"Każdy umiera, ale nie każdy tak naprawdę żyje"
Braveheart

Nowości na stronie

Wiedźmin (tom 5): Zatarte wspomnienia
Wyspa Harpera
Ghost Money
Zakonnica w przebraniu w Rozrywce
Świat równoległy - Tomek Michniewicz
Reszta świata, Tom 4: Piekło
Negalyod - Vincent Perriot
Reporter - 1992
DMZ- Strefa Zdemilitaryzowana - Tom 3
Prawo krwi - 1989
Rodzina - Cullen Bunn, Tyler Crook
Jeden gniewny człowiek - 2021
Świat Dryftu. Część 1. Opowieść o złodziejach i trollach
Co w duszy gra - 2020

donzon t 1

Donżon: Wydanie zbiorcze 1;
(Donjon Zénith, volumes 1 to 6);
- autorzy: Gilles Roussel, Joann Sfar , Lewis Trondheim;
- Timof Comics, 2019
- kategoria: komiks, Donżon.

Często mam tak, że kupuję jakiś album kierowany tylko impulsem... i przyznaję, że bywa iż nie do końca jestem świadomy tego co nabywam. Tak właśnie było z Donżon'em.
No więc czym jest ten Donżon?
Otóż powstał on z buntu.. buntu przeciwko funkcjonowaniu rynku wydawniczego. Buntu, który szanował francuski dorobek komiksowy, ale jednocześnie dążył to zmian. Właśnie tak powstał Donżon. To projekt ściśle zaplanowany i obarczony wieloma ograniczeniami, których celem było pobudzenie twórczej wyobraźni. Donżon był planowany na około 500 zeszytów Główny Donżon to trzy równolegle ukazujące się serie. Świt, Zenit, Zmierzch (planowane po 100 zeszytów każda). Pod przykrywką lekkie parodystycznej formy stanowi poważną rozprawę o źródłach, rozwoju i przyszłości heroicznego fantasy (w tym superhero). Istnieją też dwa cykle obok. Donżon Monstra oraz Donżon Parady.
Zbiorczy tom 1 to sześć historii z Donżonu Zenit. Czym jest komiksowy Donżon? To zamek, którego podziemia, piętra i inne schowki są wypełnione kosztownościami. Skarbu strzeże cała zgraja mniej lub bardziej ogarniętych potworów.. Donżon bogaci się na 'turystach' czyli rycerzach, wojownikach, którzy próbują skraść trochę skarbu. Oczywiście dosyć szybko giną w czeluściach, a Ci co żyją dłużej to chyba zabłądzili.


Jednym z pracowników jest kaczor Howard - niezbyt ogarnięty osobnik, przypadkiem posiadający czarodziejski miecz, który lubi strzelać fochy.. innym pracownikiem (obrońcą Donżonu jak kto woli) jest smok Marvin. Facet lubi nawalanki, ale nigdy nie może zabić osobnika, który go obraził... nic w Donżonie nie jest proste. Nawet banalne z założenia zadanie szybko okazuje się drogą przez piekło. Tak, jest tu wiele scenariuszowych zaskoczeń. Jest też wielu bohaterów drugoplanowych, a każdy z nich w zasadzie mógłby dostać swoją serię. Może tak miało być? Niestety projekt nie został w pełni ukończony. Po kilkunastu latach, w 2014 oficjalnie zamknięto cykl.

Komentarze

Back to top