Ułatwienia dostępu

Eric Powell - The Goon. Kolekcja tom 5

the goon t 5

The Goon. Kolekcja tom 5;
- autor: Eric Powell;
- seria: The Goon (Zbir);
- Non Stop Comics - 2021;
- kategoria: komiks, noir, Nagroda Eisnera.

Jest to ostatnie spotkanie z Zbirem i jego ekipą.
Sprawy toczą się spokojnie swoim rytmem. Są bijatyki, są awantury, alkohol - ogólnie rzeczywistość Zbira nie zaskakuje. Do czasu aż przybywa Sabat Wron, który zamierza przejąć przeklęte rewiry. A tak się składa, że są pod opieką Zbira.
Już pierwsze potyczki wskazują, że nie będzie łatwo. Zbir jest coraz bardziej wykończony, ale po raz kolejny się zakochuje. Uwierzycie w przypadek? Nagle pojawia się kobieta, która jest zainteresowana Zbirem? Oczywiście, że przypadków nie ma. To podstęp, który ma złamać przeciwnika. Wrony nie wiedzą jednak, że Zbir to jednak piekielnie uparta bestia, która ma oddanych przyjaciół.


Tom piąty jest ładnym zamknięciem serii. Powell świetnie pokazał przemiany Zbira i wybrał rozsądne zakończenie, które daje pole do ewentualnego powrotu. Tak, wygadałem się - Zbir przeżył.
Po właściwej historii mamy zbiór krótkich przygód Zbira i Frankiego stworzonych przez innych komiksowych twórców. Poziom jest różny, ale po ich lekturze zrozumiałem jakim fenomenem jest oryginalna seria. Znakomite postaci, humor i wykreowany świat - nie tak łatwo to skopiować.
Na koniec gratulacje dla Non Stop Comics. Znakomicie wydana seria.