochę na półce zanim 'dojrzeje'. Wytrzymał dwa tygodnie.
  Dwie niezwiązane bezpośrednio z sobą historie, które pokazują, że życie to cholernie trudna sztuka wyboru... żeby chociaż to był nasz wybór? Czasem to są wybory innych.
  Umarli i umierający - do miasta wraca piękna, ale kompletnie wypalona kobieta. Kiedyś spotkało ją wielkie nieszczęście, a jej powrót dla dwóch mężczyzn to spore zaskoczenie. Mężczyźni wychowali się razem, ale trudno nazwać ich przyjaciółmi. Jedyne co ich łączyło to uczucie do tej kobiety.. czy po latach coś się zmieniło. Bardzo smutna historia, w której zemsta staje się celem krótkiego życia. Trzy punkty widzenia, jedna historia, gangsterskie porachunki i złamane życiorysy.

  Czytaj więcej

 • Gotham Central: Na służbie

  gotham central t 1

   

  Gotham Central: Na służbie
  - Gotham Central, Tom 1, DC Comics;
  - twórcy: Ed Brubaker, Greg Rucka, Michael Lark;
  - Egmont Polska, 2016;
  - kategoria: komiks album, Batman, Noir.

  Miałem takie małe postanowienie, że komiksów DC i Marvel nie będę na razie tykać. Chciałem najpierw poznać inne światy, ale nie przeszkodziło mi to zakupieniu kilku albumów. I tak to znów stałem się człowiekiem niesłownym.
  Zabierając się za Gotham Central nie wiedziałem czego się spodziewać, nie mam też z czym go porównać, ale chciałem przeczytać kolejną rzecz Brubaker'a. Nieoczekiwanie wkroczyłem do mrocznego Gotham City.
  Gotham to miasto przekleństwo. Podobnie jak Detroit (z cyklu RoboCop), czy też Nowy Jork z niedalekiej przyszłości Gotham jest miastem gdzie przestępcy królują. Mieszkańcy żyją w fatalnych warunkach bojąc się następnego dnia. Elity są dobrze ustawione i mocno oddzielone od spraw codziennych decydują o kolejnych cięciach dla policji. Tak wyglądają miasta przyszłości.
  Gotham ma tą przewagę, że w naprawdę kryzysowych sytuacjach może zapalić reflektor i wezwać Batman'a. Niby komfort, ale fatalnie to wpływa na morale w szeregach policji, zwłaszcza w elitarnym Wydziale Poważnych Przestępstw. Wzywanie Nietoperza nie najlepiej świadczy o ich kompetencjach. Z drugiej strony przestępcy też są nietuzinkowi. To czyste, szalone zło, które przybiera różne twarze (w albumie: Mister Freeze, Firebug, Two-Face).

  Czytaj więcej

 • Criminal. Tchórz; Lawless

  criminal t 1

  Criminal. Tchórz; Lawless;

  - twórcy: Val Staples, Sean Phillips , Ed Brubaker;
  - seria: Criminal, Tom 1;
  - Mucha Comics, 2019;
  - kategoria: komiks: noir.

  Album dostałem w prezencie. Jako fan Brubakera bardzo się ucieszyłem, ale okładka zniechęcała do lektury. Grzbiet jest w moje ocenie kompletnie nie trafiony... i tak to album sobie leżał, czekał, aż do premiery drugiego tomu, który również ma niezbyt piękną okładkę ;p. Nie sądziłem, że będę zwracał na coś takiego uwagę.
  Przejdźmy do meritum. Album składa się z dwóch, pozornie niezwiązanych, historii. Pierwsza to opowieść o napadzie na konwój. Z pozoru nic ciekawego, ale szybko okazuje się, że napad jest tylko jednym z elementów układanki. Skok jest przedstawiony z punktu widzenia Leo, który jest mistrzem w planowaniu, ale też w środowisku jest uważany za Tchórza. Leo lubi mieć wszystko pod kontrolą, każdy najmniejszy szczegół musi być dopracowany, a ryzyko totalnie wyeliminowane. Mistrz w swojej klasie, ale nawet Leo nie jest w stanie wszystkiego przewidzieć. Zwłaszcza, że partnerzy wiele przed nim ukryli. Znakomita historia.

