"Uwielbiam zapach napalmu o poranku."
Czas Apokalipsy

Nowości na stronie

Wrzaskun, tom 1. Piękna i brzydal
Chip i Dale: Brygada RR - 2022
Ambulans - 2022
Metronom. Wydanie zbiorcze
Batman Noir - Długie Halloween
Miki i kraina Pradawnych
Pięć tysięcy kilometrów na sekundę
Head Lopper & Wyspa albo Plaga Bestii
Piękna ciemność
Poranek ściętych głów #2
100 Naboi: Brat Lono
Bękart - Max de Radiguès
Skarb Mikołajka - 2021
Lśniące dziewczyny - miniserial

a jeszcze wczoraj bylo jutro

A jeszcze wczoraj było jutro;
- autor: Arkadiusz Borowik,
- Zysk, 2022;
- kategoria: książka, literatura polska, literatura piękna.

Andrzej Stroba pięćdziesięcioletni nauczyciel w przeciętnej szkole. Na koncie dwa małżeństwa i dwójka dzieci. Mieszkanie na kredyt i w sumie nieźle ułożone życie. Nic nadzwyczajnego, ale też Stroba nie narzeka. Nie oczekuje wiele i to co ma całkowicie mu wystarcza. Andrzej jest mężczyzną skromnym nie lubiącym ryzykownych działań. To taki facet jak wielu obok. Taki jak ja.
Przypadkowe pobicie wiele zmienia w życiu nauczyciela. Po badaniach dowiaduje się, że ma tętniaka mózgu. W zasadzie to wyrok śmierci. Tylko rubryka z datą nie została jeszcze wypełniona, ale raczej biżej niż dalej. Początkowo Stroba nie przyjmuje tej wiadomości a następnie ucieka od swojego życia, rodziny i próbuje sobie pewne sprawy poukładać. Do jakich wniosków dojdzie? Jak głęboko się zmieni? Jak na zmianę zareaguje otoczenie?Muszę przyznać, że brakowało mi stylu pisania Arkadiusza (Arka) Borowika. Niewielu jest współczesnych pisarzy, którzy potrafią w tak prostych słowach, dialogach mówić o tym co w nas drzemie. Główny wątek fabularny może nie zachwycać, chociaż mi się podoba, ale dialogi, rozmyślania porywają bez reszty. Żałuję, że nie potrafię rozmawiać z bliskimi jak robią to bohaterowie Borowika. Proste, bez zbędnych ozdobników, wypowiedzi są żywe, prawdziwe, poruszające pewne struny w duszy.
A jeszcze wczoraj było jutro (znakomity tytuł) to książka, którą zdecydowanie polecam. Idealnie się wpisuje w moje dziwne (covid, wojna) nastroje. Szkoda tylko, że wydawca nie do końca przemyślał okładkę.

Na koniec ciekawostka. Wg internetowych księgarni Arek Borowik i Arkadiusz Borowik to dwie różne persony.

Komentarze

Back to top