"Jesteś jedynym człowiekiem jakiego kiedykolwiek miałam... Na którym mi zależało. Ale ty być mnie uwięził i wyrzucił klucz, prawda? I nawet bym nie protestowała."
Dawno temu w Ameryce

Nowości na stronie

Wrzaskun, tom 1. Piękna i brzydal
Chip i Dale: Brygada RR - 2022
Ambulans - 2022
Metronom. Wydanie zbiorcze
Batman Noir - Długie Halloween
Miki i kraina Pradawnych
Pięć tysięcy kilometrów na sekundę
Head Lopper & Wyspa albo Plaga Bestii
Piękna ciemność
Poranek ściętych głów #2
100 Naboi: Brat Lono
Bękart - Max de Radiguès
Skarb Mikołajka - 2021
Lśniące dziewczyny - miniserial

koleje losu

Koleje losu,
- autor: Paco Roca;
- timof i cisi wspólnicy, 2021;
- kategoria: komiks.

Co wiecie o historii Hiszpanii? Okres Drugiej Wojny Światowej. Ja nie wiem (nie wiedziałem) nic. Jeden z wielu krajów, o których za wiele się nie uczy. Za to uczy się nas, że historia Polaków jest wyjątkowa, że nasi żołnierze stanowili elitę, a Armia Andersa praktycznie sama wygrała wojnę.. te szkolne bajdurzenia zwane historią. Do meritum.
Koleje losu opowiada o hiszpańskich żołnierzach, którzy chcieli walczyć z faszystami, ale żadna armia nie traktowała ich poważnie. Nie żeby nie byli waleczni.. to raczej przeszłość im ciążyła. Najpierw walczyli z Franco, później francuskie obozy pracy i szansa na walkę na afrykańskiej ziemi. Alianci nadal do nich podchodzili z rezerwą, ale waleczni Hiszpanie systematycznie pokazywali, że potrafią dzielnie walczyć... o ile ktoś ich zdyscyplinuje.Historia przedstawiona w komiksie to znakomity materiał na film (kto wie, może powstał), ale to nie jedyny atut albumu. Na słowa uznania zasługuje sposób narracji. Akcja dzieje się współcześnie. Do pewnej rodziny przybywa Paco, który chce porozmawiać z seniorem o jego bohaterskiej przeszłości. Bohaterskiej? To czemu nic o tym nie wie jego własny syn? Staruszek daje się namówić na zwierzenia. Nie uważa się za bohatera.. robił to co musiał, co trzeba było.. a poza tym tak wielu obok zginęło. Wzruszyła mnie ta nostalgiczna opowieść. Wielka historia, dramaty ludzkie, wojna opowiedziane w bardzo przystępny sposób. Bez nadmiernego patosu.
Jestem coraz większym fanem twórczości tego hiszpańskiego pisarza. Znakomicie opowiada.
Koleje losu zasługują na poznanie.. i wiecie co? Chciałbym aby powstał podobny polski komiks.

Komentarze

Back to top