"Dla ciebie jestem ateistą, dla Boga – konstruktywną opozycją."
Woody Allen

Nowości na stronie

Robert Kirkman: Nieznana historia komiksu
Piękna - Hubert, Kerascoët
Sing 2 - 2021
Persepolis - Satrapi
Schody - miniserial
Gulasz z turula
Ekstradycja - sezon 3
Wiedźmin. Wydanie kolekcjonerskie
Y - Ostatni z mężczyzn: Tom Drugi
Cena strachu - 1953
Saga Winlandzka Tom 5
Władza - Sylvain Runberg, Olivier Boiscommun
Trolle z Troy. Tom 3
Coda - 2021

powrot do edenu

Powrót do Edenu;
- autor: Paco Roca;
- Kultura Gniewu, 2022;
- kategoria: komiks.

Pretekstem do historii opowiedzianej w tym albumie są trzy fotografie. Tylko tyle pozostanie po Antonii. Zanim odejdzie na trwałe, zniknie w bezkształtnej masie historii Antonia wspomina swoje życie. Te zdjęcia to wszystko co ma, wszystko co pozwala przypomnieć sobie o dawnych dziejach.
Życie Antonii nie było piękne, proste, dostatnie, ale to nie znaczy, że było złe. Życie jak wiele innych, które zostało mocno naznoczone przez wielką historię, kulturę, choroby.
Przez życie jednostki dowiadujemy się sporo o całym pokoleniu, które musiało się zmierzyć z niezbyt sprzyjającymi okolicznościami.


Paco Roca opowiada życie Antonii z namacalną czułością, ale też bez nadmiernego patosu. Prostymi słowami, scenkami przedstawia świat złożonych relacji, charakterów, kłótni i miłości. Styl Paco po troszce przypomina mi twórczość Eisnera. Lekkość opowiadania i znakomite wyważenie kreski łączą tych dwóch twórców.
Zdecydowanie polecam. Osobiście Dom bardziej mi przypadł do gustu, ale nie zmienia to faktu, że Powrót do Edenu to komiks znakomity.

Komentarze

Back to top