"Jesteś tym, co kochasz, a nie tym, co inni kochają w Tobie"
Adaptacja

Nowości na stronie

Co w duszy gra - 2020
Kult - Łukasz Orbitowski
Przyjaciele: Spotkanie po latach
Rob Roy - 1995
Amores perros - 2000
Battle Royale - 2000
Sandman. Tom 4. Pora mgieł
Tytus Andronikus - 1999
Historia przemocy - 2005
Berlin. Tom 1. Miasto kamieni
Za młoda by umrzeć? - 1990
Zabójcza broń 3 - 1992
Solo. Tom 2. Ocaleni z chaosu - Oscar Martin
Mitchellowie kontra maszyny - 2021
Previous Next Play Pause

wujek 81 czarna ballada

Kolejny udany spektakl w Teatrze Śląskim. Tym razem wybrałem się na Wujek.81. Czarna ballada. Z jednej strony bardzo chciałem ten spektakl obejrzeć, ale tez miałem wielkie obawy czy temat nie będzie zbyt politycznie nacechowany. Teraz wszystko jest polityczne. Zestawienie My - Oni. Reżyserowi (Robert Talarczyk) udała się rzecz niesłychana. Opowiedział o tych tragicznych wydarzeniach odrywając je od historii i ocen politycznych postaw. Udało się osiągnąć ten efekt tylko dlatego, że narratorami historii jest czterech chłopaków, którzy byli mimowolnymi świadkami tamtych wydarzeń. Narracja jest bardzo emocjonalna i co ważne nie skupia się tylko na pacyfikacji kopalni Wujek. W poszczególnych scenach przedstawienia poznajemy ważne elementy tożsamości śląskich nastolatków lat osiemdziesiątych. Z jednej strony żelazna kurtyna i strach przed inwazją radzieckich wojsk, a z drugiej strony coraz większy wpływ kultury zachodniej. Śląska tradycja i wartości zderzają się z ówczesną nowoczesnością i pragnieniem by w życiu być kimś więcej niż tylko kolejnym członkiem rodziny pracującym na grubie (kopalni). Konfrontacji w spektaklu jest dużo więcej. O czym najlepiej świadczy scena w której śmierć śpiewa a aktorzy tańczą tango.


Pacyfikacja kopalni Wujek jest jednym z elementów kształtujących światopogląd tamtych chłopaków. Bardzo dramatyczny i brutalny, ale także wpisujący się (niestety) w górniczą świadomość, że śmierć na kopalni się zdarza. Pisząc to nie umniejszam tu w żaden sposób wagi tamtych wydarzeń - staram się tylko przypomnieć o tym, że praca na kopalni to lekkich nie należy.
Ze sceny padają słowa (nie cytuję dokładnie), że gruba wykarmi, zaopiekuje się, ale też czasem kogoś zabierze.
Współczesny Śląsk to już nie kopalnie, powoli zmienia się tradycja, zwyczaje, ale Śląsk o Wujku nadal pamięta. Śląsk Pamięta.

Poniżej zapowiedź spektaklu

Spektakl będzie miał swój telewizyjny debiut 11 grudnia 2017 roku w TVP 1

Komentarze

Back to top