"Gdy się śmiejesz świat się śmieje z Tobą
Gdy płaczesz płaczesz sama"
Oldboy - 2003

Nowości na stronie

Wrzaskun, tom 1. Piękna i brzydal
Chip i Dale: Brygada RR - 2022
Ambulans - 2022
Metronom. Wydanie zbiorcze
Batman Noir - Długie Halloween
Miki i kraina Pradawnych
Pięć tysięcy kilometrów na sekundę
Head Lopper & Wyspa albo Plaga Bestii
Piękna ciemność
Poranek ściętych głów #2
100 Naboi: Brat Lono
Bękart - Max de Radiguès
Skarb Mikołajka - 2021
Lśniące dziewczyny - miniserial

indyjska wloczega

Indyjska włóczęga,
(Les Indes fourbes);
- autorzy: Alain Ayroles, Juanjo Guarnido;
- Egmont Polska, 2020;
- kategoria: komiks, Plansze Europy,


Jest XVII wiek, Don Pablos z Segowii - łotrzyk (współczesne określenie menda) próbuje zmienić swój los. Na starcie nie dostał zbyt dobrych kart, ale czyni wszystko, a zarazem nic by zmienić swój los biedaka. Mogłby zacząć uczciwie pracować, ale takie życie nie gwarantuje sukcesu, a ponadto męczy. Pablos podejmuje próby mniej nastawione na wysiłek fizyczny. Żebranie, kradzieże, wyłudzenia tym można się zajmować - można tak żyć, ale znów widzi, że szanse na powodzenie i drastyczne zmiany są nikłe. Postanowił spełnić swoje marzenia i wyrusza na nowo odkryte ziemie. Może tu będzie miał więcej szczęścia. Pablos'a poznajemy gdy w więziennej celi opowiada historię swojego życia oprawcom pragnących poznać położenie legendarnego Eldorado.


Ten album zaskakuje na kilku płaszczyznach. Pomysł na napisanie komiksowej kontynuacji prawdziwej łotrzykowskiej historii był ryzykowny, ale też genialny. Nie trzeba tworzyć bohatera, ale można istniejącemu dodać nowe przygody. Od pierwszych stron wiemy, że fabuła nie jest prosta. Z jednej strony spowiedź więźnia, z drugiej sporo retrospekcji z życia Pablos'a, które niekoniecznie są przedstawione w sposób chronologiczny. Sposób opowiadania sprawia, że fabuła porywa czytelnika bez reszty i sprawia, że po lekturze jest pewien niedosyt: to już koniec?
Od strony wizualnej również jest znakomicie. Zróżnicowane lokacje, dobrze skomponowane kadry idealnie budują tło i klimat tej łotrzykowskiej opowieści. Fabularnie, a bardziej klimatem trochę mi to przypominało Zemstę Hrabiego Skarbka. Może powinny stać obok siebie?
Znakomita rozrywka i nie bez powodu dla wielu jest to najlepszy komiks wydany w 2020 roku. Warto

Komentarze

Back to top