"Jeśli chcesz rozśmieszyć Boga, opowiedz mu o twoich planach na przyszłość."
Woody Allen

Nowości na stronie

Sezon ślubny - sezon 1
4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni - 2007
Ziemia swoich synów
Wielka woda - mini
Zasada Trójek - Tomasz Spell
Okko - 4 - Cykl Ognia
Y - Ostatni z mężczyzn: Tom 5
Bez Twarzy - Kas, Dubois
After Life - sezon 2
Hugo (wydanie zbiorcze)
Krew na betonie - 2018
U-571 - 2000
Obywatel Welles - 1999
Żegnaj Laleczko - 1975

wiedzmin polch

Wiedźmin. Wydanie kolekcjonerskie;
- autorzy: Maciej Parowski, Bogusław Polch, Andrzej Sapkowski;
- Prószyński i S-ka, 2015;
- kategoria: komiks, literatura polska, Wiedźmin.

I stało się - po latach podchodów zabrałem się w końcu za Wiedźmina Polcha. Biorąc album do ręki nie do końca wiedziałem czego się spodziewać. Moja wiedza z zakresu komiksu (zwłaszcza polskiego) nadal jest skromna, ale staram się ją powoli poszerzać.
Wydanie, które posiadam w swojej kolekcji to zbiór sześciu opowiadań, które w większości znamy. Oczywiście mam na myśli tych, którzy czytali w latach młodości Sapkowskiego. Nie będę się skupiał na fabule, ale wspomnę tylko, że fajnie było sobie przypomnieć postać Gerald'a i jego przyjaciół. Ten album uświadomił mi też, że styl narracji opowieści komiksowych jest totalnie różny od narracji w prozie. Inne tempo, inny styl. To co w powieści jest niezbędne w komiksie może być wyrażone odpowiednim układem kadru.


Inną ciekawostką jest to, że mimo iż pierwszy raz czytałem Wiedźmin'a Polcha to w mojej wyobraźni już funkcjonował. Nie wiem czy to za sprawą gdzieś widzianych plansz, grafik, memów, ale otwierając album poczułem, że jestem w domu, że wszystko gra jak należy. Niestety styl Polcha nie najlepiej znosi próbę czasu. Mam wrażenie, że album się zbytnio postarzał, że w kadrach często jest za dużo przestrzeni, a sama historia wymaga dobrego wczytania się. Doceniam pracę Parowskiego, ale współcześnie się pisze ciut inaczej.

Komentarze

Back to top