"Mam krwiaka. - Żeby mieć krwiaka to trzeba mieć mózg"
Przychodzi facet do lekarza

Nowości na stronie

Władca księgi - 1994
Wiedźmun. Tom 2.  Przed wyprawą zbierz drużynę
Batman. Mroczne zwycięstwo
Zadzwoń do Saula - sezon 3
Frantic - 1988
Wiele śmierci Laili Starr
Miki. Szalone przygody
Wielka wyprawa Muppetów - 1979
Parker, Tom 1
Pracownik miesiąca - 2022
Mglisty Billy i Dar Ciemnowidzenia
Biały szum - 2022
Czas wolny w PRL
Terapia bez trzymanki - sezon 1

wiedzmin polch

Wiedźmin. Wydanie kolekcjonerskie;
- autorzy: Maciej Parowski, Bogusław Polch, Andrzej Sapkowski;
- Prószyński i S-ka, 2015;
- kategoria: komiks, literatura polska, Wiedźmin.

I stało się - po latach podchodów zabrałem się w końcu za Wiedźmina Polcha. Biorąc album do ręki nie do końca wiedziałem czego się spodziewać. Moja wiedza z zakresu komiksu (zwłaszcza polskiego) nadal jest skromna, ale staram się ją powoli poszerzać.
Wydanie, które posiadam w swojej kolekcji to zbiór sześciu opowiadań, które w większości znamy. Oczywiście mam na myśli tych, którzy czytali w latach młodości Sapkowskiego. Nie będę się skupiał na fabule, ale wspomnę tylko, że fajnie było sobie przypomnieć postać Gerald'a i jego przyjaciół. Ten album uświadomił mi też, że styl narracji opowieści komiksowych jest totalnie różny od narracji w prozie. Inne tempo, inny styl. To co w powieści jest niezbędne w komiksie może być wyrażone odpowiednim układem kadru.


Inną ciekawostką jest to, że mimo iż pierwszy raz czytałem Wiedźmin'a Polcha to w mojej wyobraźni już funkcjonował. Nie wiem czy to za sprawą gdzieś widzianych plansz, grafik, memów, ale otwierając album poczułem, że jestem w domu, że wszystko gra jak należy. Niestety styl Polcha nie najlepiej znosi próbę czasu. Mam wrażenie, że album się zbytnio postarzał, że w kadrach często jest za dużo przestrzeni, a sama historia wymaga dobrego wczytania się. Doceniam pracę Parowskiego, ale współcześnie się pisze ciut inaczej.

Back to top