"Jeśli chcesz rozśmieszyć Boga, opowiedz mu o twoich planach na przyszłość."
Woody Allen

Nowości na stronie

Maus. Opowieść ocalałego. Wydanie zbiorcze
Węgiel i Krzem
Dziki Ląd
Tyler Cross. Black Rock
Wszystko zajęte
Yellowstone - sezon 2
Gliniarze z Southland - sezon 2
Bilet do raju - 2022
Bullet Train - 2022
RIP 1 - Derrick / Ciężko przeżyć własną śmierć
Malarz - Łukasz Godlewski
Folwark zwierzęcy - Powieść graficzna
Księżycowy jeleń
Świat Dryftu. Część 2. Opowieść o czarodziejach

20 lat nowej polski

20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła
- autor: Mariusz Szczygieł;
- Czarne, 2009;
- kategoria: reportaż, literatura polska.

Ten zbiór reportaży od lat stał w sypialni i czekał na przeczytanie. Przyznaję szczerze, że nawet nie pamiętam w jaki sposób wszedłem w jego posiadanie. Kupiłem? Dostałem? Znalazłem? Nie mam pojęcia, ale w końcu zabrałem się za lekturę i w sumie się cieszę, że jest to lektura po nastu latach od ukazania.

Czy żyjemy już w starej Polsce? Okrzepłej, dojrzałej, bez problemów? Tak by się mogło wydawać, ale po przeczytaniu przeglądu reportaży z lat dziewiędziesiątych i początku dwutysięcznych dochodzę do wniosku, że może i jest bardziej europejsko, bardziej kolorowo, ale pewne problemy pozostały.


Polska to nadal kraj kontrastów, nadal kraj pełen cwaniaków. Kraj, w którym normalny, uczciwy człowiek jest tylko narzędziem (wybory) do osiągania celów. Media nas polaryzują coraz bardziej, jeszcze chwila a przestaniemy rozmawiać z sąsiadami. I nadal mamy te same dyżurne tematy, które zastępują poważną rozmowę o przyszłości. Cieszę się, że już nie mamy Polski lat dziewięćdziesiątych - nie mam natury cwaniaka, mam słaby refleks i nie znoszę bylejakości w przestrzeni publicznej. To na szczęscie powoli mija. Miasta są ładniejsze, ale trzeba uważać by ta maska przypadkiem nie spadła - wtedy obudza się stare demony.
Dobór reportaży jest wyważony i na szczęscie nie ma w tej książce tekstów typowo politycznych. Czyta się sprawnie, ale nie powiem, że lekko. Niektóre teksty potrzebują czasu na przemyślenia. Polecam.

Komentarze

Back to top