"Uwielbiam zapach napalmu o poranku."
Czas Apokalipsy

Nowości na stronie

Kruk - Czorny Woron nie śpi - sezon 2
Szansa - 1979
Złodziej życia - 2004
Luca - 2021
Prosta historia - 1999
Dubler - 1977
Mysia Straż - Jesień 1152 - Tomy 1 i 2
Miasto kłamstw - 2018
Labirynt - Thiago Souto
Fun Home: Tragikomiks rodzinny  - Alison Bechdel
Służąca - 2016
Outsider - mini seria
Przebudzenie - Scott Snyder, Sean Murphy
Kajko i Kokosz - Złota Kolekcja. Tom 1

fun home

Fun Home: Tragikomiks rodzinny,
(Fun Home: A Family Tragicomic);
- autor: Alison Bechdel;
- wydawnictwo: timof i cisi wspólnicy, 2018
- kategoria: komiks.

Autobiograficzny komiks Bechdel. Komiks o Alison, ale również o jej ojcu i ich wzajemnej relacji. Razem z resztą rodziny mieszkają w Fun Home, czyli w rodzinnym zakładzie pogrzebowym. Wielka rezydencja przytłacza, ale ojciec Alison uwielbia ją doskanalić, a to nowy bibelot, a to tapety, mały remont. Dobre, pozornie nieszkodzące nikomu hobby. Tak by było gdyby ojciec nie zmuszał całej rodziny do jego współdzielenia. Odmowa nie może wchodzić w grę. Alison nie lubi tych zajęć, zawsze uważała, że ojciec jest zbyt zniewieściały, a ona sama woli być 'chłopczycą'. Z czasem odkrywa, że to nie przypadek i postanawia się z rodzicami podzielić prawdą o tym że jest lesbijką. Ich odpowiedź ją całkowicie szokuje. Alison dowiaduje się, że jej ojciec także jest homoseksualistą. W ten sposób jej wielkie wewnętrzne odkrycie zostaje 'zdominowane' przez nowe fakty z życia ojca. Wspólne doświadczenia mogłyby ich zbliżyć, ale czy tak się stanie?


Fun Home to nie tylko opowieść o odkrywaniu swojej seksualności, to przede wszystkim rzecz o relacjach rodzinnych i życiowych wyborach. A w tle mamy kawał historii literatury, która jest wytrychem, ale także językiem wypowiedzi głównych bohaterów. Bezpośrednie rozmowy, deklaracje są jakby w drugim planie.
Podczas lektury tego albumu przypomniały mi się inne popkulturowe tytuły. Serial Six Feet Under - zakład pogrzebowy i motyw homoseksualności. Dom Paco Roca - śmierć ojca jest początkiem opowieści o wzajemnych relacjach. Ten motyw zresztą jest też w serialu. No i Marzi - a to za sprawą sposobu narracji.

Komentarze

Back to top