"Ludzie samotni zawsze za dużo mówią"
Szalony Piotruś

Nowości na stronie

Hawaii Five-0 - sezon 8
Wieczna miłość - 1994
Dom pokuty
Kingsajz - 1987
Pacjent - Timothe Le Boucher
Carnivale - sezon 1
Wiedźmun. Tom 1. Słodki zapach potwora o zmierzchu
Apartament - 1996
Nauczycielka angielskiego - 2013
Tom Strong, Tom 1
Czerwona nota - 2021
Spider-Man. Bez drogi do domu - 2021
Pax. Droga do domu - Sara Pennypacker
Małe kobietki - 2019

wiedzmun tom 1

Wiedźmun. Tom 1. Słodki zapach potwora o zmierzchu
- autor: Tomasz Samojlik;
- Kultura Gniewu - 2020;
- kategoria: komiks, Krótkie Gatki, literatura polska.

Tytuł wskazuje, że mamy do czynienia z pastiszem kultowej już serii o Wiedźminie. I może jest to prawda, ale zamykanie tej historii w to określenie może być krzywdzące. Bowiem Wiedźmun to coś więcej. Z jednej strony wspomniany pastisz, ale także cała masa innych popkulturowych odwołań, a przede wszystkim mocny proekologiczny wydźwięk.

A o czym w ogóle ta historia? Początek historii dzieje się w realnym świecie, który stoi u progu zagłady. Świat miły i wesoły upada, ale co nie należy się tym przejmować bo przecież można brać pigułki antydepresyjne i nie ma problemu. Ludzkość na wszystko ma proste recepty. Z tego świata dziewczynka Kira przenosi się do baśniowej krainy. Po co? Chce odnaleźć swojego ojca, który zaginął kilka lat wcześniej. W nowym świecie wszystko jest inne i wcale nie bardziej bezpieczne. Są tu tajemnicze stwory, który systematycznie są zabijane przez pewnego siwego gościa z wielkim mieczem... a gdzie tato?


Pierwszy tomik to zaledwie początek historii. Mamy ciekawie wykreowany świat i nadzieje na znakomitą fabułę.. ale dwie rzeczy mnie niepokoją. Kto jest odbiorcą tej serii? Dzieci czy dorośli? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista. Martwi mnie też cykl wydawniczy. Jeśli będzie tylko 60 stron rocznie to miną wieki zanim coś się wydarzy w tej historii. Chcę od razu integrala.

Komentarze

Back to top