"Uwielbiam zapach napalmu o poranku."
Czas Apokalipsy

Nowości na stronie

Nixon - 1995
Gracz - 1992
Płonący wieżowiec - 1974
Moja lista #15
Zaklinacz koni - 1998
Millenium. Saga - Belen Ortega, Sylvain Runberg
Criminal. Zły czas, złe miejsce; Parszywy weekend
Miłość, szmaragd i krokodyl - 1984
Sandman. Tom 3. Kraina snów
Truman - 2015
Zapach kobiety - 1992
Trójka uciekinierów - 1989
Niewygodna prawda - 2015
Czarny deszcz - 1989
Previous Next Play Pause

Okładka Konstytucji
Niestety Ścinki znów polityczne.. niestety polityka brutalnie wbija się w nasze życie. Mam nadzieję, że doczekam czasów, że polityka będzie spokojna, zrównoważona, bez bezustannych konfliktów, że będzie tworzone dobre  (bazujące na kompromisie) prawo. Wtedy ścinki (komentarze do tego co się dzieje) będą mogły mieć bardziej luźny charakter. 
Żyjemy w nowej rzeczywistości. Istotne zmiany prawne robi się w trybie pilnym, w godzinach nocnych, poza jakąkolwiek kontrolą. Brak poszanowania głosu opozycji, łamanie regulaminu sejmu, ustaw, konstytucji staje się codziennością. Jest jeden organ, który może oprzytomnić władzę - jest nim Trybunał Konstytucyjny. To on jest jedynym gwarantem przestrzegania prawa, a raczej był.. Wczorajsze orędzie Prezydenta dało mi sporo do myślenia. Pan Duda zachowywał się tak, jakby nie słyszał o wyroku. Zero odniesień, zero poszanowania, oliwy do ognia dodali niektórzy politycy PIS, twierdząc, że wyrok Trybunału nie ma znaczenia.. I tu rodzi się dziwna sytuacja. Odnoszę wrażenie, że obecna władza nie zamierza przejmować się ograniczeniami wynikającymi z Konstytucji. Nie zgadzają się z obowiązującym ładem prawnym więc nie będą się do niego stosować. Jakież to proste i dlaczego tego nikt inny wcześniej nie zastosował. Kto może im coś zrobić? Przecież wygrali wybory...
może Polska już nie jest w centrum Europy, może jakimś dziwnym trafem zostaliśmy przeniesieni i w czasie i w przestrzeni do kraju, w którym o demokracji jeszcze nie słyszano, gdzie trójpodział władzy jest dziwną fanaberią..
Ciekaw jestem co będzie dalej.. wojskowa rewolucja? Zamach stanu (już raczkuje)? Zamykanie opozycji? Czasy cenzury (Pan Gliński już próbuje)? Jedyna słuszna ideologia? Myślałem, że to przerabialiśmy.


W każdym domu powinna znajdować się Konstytucja - to ona gwarantuje nam spokój, wolność oraz pozwala myśleć o przyszłości. Ustawa Zasadnicza z 1997 jest wielkim osiągnięciem wszystkich Polaków. Nie jest idealna, ale mamy być z czego dumni. Przez lata gwarantowała nam stabilne mechanizmy demokratyczne, o których obecna władza bardzo szybko zapomina.
Próbę zdyskredytowania Trybunału Konstytucyjnego traktuję jako atak na Konstytucję, na której straży stoi TK. Fatalny początek rządów i prezydentury Pana Dudy.
Na zakończenie zacytuję fragment preambuły obowiązującej Konstytucji:

"(...) ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej
jako prawa podstawowe dla państwa
oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot. Wszystkich, którzy dla dobra Trzeciej Rzeczypospolitej tę Konstytucję będą stosowali, wzywamy, aby czynili to, dbając o zachowanie przyrodzonej godności człowieka, jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi, a poszanowanie tych zasad mieli za niewzruszoną podstawę Rzeczypospolitej Polskiej."

Komentarze

Back to top