"Dla ciebie jestem ateistą, dla Boga – konstruktywną opozycją."
Woody Allen

Nowości na stronie

Świat Dryftu. Część 1. Opowieść o złodziejach i trollach
Co w duszy gra - 2020
Kult - Łukasz Orbitowski
Przyjaciele: Spotkanie po latach
Rob Roy - 1995
Amores perros - 2000
Battle Royale - 2000
Sandman. Tom 4. Pora mgieł
Tytus Andronikus - 1999
Historia przemocy - 2005
Berlin. Tom 1. Miasto kamieni
Za młoda by umrzeć? - 1990
Zabójcza broń 3 - 1992
Solo. Tom 2. Ocaleni z chaosu - Oscar Martin
Previous Next Play Pause

balony 1
W nocy z 9 na 10 listopada 1989 roku został zdemontowany mur berliński. Jeden z największych symboli zimnowojennego podziału Europy przestał istnieć. Właśnie mija 25 rocznica tego wydarzenia. Mur berliński był nie tylko podziałem miasta, ale przede wszystkim namacalnym dowodem na podział Niemiec. Mimo, iż od zjednoczenia państwa trochę minęło to ekonomości twierdzą, że pełne zjednoczenie jeszcze nie nastąpiło.. nadal są duże różnice pomiędzy landami byłego NRD I RFN... ale nie o gospodarce dziś. W związku z rocznicą mam dwie refleksje. 
1. W Berlinie powstała bardzo ciekawa instalacja. W mieście, w miejscu gdzie był mur ułożono 8000 tysięcy balonów, które mają ponad trzy metry wysokości. Każdy z nich ma własne zasilanie i idiody led. Dzięki temu instalacja tworzy świetlisty mur, który symbolicznie i dosłownie dzieli miasto - balony stoją na skwerach, ulicach, chodnikach  - i tak przez kilkanaście kilometrów - dokładnie w miejscu muru. Dziś wieczorem (9 listopada) każdy z balonów zostanie uwolniony i w ten sposób mur odleci. 
Jestem pod wrażeniem rozmachu "Lichtgrenze" - to naprawdę robi wrażenie. 
2. Druga refleksja jest dużo smutniejsza. Mur berliński był jednym z największych symboli zimnowojennego podziału. Jego budowa i istnienie w tamtym czasie mogło mieć jakieś uzasadnienie.. nie bronię tej decyzji, ale ją rozumiem. To były dziwne czasy. Nie mają natomiast żadnego uzasadnienia nowe mury, które obecnie powstają.. a jest ich coraz więcej.. i są coraz bardziej śmiercionośne.. może najwyższy czas przestać je budować?

Poniżej macie filmik prezentujący instalację
a tutaj klasycznie.. Mury..  i to jest piosenka na dziś


Komentarze

Back to top