"Cóż, nikt nie jest doskonały"
Pół żartem, pół serio

Nowości na stronie

Robert Kirkman: Nieznana historia komiksu
Piękna - Hubert, Kerascoët
Sing 2 - 2021
Persepolis - Satrapi
Schody - miniserial
Gulasz z turula
Ekstradycja - sezon 3
Wiedźmin. Wydanie kolekcjonerskie
Y - Ostatni z mężczyzn: Tom Drugi
Cena strachu - 1953
Saga Winlandzka Tom 5
Władza - Sylvain Runberg, Olivier Boiscommun
Trolle z Troy. Tom 3
Coda - 2021

mroczne bractwa

Mroczne bractwa i tajne kulty, czyli historia sekretnych stowarzyszeń,
(Secret Societies and Creepy Cults: The Story of Secret Orders Through the Ages);
- autor: Jonathan J. Moore;
- Znak Horyzont - 2020
kategoria: książka, popularnonaukowa, historia.

Niektórzy ludzie mają niepohamowaną potrzebę bycia kimś wyjątkowym. Można się przyłożyć do nauki i zostać genialnym uczonym, można też być wyjątkowym dla swojej rodziny, ale dla wielu to zdecydowanie za mało, a może jest to za trudne. Dlatego ludzie organizują się w tajne stowarzyszenia tudzież inne bractwa. Część z nich działa z korzyścią dla członków, ale nie ma co ukrywać, chodzi głównie o to by tworzyć coś do czego inni nie mają dostępu. Przypomnijcie sobie szkoły podstawowe i rozmowy z przyjaciółmi tajnym językiem/kodem. W Stanach Zjednoczonych studenci należą do różnych bractw, które polegają głównie na imprezowaniu, ale proces inicjacji nie jest aż tak rozrywkowy. Czasem to droga przez mękę. Inną formą grup wybranych są religijne sekty. Tu członkowie są wybrani przez Boga, ewentualnie przez ziemskiego 'posłańca'. Tu w zamian za posłuszeństwo i pozbycie się majątku jest możliwość zbawienia. Tu dochodzimy do kolejnego ciekawego zjawiska. Organizatorzy stowarzyszeń, sekt, bractw często prowadzą bardzo ciekawe, bogate życie, które nie jest objęte żadnymi zakazami.


Chcecie mocniej zgłębić temat to sięgnijcie po pozycję Moore'a. Z jego książki dowiecie się kilku intrygujących ciekawostek, obejrzycie sporo ilustracji/zdjęć i kolejny raz przekonacie się, że Moore zbyt mocno skupił się na świecie zachodu. Szkoda bo pozycja ma niezły potencjał.
Jest to trzecia książka Moore'a opisywana na tym blogu. I wszystko wskazuje na to, że będzie i czwarta. Moore może i wiele tematów przemilcza, ale nie zmienia to faktu, że jego książki są dobrym pretekstem do poznawania mniej znanej historii. Na plus trzeba zaliczyć jakość wydania. Dobry papier i bogato ilustrowana treść to niewątpliwe atuty.

Komentarze

Back to top