Ułatwienia dostępu

Nienawiść sp. z o.o. Jak dzisiejsze media każą nam gardzić sobą nawzajem

nienawisc sp z o o

Nienawiść sp. z o.o. Jak dzisiejsze media każą nam gardzić sobą nawzajem, 
(Hate Inc.: Why Today's Media Makes Us Despise One Another); 
- autor: Matt Taibbi; 
- Wydawnictwo: Czarne, 2020; 
- Seria Amerykańska;
- kategoria: ameryka, literatura faktu. 

Podtytuł sugeruje nam, że mamy do czynienia z pozycją, która opisuje działanie współczesnych mediów. Nie jest to pełna prawda. W podtytule powinna znaleźć się informacja, że dotyczy to głównie relacjonowania ostatnich kampanii prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Jest też kilka ogólnych tez, które mają też bezpośrednie przełożenie na polski rynek medialny, ale znakomita większość to opis i analiza poszczególnych wątków pojawiających się podczas wyborów amerykańskiego prezydenta. Jakby tego było mało to autor często powołuje się na sytuacje, osoby, które dla polskiego odbiorcy mogą być kompletnie nieznane. Czytając Nienawiść sp. z o.o. często czułem się zagubiony w gąszczu nazwisk amerykańskich polityków (drugiego rzędu), dziennikarzy, felietonistów. Dla osób znających dużo mocniej realia amerykańskiego rynku to może być świetna, rozwijająca lektura lecz dla mnie najciekawsze, najbardziej zrozumiałe, były fragmenty, które opisywały funkcjonowanie mediów w szerszym kontekście. Czyli wstęp i druga połowa książki.



Zapamiętajcie
Wiadomości to wyrób konsumpcyjny.

Czerpanie zysków z paniki, strachu, a zarazem komfortu czytelnika, który wierzy ze jest w dobrej grupie... a skąd te grupy? Otóż, mocno skracając, z nadmiaru kanałów medialnych. Miały stabilne finansowania z ogłoszeń i nie zalażało im na dzieleniu publiczności. Każdy oferował treść dla wszystkich, a to znaczy, że nie mógł nikogo bezpośrednio atakować. Obecnie wszelkie newsy mają na celu przyciągnięcie uwagi widza, a co za tym idzie sprzedania mu reklam. Z tym, że każdy odbiorca jest starannie zaszufladkowany i znajdzie medium, które odpowiednio będzie karmić jego 'poglądy'. Patologią są też social media, które serwują nam (algorytmy) treści, które mają przyciągnąć naszą uwagę i zmusić do dalszego skrolowania. Informacje, komentarze są prezentowane bez należytego kontekstu - liczy się chwilowy efekt. To tylko niektóre z problemów, które dotykają świat mediów, a tym samym nas. Czy jest na to lekarstwo? Nie. To proces, który trwa od wielu lat, aczkolwiek ostatnio znacząco przyśpieszył. Jedyną receptą jest wyłączenie kanałów... ale czy jesteśmy na to gotowi? Przecież musimy wiedzieć. Sam też często powtarzałem, że lubię wiedzieć co się dzieje...

Nienawiść sp. z o. o. to pozycja warta polecenia, ale dla osób nieznających amerykańskich kontekstów (jak ja) może być momentami trudna w odbiorze.