"Jest się bardziej autentycznym, im bardziej się przypomina to, o czym się marzyło."
Wszystko o mojej matce

Nowości na stronie

Co w duszy gra - 2020
Kult - Łukasz Orbitowski
Przyjaciele: Spotkanie po latach
Rob Roy - 1995
Amores perros - 2000
Battle Royale - 2000
Sandman. Tom 4. Pora mgieł
Tytus Andronikus - 1999
Historia przemocy - 2005
Berlin. Tom 1. Miasto kamieni
Za młoda by umrzeć? - 1990
Zabójcza broń 3 - 1992
Solo. Tom 2. Ocaleni z chaosu - Oscar Martin
Mitchellowie kontra maszyny - 2021
Previous Next Play Pause

berlin t 1 miasto kamieni

Berlin. Miasto kamieni
- autor: Jason Lutes;
- wydawnictwo: Kultura Gniewu, 2001;
- seria Berlin, Tom 1.
- kategoria: komiks.

Album, a w zasadzie cykl, od kilku lat stoi na moich półkach i czeka na przeczytanie. Zaliczam się do tych osób, które gromadzą nieprzeczytane rzeczy. Domowa biblioteczka ma posiadać jeszcze nieodkryte karty. Do meritum.

Berlin. Koniec lat dwudziestych - koniec Republiki Weimarskiej. Miasto gwałtownie się rozwija. Powstają nowe dzielnice, przybywają nowi mieszkańcy. Wszystkie gałęzie gospodarki się rozbudowują.. zbrojeniówka także.. Kultura stoi na najwyższym poziomie i z czasem zaczyna wyznaczać trendy.

To miasto nadal pamięta brutalność pierwszej wojny światowej. Tu i ówdzie można spotkać inwalidów wojennych proszących o jałmużnę. Bieda nadal jest wszechobecna. Wojna jest wspominana coraz częściej w kontekście obwiniania poszczególnych grup społecznych za porażkę. W tym pięknym, nowoczesnym mieście radykalizują się postawy. Gwałtowny rozwój (jak w każdym mieście) powoduje olbrzymie rozwarstwienie społeczne. Z jednej strony przybytki dla zamożnych, a z drugiej rosnącą bezdomność. Wielu żąda zmian... ale całkiem inaczej interpretują przyczyny obecnego stanu rzeczy. To miasto zaczyna powoli wrzeć... kwestią czasu jest konfrontacja nacjonalistów z socjalistami. I nikt się nie oszukuje - to będzie krwawa konfrontacja.

Komentarze

Back to top