"Gdy się śmiejesz świat się śmieje z Tobą
Gdy płaczesz płaczesz sama"
Oldboy - 2003

Nowości na stronie

Lodowy szlak - 2021
Oldboy - 2003
Wyprawa do dżungli - 2021
Pośród lasu.Hill House
Lato '85 - 2020
Opowieści z krypty - sezon 1
Saga Winlandzka Tom 4
Ostatni sprawiedliwy - 1996
Zawód: Dziennikarz - 1994
Jackie Brown - 1997
Aż do piekła - 2016
PTSD. Syndrom stresu pourazowego
Wielkie katastrofy XX wieku
Na rauszu - 2020

the best polish illustrators t 4 comic book

The Best Polish Illustrators Tom 4 Comic Book
- wydawca: Fundacja Slow, 2020 r.;
- kategoria: literatura polska, album, komiks.

Ten album zamówiłem w przedsprzedaży ponad trzy lata temu. Liczyłem się, że przyjdzie za kilka miesięcy, ale nie sądziłem, że czas oczekiwania będzie aż tak długi. Powoli traciłem nadzieję, że kiedykolwiek dobrze, ale nie przeszkadzało mi to w zamówieniu kolejnych części. I decyzji tej nie żałuję.
Comic Book to prezentacja czołowych współczesnych polskich twórców komiksowych. Każdy z nich ma krótki biogram oraz prezentacje najbardziej charakterystycznych prac. Autorzy są prezentowani według wieku. Od najmłodszych do najstarszych. To bardzo sprawiedliwe rozwiązanie. Mamy tu zarówno twórców komiksów dla dorosłych jak i także dziecięcych - nie tworzono tu sztucznych podziałów, jak to czasem jest robione w bibliotekach (to temat na dłuższą rozmowę).
Warto zaznaczyć, że prace ilustratorów zawsze powinny być prezentowane na nośniku, który pozwoli dostrzec detale ilustracji. The Best Polish Illustrators to album wydany bardzo pieczołowicie. Spory format (A4), znakomity papier (130 g/m²), druk offsetowy i do tego przepiękna okładka i etui. Lektura takiego albumu to czysta przyjemność.


Dobrze wiecie, że ostatnio komiks to trochę mój konik. Nie mówię, że się znam, ale coraz chętniej poznaję, sporo czytam, a i coraz więcej kupuję i ze swojego zbioru jestem coraz bardziej dumny. Pomimo iż mam trochę prac polskich twórców to jakoś z rodzimym komiksem mi jakoś nie po drodze. Polch, Chmielewski, Kalinowski, Rosiński, Leśniak, Kasprzak i inni stoją na moich półkach, ale póki co chętniej sięgam po komiks zagraniczny. Cały czas twierdzę, że dopiero poznaję to medium... Miejmy nadzieję, że niedługo polskich autorów chętniej będę czytał.
Po lekturze (pewnie pierwszej z wielu) albumu mam pewien niedosyt. Sporo znakomitych prac oryginalnie ukazała się w miejscach, do których nie ma dostępu (Ziny, publikacje w periodykach, niskie nakłady, brak wznowień). Może teraz, gdy komiksy znów są popularne, a co za tym idzie ładnie wydawane, dostęp do rodzimej twórczości będzie łatwiejszy.
Przykładowe plansze z albumu znajdziecie na stronie Fundacji SLOW
https://shop.beslow.pl/albumy/tbpi004001

Komentarze

Back to top