Ułatwienia dostępu

Dziewczyna z Panamy

dziewczyna z panamy

Dziewczyna z Panamy;
- autorzy: Laurent Galandon, Zbigniew Kasprzak;
- wydawnictwo: Egmont Polska, 2014;
- kategoria: komiks, Plansze Europy.

Dziewczyna z Panamy czyli z Paryża, bo tak właśnie nazywali to miasto ludzie ulicy na przełomie wieków. Historia jest luźno inspirowana prawdziwą Amelie Elie zwaną Złotowłosą.
Miejsce akcji to Paryż pod koniec XIX wieku. Piękna Amelie ma faceta i niezbyt optymistyczne widoki na swoje życie. Może zostać praczką i mieć gromadkę dzieci. Dla Amelie to za mało - opuszcza dom i próbuje zmienić swój los. I tak to zostaje damą do towarzystwa i szybko znajduje "opiekuna". Czy to będzie związek na stałe? Nic bardziej mylnego. Szefowie lokalnych grup gangsterskich zwanych apaszami szybko się zmieniają. Jedyną stałą jest uroda Amelie, ale i to z czasem przeminie. Dziewczyna próbuje odnaleźć szczęście, kolejni faceci to kolejne problemy, ale mimo to, życie jest ciekawsze niż bycie matką, żoną, praczką.


Ciekawa historia, która uświadamia czytelnikowi dlaczego młode piękne dziewczyny decydowały się na pracę na ulicy. Ówczesny świat nie dawał zbyt szerokich perspektyw osobom z pospólstwa. Dziewczyny handlowały ciałem a mężczyźni tworzyli niebezpieczne bandy żerujące na pracy innych (napady, sutenerstwo).
Muszę przyznać, że coraz bardziej cenię rysunki Kasprzaka. Świetnie oddaje charakterystykę epoki, a ponadto niewielu rysowników potrafi tak dobrze oddawać piękno kobiecego ciała.