Ułatwienia dostępu

Infidel

infidel

Infidel;
- autorzy: Aaron Campbell, Pornsak Pichetshote, José Villarrubia;
- Non Stop Comics, 2019;
- kategoria: komiks,

Jest wielki dom. Mieszka w nim wiele wiele rodzin. Jakiś czas temu mieszkańcy przeżyli wielką traumę. Na jednym z wyższych pięter miał miejsce wybuch, który zabił wiele osób. Czy był to zamach terrorystyczny? To nie ma znaczenia. Ważne, że właściciel niebezpiecznych pakunków miał nieodpowiedni kolor skóry i od razu został zaklasyfikowany jako terrorysta. Prawda nikogo nie obchodziła. Obecni mieszkańcy reprezentują różne wyznania, kraje pochodzenia, kolory skóry. Łączy ich jedno. Nieufność z czasem przeradzająca się w nienawiść, która zaczyna żyć własnym życiem.


Infidel to mieszanka tematów politycznych z horrorem. I słusznie zauważa Lemire w posłowiu, że takie tematy w komiksie są trudne. Łatwo przedobrzyć, popaść w nadmierny patos, sprawić, że bohaterowie nie będą budzić żadnych emocji. Autorzy Infidel'a wyszli obronną ręką, ale gdzieś chciałbym by to tło społeczne było mocniej zarysowane, może nawet kosztem horroru. Może powinien to być album bardziej dramatyczno-obyczajowy?

Na zakończenie tomu mamy artykuł z historią tworzenia okładki. Ciekawy tekst, który uświadomił mi, że Non Stop Comics niestety efekt tej całej pracy zepsuł dodając okrągły znaczek z rekomendacją. Tak się w komiksie nie robi. Okładka nie powinna być w żaden sposób na 'wzbogacana'. To kluczowy element albumu.