  Czytaj więcej

 • Fatale (Tom 1) - Śmierć podąża za mną

  fatale t 1

  Śmierć podąża za mną
  - seria: Fatale, Tom 1;
  - autorzy: Ed Brubaker, Sean Phillips;
  - wydawnictwo: Mucha Comics;
  - kategoria: komiks.

  Femme Fatale - kobieta przekleństwo. Kobieta, której działania, a może samo istnienie jest przyczyną nieszczęść dla wielu mężczyzn. Zwiedzeni jej urokiem, seksapilem zachowują się jak lunatycy. Zdradzają, kradną, mordują - przekraczają normy społeczne. Kobieta zło. A co jeśli ta kobieta musi działać tak jak działa, a co jeśli nad nią jest zło, którego ona panicznie się boi i musi wykonywać jego polecenia? Jeśli jest tylko trybikiem machinie zła, mocy, o których nie mamy pojęcia?
  Współczesność Nicolas Lash przeszukując rzeczy zmarłego pisarza natrafia na powieść, która nigdy nie była wydana. Chwilę po odnalezieniu spotyka nieznajomą kobietę, która ratuje mu życie. Lash nawet nie był świadomy niebezpieczeństwa. Następnie akcja przenosi się na karty powieści. Niebezpieczna kobieta, naiwni, a może tylko zakochani mężczyźni i coś czego w kryminale być nie powinno - tajemnicza sekta. Wzajemne obietnice układy i przeświadczenie, że ta historia dobrze się nie kończy. A może powieść nie jest całkowitą fikcją? Może odkrywa przed nami siły, które cały czas nas otaczają?
  Kim tak naprawdę jest Josephine?

  Czytaj więcej

 • Zaćmienie - Ed Brubaker, Sean Phillips

  zacmienie

  Zaćmienie,
  (The Fade Out)
  - autorzy: Ed Brubaker, Sean Phillips;
  - wydawnictwo: Mucha Comics
  - gatunek: komiks, noir.

  Album znalazłem podczas Śląskich Targów Książki. Mój wzrok nie potrafił przejść obojętnie obok tej okładki - musiałem sięgnąć po ten album, a później wiedziałem, że muszę go mieć i przeczytać.
  Rok 1948, miejsce akcji Hollywood. Scenarzysta budzi się po jednej z wielu imprez. Ból głowy rozsadza czaszkę a obok leży ciało pięknej, dobrze zapowiadającej się aktorki. Na szyi ma ślady duszenia. Scenarzysta wie, że jak zostanie na miejscu zbrodni to zostanie uznany za winnego. Ucieka. Później dowiaduje się, że aktorka popełniła samobójstwo. Dlaczego studio filmowe tuszuje to morderstwo? Kto zabił? Pytań z czasem jest coraz więcej. A teraz kilka słów o czasach, w których dzieje się akcja.
  Jest kilka lat po wojnie, wielu Amerykanów próbuje zapomnieć o tym co było. To nigdy nie jest łatwe, ale w tym czasie filmowi twórcy mają inne zmartwienia. Trwa bezpardonowe polowanie na komunistów. Wielu twórców (scenarzystów) zostaje wpisanych na czarne listy i od tej pory nie mogą pracować dla fabryki snów. Przynajmniej oficjalnie. Każdy system da się oszukać. Są to też czasy schyłku wielkich wytwórni filmowych. Jeszcze są pełne władzy i dostojeństwa, ale wyczuwalna jest atmosfera zmiany. Nie należy zapominać, że Hollywood tamtych lat to jedna wielka mistyfikacja. Zmyślone życiorysy, artykuły prasowe pisane na zamówienie, a przede wszystkim tuszowanie wybryków aktorów.
  Są to też czasy, w których FBI pod kierownictwem J. Edgar'a Hoover'a zbiera haki na wszystkich. Środki nie mają znacze

  Czytaj więcej