"Jesteś tym, co kochasz, a nie tym, co inni kochają w Tobie"
Adaptacja

Nowości na stronie

Władca księgi - 1994
Wiedźmun. Tom 2.  Przed wyprawą zbierz drużynę
Batman. Mroczne zwycięstwo
Zadzwoń do Saula - sezon 3
Frantic - 1988
Wiele śmierci Laili Starr
Miki. Szalone przygody
Wielka wyprawa Muppetów - 1979
Parker, Tom 1
Pracownik miesiąca - 2022
Mglisty Billy i Dar Ciemnowidzenia
Biały szum - 2022
Czas wolny w PRL
Terapia bez trzymanki - sezon 1

maus

Maus. Opowieść ocalałego. Wydanie zbiorcze
- autor: Art Spiegelman;
- wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe, 2016
- kategoria: komiks, biograficzny, Nagroda Pulitzera.

To jeden z tych komiksów, które długo czekały na swoją kolej.
Maus - opowieść o życiu Władka Spiedelmana opowiedziana w formie komiksowej przez jego syna. Większość tej historii dotyczy okresu wojennego, zwłaszcza pobytu Władka w różnych obozach zagłady.
Przyznaję, że ta historia o holocauście została opowiedziana w ciekawy i w angażujący sposób. Co ważne, nie mu tu nadmiernego eksponowania przemocy i brutalności nazistów. To bardziej rzecz o różnych postawach wobec zmiennych kolei losu. Art Spiegelman zastosował sprytny zabieg. Poszczególne narodowości zostały przedstawione jako zwięrzęta (Żydzi to myszy, Polacy to świnie a Niemcy - Koty). Dzięki temu nie musiał się koncentrować na rysach twarzy, indywidualnych cechach postaci, które i tak w czasie wojny nie miały znaczenia.

Zabierając się za ten album wiedziałem, że opowiada o wojnie, ale nie miałem pojęcia, że większość akcji Maus'a dzieje się na Górnym Śląsku (Katowice, Sosnowiec, Bielsko, Oświęcim). Było to dla mnie bardzo ciekawe, a zarazem odkrywcze. Cały czas słabo znam historię miejsca, w którym żyję, i z którym się czuję coraz bardziej związany.
Zdecydowanie polecam. Pewnie wrócę jeszcze do tego albumu. Czuję, że kolejna lektura może być wartościowa. Zwłaszcza w kontekście relacji pomiędzy Ojcem a Synem.

Back to top