"Jesteśmy sami w naszych klatkach zrobionych z własnych wyobrażeń."
Borowik "Wnętrza wypalone lodem"

stas i zla noga

Staś i Zła Noga to adaptacja komiksu „Przygody Stasia i Złej Nogi” autorstwa Tomasza Grządzieli. Wielu pomyśli - 'Komiks na deskach teatru - to nie może się udać' - ale udało się i to całkiem dobrze. Komiksu jeszcze nie czytałem, ale pewnie trafi na moje listy 'do zrobienia'.
Staś to chłopak, który porusza się na wózku inwalidzkim. Jego cielesne życie niemalże ogranicza się do ścian skromnego mieszkania, ale nic nie ogranicza fantazji chłopca. Ta nie jest niczym ograniczona, a Zła Noga, która utrudnia chłopcu poruszanie się jest główną bohaterką historii wymyślonych przez Stasia. I warto tu podkreślić, że jest postacią pozytywną.


Staś i Zła Noga to spektakl (bo o nim tylko teraz piszę), który jest narzędziem, które pozwoli nam oswoić się z niepełnosprawnością. Nie chodzi tylko o nasze własne niedomagania, ale także szerzej - z niepełnosprawnością w społeczeństwie. Nie jest tajemnicą, że osoby niepełnosprawne są odtrącane przez cześć społeczności.
Myślę, że warto ten tytuł polecić, ale uprzedzam, że podczas przedstawienia aktorzy palą - nie wszystkim to się musi podobać.
Spektaklowi towarzyszą działania edukacyjno- terapeutyczne, które są przygotowane przez Fundację Iskierka.

Komentarze

Back to top