"Niektórzy mają tragedię we krwi"
Donnie Darko

Nowości na stronie

Przerażające choroby i zabójcze terapie, czyli historia medycyny, jakiej nie znałeś
W głębi lasu - miniserial
Powrót do Edenu - Paco Roca
Y - Ostatni z mężczyzn: Tom Pierwszy
Fantomas - 1964
Uncharted - 2022
Okko - 3 - Cykl Powietrza
Granica zbrodni - sezon 1
Indyjska włóczęga
Dom Saddama - miniserial
Blacksad. Tom 3. Czerwona dusza
Trom - miniserial
Jeden Strzał - 2021
Pies - 2022

20 lat nowej polski

20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła
- autor: Mariusz Szczygieł;
- Czarne, 2009;
- kategoria: reportaż, literatura polska.

Ten zbiór reportaży od lat stał w sypialni i czekał na przeczytanie. Przyznaję szczerze, że nawet nie pamiętam w jaki sposób wszedłem w jego posiadanie. Kupiłem? Dostałem? Znalazłem? Nie mam pojęcia, ale w końcu zabrałem się za lekturę i w sumie się cieszę, że jest to lektura po nastu latach od ukazania.

Czy żyjemy już w starej Polsce? Okrzepłej, dojrzałej, bez problemów? Tak by się mogło wydawać, ale po przeczytaniu przeglądu reportaży z lat dziewiędziesiątych i początku dwutysięcznych dochodzę do wniosku, że może i jest bardziej europejsko, bardziej kolorowo, ale pewne problemy pozostały.


Polska to nadal kraj kontrastów, nadal kraj pełen cwaniaków. Kraj, w którym normalny, uczciwy człowiek jest tylko narzędziem (wybory) do osiągania celów. Media nas polaryzują coraz bardziej, jeszcze chwila a przestaniemy rozmawiać z sąsiadami. I nadal mamy te same dyżurne tematy, które zastępują poważną rozmowę o przyszłości. Cieszę się, że już nie mamy Polski lat dziewięćdziesiątych - nie mam natury cwaniaka, mam słaby refleks i nie znoszę bylejakości w przestrzeni publicznej. To na szczęscie powoli mija. Miasta są ładniejsze, ale trzeba uważać by ta maska przypadkiem nie spadła - wtedy obudza się stare demony.
Dobór reportaży jest wyważony i na szczęscie nie ma w tej książce tekstów typowo politycznych. Czyta się sprawnie, ale nie powiem, że lekko. Niektóre teksty potrzebują czasu na przemyślenia. Polecam.

Komentarze

Back to top