"Nie pozwolimy wam wyjść.. Smith, Wesson i ja"

Nagłe zderzenie

Nowości na stronie

Sandman. Tom 7. Ulotne życia
Hawaii Five-0 - sezon 8
Wieczna miłość - 1994
Dom pokuty
Kingsajz - 1987
Pacjent - Timothe Le Boucher
Carnivale - sezon 1
Wiedźmun. Tom 1. Słodki zapach potwora o zmierzchu
Apartament - 1996
Nauczycielka angielskiego - 2013
Tom Strong, Tom 1
Czerwona nota - 2021
Spider-Man. Bez drogi do domu - 2021
Pax. Droga do domu - Sara Pennypacker

berlin t 2 miasto dymu

Berlin. Miasto dymu
- autor: Jason Lutes;
- wydawnictwo: Kultura Gniewu, 2011;
- seria Berlin, Tom 2.
- kategoria: komiks.

Powróciłem do Berlina końca lat dwudziestych. Jest to miasto wielkich kontrastów. Z jednej strony część społeczeństwa cały czas się bawi. Imprezy, kultura, seksualne doświadczenia, a z drugiej mamy ludzi żyjących poza systemem. Żyją biednie, czasem na ulicy - miasto nie pozwala im na normalne życie. Coraz bardziej jest też zarysowany konflikt pomiędzy narodowymi socjalistami a komunistami. Agresja na ulicy jest coraz częstsza, a i policja ma skłonność do używania siły. Podczas pewnej majowej demonstracji ginie ponad dwadzieścia osób. Zamożniejsi mieszkańcy nadal się bawią, nie dostrzegają zmian, które dzieją się tuż obok (Marthe). Tylko nieliczni próbują zrozumieć i opisać to co się dzieje w mieście (dziennikarz Kurt).
Tom kończy się wyborami do Reichstagu we wrześniu 1930 roku, ich wynik nie pozostawia wątpliwości. To ostatnia szansa na ucieczkę.Miasto dymu to udana kontynuacja. Mocnymi stronami albumu są: znakomita kreska, wierność historii i żywi bohaterowie. Małym minusem jest sposób przeplatania akcji. Jak w kalejdoskopie dostajemy urywki, które tworzą większą całość.

Przy notce o pierwszym tomie wspomniałem, że gromadzę nieprzeczytane komiksy. Nadal to prawda, lubię mieć półki wypełnione historiami, które mogę poznać, ale staram się powoli nadrabiać tytuły, które najdłużej leżą. Dodatkowo próbuję tematycznie je wymieszać - to pozwala mi na lepsze wejście w klimat poszczególnych albumów.

Komentarze

Back to top