"Jeśli chcesz rozśmieszyć Boga, opowiedz mu o twoich planach na przyszłość."
Woody Allen

Nowości na stronie

Lodowy szlak - 2021
Oldboy - 2003
Wyprawa do dżungli - 2021
Pośród lasu.Hill House
Lato '85 - 2020
Opowieści z krypty - sezon 1
Saga Winlandzka Tom 4
Ostatni sprawiedliwy - 1996
Zawód: Dziennikarz - 1994
Jackie Brown - 1997
Aż do piekła - 2016
PTSD. Syndrom stresu pourazowego
Wielkie katastrofy XX wieku
Na rauszu - 2020

berlin t 1 miasto kamieni

Berlin. Miasto kamieni
- autor: Jason Lutes;
- wydawnictwo: Kultura Gniewu, 2001;
- seria Berlin, Tom 1.
- kategoria: komiks.

Album, a w zasadzie cykl, od kilku lat stoi na moich półkach i czeka na przeczytanie. Zaliczam się do tych osób, które gromadzą nieprzeczytane rzeczy. Domowa biblioteczka ma posiadać jeszcze nieodkryte karty. Do meritum.

Berlin. Koniec lat dwudziestych - koniec Republiki Weimarskiej. Miasto gwałtownie się rozwija. Powstają nowe dzielnice, przybywają nowi mieszkańcy. Wszystkie gałęzie gospodarki się rozbudowują.. zbrojeniówka także.. Kultura stoi na najwyższym poziomie i z czasem zaczyna wyznaczać trendy.

To miasto nadal pamięta brutalność pierwszej wojny światowej. Tu i ówdzie można spotkać inwalidów wojennych proszących o jałmużnę. Bieda nadal jest wszechobecna. Wojna jest wspominana coraz częściej w kontekście obwiniania poszczególnych grup społecznych za porażkę. W tym pięknym, nowoczesnym mieście radykalizują się postawy. Gwałtowny rozwój (jak w każdym mieście) powoduje olbrzymie rozwarstwienie społeczne. Z jednej strony przybytki dla zamożnych, a z drugiej rosnącą bezdomność. Wielu żąda zmian... ale całkiem inaczej interpretują przyczyny obecnego stanu rzeczy. To miasto zaczyna powoli wrzeć... kwestią czasu jest konfrontacja nacjonalistów z socjalistami. I nikt się nie oszukuje - to będzie krwawa konfrontacja.

Komentarze

Back to top