"Jeśli chcesz rozśmieszyć Boga, opowiedz mu o twoich planach na przyszłość."
Woody Allen

Nowości na stronie

Barry - sezon 2
Elvis - 2022
Black Adam - 2022
Dni piasku
Bękarty z Południa. Tom 4. Motywacja
Ex Machina. Tom 3
Armada.Tom 1
Listy do M.5 - 2022
Wszystko wszędzie naraz - 2022
Kapitan Ameryka. Zimowy Żołnierz
Patrz jak kręcą - 2022
Czarna Wdowa - 2021
Sabrina - 1954
Wieloryb - 2022

dni piasku

Dni piasku;
- autor: Aimée de Jongh;
- wydawnictwo: Non Stop Comics, 2022;
- kategoria: komiks, fotografia.

Lata trzydzieste dwudziestego wieku. Stany Zjednoczone są nadal podrążone w kryzysie, ale niektóre rejony kraju muszą się mierzyć z dużo większym problemem. Jest nim piasek, który powoli zabija uprawy, zwierzęta, ludzi.
Dust Bowl - to katastrofa ekologiczna w latach 1931-38, która dotknęła środkowe stany. Nieumiejętna gospodarka rolna, nadmierne wycinki oraz suche lata sprawiły nadmierną erozję gleb. W rejonie nie dało się już nic uprawiać, a częste burze piaskowe zabijały wszystko co jeszcze żyło. Tyle faktów.
Komiks opowiada o młodym nowojorskim fotografie, który w ramach pierwszej poważnej pracy ma się udać w ten rejon i udokumentować skale zniszczeń. Ma listę ujęć, które powinien wykonać i początkowo skrupulatnie skreśla poszczególne pozycje: głodne dzieci, puste, pola, wyprowadzający się ludzie itp. Jak trzeba to delikatnie poprawia rzeczywistość i robi inscenizowane zdjęcia. Chłodno, zadoniowo, beznamiętnie. Z czasem w fotografowanych obiektach zaczyna dostrzegać ludzi i ich dramaty... coraz trudniej mu robić zdjęcia z posiadanej listy...

Dni piasku to komiks pozytywnie zaskakujący. Przypomina czytelnikowi czym było Dust Bowl, a jednocześnie próbuje odpowiedzieć na pytanie jaka jest rola fotografa w obliczu kataklizmów. Jak ma się zachować? Kim być? W tle oczywiście wspomniany motyw kreowania rzeczywistości.
W tle pojawia się także miłość, a raczej jej potencjalność. Pięknie ujęty temat.
Warto też wspomnieć o starannych kadrowaniu, które może przypominać umiejętnie zrobione zdjęcia.
Zdecydowanie polecam.

Komentarze

Back to top