"Tyle roboty a czasu tak mało."
Joker z Batmanie

Nowości na stronie

Monty Python i Święty Grall - 1975
TOP GUN: MAVERICK - 2022
Przerażające choroby i zabójcze terapie, czyli historia medycyny, jakiej nie znałeś
W głębi lasu - miniserial
Powrót do Edenu - Paco Roca
Y - Ostatni z mężczyzn: Tom Pierwszy
Fantomas - 1964
Uncharted - 2022
Okko - 3 - Cykl Powietrza
Granica zbrodni - sezon 1
Indyjska włóczęga
Dom Saddama - miniserial
Blacksad. Tom 3. Czerwona dusza
Trom - miniserial

infidel

Infidel;
- autorzy: Aaron Campbell, Pornsak Pichetshote, José Villarrubia;
- Non Stop Comics, 2019;
- kategoria: komiks,

Jest wielki dom. Mieszka w nim wiele wiele rodzin. Jakiś czas temu mieszkańcy przeżyli wielką traumę. Na jednym z wyższych pięter miał miejsce wybuch, który zabił wiele osób. Czy był to zamach terrorystyczny? To nie ma znaczenia. Ważne, że właściciel niebezpiecznych pakunków miał nieodpowiedni kolor skóry i od razu został zaklasyfikowany jako terrorysta. Prawda nikogo nie obchodziła. Obecni mieszkańcy reprezentują różne wyznania, kraje pochodzenia, kolory skóry. Łączy ich jedno. Nieufność z czasem przeradzająca się w nienawiść, która zaczyna żyć własnym życiem.


Infidel to mieszanka tematów politycznych z horrorem. I słusznie zauważa Lemire w posłowiu, że takie tematy w komiksie są trudne. Łatwo przedobrzyć, popaść w nadmierny patos, sprawić, że bohaterowie nie będą budzić żadnych emocji. Autorzy Infidel'a wyszli obronną ręką, ale gdzieś chciałbym by to tło społeczne było mocniej zarysowane, może nawet kosztem horroru. Może powinien to być album bardziej dramatyczno-obyczajowy?

Na zakończenie tomu mamy artykuł z historią tworzenia okładki. Ciekawy tekst, który uświadomił mi, że Non Stop Comics niestety efekt tej całej pracy zepsuł dodając okrągły znaczek z rekomendacją. Tak się w komiksie nie robi. Okładka nie powinna być w żaden sposób na 'wzbogacana'. To kluczowy element albumu.

Komentarze

Back to top