"Jesteś jedynym człowiekiem jakiego kiedykolwiek miałam... Na którym mi zależało. Ale ty być mnie uwięził i wyrzucił klucz, prawda? I nawet bym nie protestowała."
Dawno temu w Ameryce

Nowości na stronie

Barry - sezon 2
Elvis - 2022
Black Adam - 2022
Dni piasku
Bękarty z Południa. Tom 4. Motywacja
Ex Machina. Tom 3
Armada.Tom 1
Listy do M.5 - 2022
Wszystko wszędzie naraz - 2022
Kapitan Ameryka. Zimowy Żołnierz
Patrz jak kręcą - 2022
Czarna Wdowa - 2021
Sabrina - 1954
Wieloryb - 2022

maus

Maus. Opowieść ocalałego. Wydanie zbiorcze
- autor: Art Spiegelman;
- wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe, 2016
- kategoria: komiks, biograficzny, Nagroda Pulitzera.

To jeden z tych komiksów, które długo czekały na swoją kolej.
Maus - opowieść o życiu Władka Spiedelmana opowiedziana w formie komiksowej przez jego syna. Większość tej historii dotyczy okresu wojennego, zwłaszcza pobytu Władka w różnych obozach zagłady.
Przyznaję, że ta historia o holocauście została opowiedziana w ciekawy i w angażujący sposób. Co ważne, nie mu tu nadmiernego eksponowania przemocy i brutalności nazistów. To bardziej rzecz o różnych postawach wobec zmiennych kolei losu. Art Spiegelman zastosował sprytny zabieg. Poszczególne narodowości zostały przedstawione jako zwięrzęta (Żydzi to myszy, Polacy to świnie a Niemcy - Koty). Dzięki temu nie musiał się koncentrować na rysach twarzy, indywidualnych cechach postaci, które i tak w czasie wojny nie miały znaczenia.

Zabierając się za ten album wiedziałem, że opowiada o wojnie, ale nie miałem pojęcia, że większość akcji Maus'a dzieje się na Górnym Śląsku (Katowice, Sosnowiec, Bielsko, Oświęcim). Było to dla mnie bardzo ciekawe, a zarazem odkrywcze. Cały czas słabo znam historię miejsca, w którym żyję, i z którym się czuję coraz bardziej związany.
Zdecydowanie polecam. Pewnie wrócę jeszcze do tego albumu. Czuję, że kolejna lektura może być wartościowa. Zwłaszcza w kontekście relacji pomiędzy Ojcem a Synem.

Komentarze

Back to top