"Przeszłość to tylko bajka, którą sobie opowiadamy"
Ona

Nowości na stronie

O, Choroba
Sezon ślubny - sezon 1
4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni - 2007
Ziemia swoich synów
Wielka woda - mini
Zasada Trójek - Tomasz Spell
Okko - 4 - Cykl Ognia
Y - Ostatni z mężczyzn: Tom 5
Bez Twarzy - Kas, Dubois
After Life - sezon 2
Hugo (wydanie zbiorcze)
Krew na betonie - 2018
U-571 - 2000
Obywatel Welles - 1999

persepolis

Persepolis,
- autor: Marjane Satrapi;
- Egmont Polska, 2004.
- kategoria: komiks.

Mimo iż posiadam już całkiem przyzwoitą kolekcję komiksów to nadal jest wiele tytułów, które chciałbym posiadać i wiele do których chciałbym zajrzeć. Na szczęście bywam w bibliotece (ach ta praca) a i czasem obce książki, a nawet komiksy, pojawiają się w mieszkaniu. I tak oto do mnie trafiło Persepolis. Album kultowy, ważny i wielokrotnie nagradzany.


Persepolis to autobiograficzna opowieść autorki o czasie swojego darastania, dojrzewania, buntu, a następnie akceptacji samej siebie. Można powiedzieć, że wiele osób miało takie etapy w swoim życiu i nie trzeba o tym pisać. To teraz dodam, że część biograficzna jest tylko pewnym wytrychem by ukazać skomplikowaną historię Iranu. Zaczyna się spokojnie. Początki rewolucji islamskiej. Stopniowe rozrastanie się systemu, który chce kontrolować wszystko i wszystkich. Coraz więcej zakazów, nakazów i terroru, który staje się codziennością. Gdy sytuacja staje się niebezpieczna autorka zostaje wysłana do Wiednia. Olbrzymia szansa, społeczeństwo zachodnie i olbrzymia wolność, która przytłacza i sprawia, że autorka zatraca się w nihilistycznym, pełnym używek życiu. Powrót do Iranu jest trudny, ale tylko tu autorka może poczuć się jak u siebie w domu.

Najmocniejszą stroną Persepolis jest narracja. Połączenie nostalgii, trafnych obserwacji i humoru jest idealne i sprawia, że ciężko oderwać się od tego albumu. Zdecydowanie warto przeczytać.
Album w Polsce jest trudno dostępny (nowe wydanie listopad 2022), ale w katowickiej bibliotece można go bez problemu wypożyczyć. Niestety nie cieszy się zbyt dużą popularnością.

Komentarze

Back to top