"Atrapy rozmów prowadzone palcem po ekranie"
Horyzont - Jakub Małecki

Nowości na stronie

Barry - sezon 2
Elvis - 2022
Black Adam - 2022
Dni piasku
Bękarty z Południa. Tom 4. Motywacja
Ex Machina. Tom 3
Armada.Tom 1
Listy do M.5 - 2022
Wszystko wszędzie naraz - 2022
Kapitan Ameryka. Zimowy Żołnierz
Patrz jak kręcą - 2022
Czarna Wdowa - 2021
Sabrina - 1954
Wieloryb - 2022

blue note

Blue Note. Ostatnie dni prohibicji;
- autor: Mikaël Bourgouin, Mathieu Mariolle;
- wydawnictwo: Lost in Time, 2022.
- kategoria: komiks.

Nowy Jork, ostatnie dni prohibicji. Zakaz handlu alkoholem mocno zmienił miasto. Oczekiwano, że zakaz sprawi iż mieszkanńcy będą mniej pili i chętniej chodzili do kościoła. Skutkiem ubocznym było powstanie czarnego rynku, który dał olbrzymie dochody gangsterom. Może i ludzie przestali pić na ulicach, ale społeczeństwo zostało totalnie zdominowane przez skorumpowanych gliniarzy i bezwzględnych mafiosów.
To tytułem niezbędnego wstępu. Blue Note to dwie, wielokrotnie się przeplatające, historie osób, które swoją karierę miały całkowicie uzależnioną od gangsterów.
Bokser Doyle powraca do miasta po kilku latach nieobecności. Ma stoczyć tylko jedną walkę i raz na zawsze skończyć z zawodem. Nic z tego, po walce okazuje się, że Doyle ma wielki dług i musi go spłacić stając kolejny raz na ringu... i kolejny... i kolejny.

Jest też młody, ale też piekielnie zdolny gitarzysta. Przybywa do miasta w nadziei na wielką karierę. Los się do niego uśmiecha i dosyć szybko trafia do wymarzonego klubu. Czyżby wygrał los na loterii. Póki kluby funkcjonują to może liczyć na znakomity zarobek, ale na dniach, po zniesieniu prohibicji, to się może zmienić. Mógłby nagrać płytę i tak spróbować zrobić karierę, ale posiada zakaz grania w innych klubach niż Dante’s Lodge. Co ma zrobić?
To główne historie, ale nie jedyne występujące w albumie. Tu każdy z bohaterów ma swoją legendę, które składają się na bardzo realistyczny obraz miasta tuż przed wielkimi zmianami. Dialogi są żywe i zawierają sporo trafnych rozważań na temat funkcjonowania prohibicji.
Fabuła jest znakomita, ale jeszcze lepsze są rysunki. Znakomicie skomponowane i wykonane. Ciężko było się od nich oderwać - może dlatego lektura mi tyle zajęła. Zdecydowanie polecam.

Komentarze

Back to top