„Słowa mówią to, czego nie pokazują obrazy, obrazy pokazują to, czego słowa nie mówią”

Perry Nodelman

Nowości na stronie

Monty Python i Święty Grall - 1975
TOP GUN: MAVERICK - 2022
Przerażające choroby i zabójcze terapie, czyli historia medycyny, jakiej nie znałeś
W głębi lasu - miniserial
Powrót do Edenu - Paco Roca
Y - Ostatni z mężczyzn: Tom Pierwszy
Fantomas - 1964
Uncharted - 2022
Okko - 3 - Cykl Powietrza
Granica zbrodni - sezon 1
Indyjska włóczęga
Dom Saddama - miniserial
Blacksad. Tom 3. Czerwona dusza
Trom - miniserial

wiedzmun tom 1

Wiedźmun. Tom 1. Słodki zapach potwora o zmierzchu
- autor: Tomasz Samojlik;
- Kultura Gniewu - 2020;
- kategoria: komiks, Krótkie Gatki, literatura polska.

Tytuł wskazuje, że mamy do czynienia z pastiszem kultowej już serii o Wiedźminie. I może jest to prawda, ale zamykanie tej historii w to określenie może być krzywdzące. Bowiem Wiedźmun to coś więcej. Z jednej strony wspomniany pastisz, ale także cała masa innych popkulturowych odwołań, a przede wszystkim mocny proekologiczny wydźwięk.

A o czym w ogóle ta historia? Początek historii dzieje się w realnym świecie, który stoi u progu zagłady. Świat miły i wesoły upada, ale co nie należy się tym przejmować bo przecież można brać pigułki antydepresyjne i nie ma problemu. Ludzkość na wszystko ma proste recepty. Z tego świata dziewczynka Kira przenosi się do baśniowej krainy. Po co? Chce odnaleźć swojego ojca, który zaginął kilka lat wcześniej. W nowym świecie wszystko jest inne i wcale nie bardziej bezpieczne. Są tu tajemnicze stwory, który systematycznie są zabijane przez pewnego siwego gościa z wielkim mieczem... a gdzie tato?


Pierwszy tomik to zaledwie początek historii. Mamy ciekawie wykreowany świat i nadzieje na znakomitą fabułę.. ale dwie rzeczy mnie niepokoją. Kto jest odbiorcą tej serii? Dzieci czy dorośli? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista. Martwi mnie też cykl wydawniczy. Jeśli będzie tylko 60 stron rocznie to miną wieki zanim coś się wydarzy w tej historii. Chcę od razu integrala.

Komentarze

Back to top