„Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz, co ci się trafi.”
Forrest Gump

zrozumiec komiks

Zrozumieć komiks,
(Understanding Comics)
- autor: Scott McCloud;
- Kultura Gniewu, 2015;
- kategoria: komiks.

Ten tytuł przez pewien czas osiągał zabójcze ceny. Mały nakład sprawił, że stał się trudno dostępny, a szczęśliwi posiadacze niechętnie się go pozbywali. Na szczęście wydawnictwo zapowiedziało kolejne wydanie a to powinno ustabilizować ceny na jakiś czas. O co tyle zamieszania?
Komiks to już dojrzałe medium, otacza nas od długiego czasu, a obecnie przeżywa swoisty renesans. Pomimo swojej wszechobecności prac naukowych o komiksie nie jest zbyt wiele. Zrozumieć komiks jest taką pracą, ale jest też pracą wyjątkową. Scott opowiada o komiksie jako medium za pomocą komiksu, a to sprawia, że ta praca naukowa jest dowodem na to iż komiks jest medium kompletnym, pozwalającym opisywać otaczający świat, a zarazem wywoływać określone emocje. Inna byłaby moc oddziaływania gdyby książka o komiksie była suchym wywodem przedstawionym słowem pisanym, mówionym.


Lektura tej pozycji otworzyła mnie na kolejne nazwiska, prace, a przede wszystkim pozwoliła zrozumieć czym tak naprawdę jest komiks. Nadal się tego będę uczył.. ale jakby wiem ciut więcej. Zdecydowanie polecam.

Komentarze

Back to top