"Jesteśmy sami w naszych klatkach zrobionych z własnych wyobrażeń."
Borowik "Wnętrza wypalone lodem"

przygody wielkiego wezyra iznoguda t 1

Przygody wielkiego wezyra Iznoguda. Tom 1
- twórcy: René Goscinny, Jean Tabary;
- Egmont Polska, 2019
- Cykl: Iznogud, T.1;
- kategoria: komiks.

Ten komiks półtora roku sobie przeleżał na półce zanim trafił do czytania.. i jak to zwykle u mnie bywa, kompletnie nie wiedziałem czego mam się spodziewać po tym albumie. Wiedziałem, że klasyk i że kiedyś warto po to sięgnąć.

Akcja dzieje się w bajecznym Bagdadzie rządzonym przez poczciwego, trochę naiwnego i leniwego Kalifa Harun Arachid'a. Jego wiernym doradcą, pomocnikiem jest wezyr Iznogud... jest też jego największym przeciwnikiem, ale w swojej łaskawości Harun zdaje się tego nie dostrzegać.
Wezyr Iznogud to bardzo ambitny osobnik.. ma pewne jedno marzenie i zrobi wszystko by je zrealizować. Otóż chce być Kalifem w miejsce Kalifa... bo przecież dwóch Kalifów być nie może. Przygody wielkiego wezyra Iznoguda to zbiór krótkich historii opowiadających o próbach zastąpienia Kalifa.. czasem nawet skutecznych, ale niezbyt długotrwałych.


Czegoż to Iznogud nie próbuje? Tajemnicze, zaczarowane przedmioty, Dżiny, wynajęci opryszkowie, czy też pałacowe intrygi. Zawsze argumentem może być nabijanie na pal. Oczywiście nie Kalifa, ale wszystkich innych to czemu nie?

Jeśli szukacie dawki dobrego, w znacznej mierze opartego na grze słów, humoru to Iznogud jest znakomitym wyborem :)

Komentarze

Back to top