"Nigdy nie byłem miły, ale postaram się być uroczy"
Kill Bill

transmetropolitan 5

Transmetropolitan - Tom 5 (zbiorczy)

- autorzy: Warren Ellis, Darick Robertson, Rooney Ramos;
- Cykl: Transmetropolitan;
- wydawnictwo: Egmont Polska - 2019;
- kategoria: komiks.

Pająk Jeruzaem musi być w cieniu. Choroba postępuje, a prezydent Callahan nadal go poszukuje. To jednak nie ostatnie słowo Pająka. Nadal zbiera dowody i z czasem otwarcie oskarża prezydenta o zbrodnie. Dowodów nie brak, ale jaka jest ich siła w porównaniu z pełnym państwowym aparatem? Represje, stan wyjątkowy, morderstwa, blokada kanałów informacji. Człowiek u władzy ma szereg narzędzi, które pozwalają przykryć wszystkie oskarżenia (zasadne czy nie).

Brzmi to znajomo? Każda władza działa tak samo.. a im większą władzę ktoś posiada to tym bardziej będzie próbował ją utrzymać. To naturalna kolej rzeczy.. rolą niezależnych dziennikarzy jest patrzenie władzy na ręce.. czasem to trudne, ale tak należy postępować... i tu jest też niebezpieczeństwo. Prawdziwy dziennikarz nie powinien popierać żadnej ze stron. Ma być krytyczny wobec wszystkich.. bo wiecie, ludzie u władzy się zmieniają, ale każda władza deprawuje.
Finałowy tom Transmetropolitana właśnie o tym mówi.. o roli mediów, czyli tak zwanej czwartej władzy. Pająk osiąga swój cel i może udać się na odpoczynek... czy to była jego ostatnia 'misja' , ostatni dziennikarski atak? Myśłę, że to wszystko zależy od tego jak nowa władza będzie się zachowywała.. początki zawsze są piękne. Wiemy jedno, Ellis do Transmetropolitana nie zamierza wracać - to jest skończony cykl.

Na zakończenie jest garść felietonów Pająka.. Ciekawa lektura..
"Jestem pisarzem. Dziennikarzem. Gówno mogę zmienić. Jedyne, co robię, to dostarczam wam narzędzi do zrozumienia świata, byście to wy mogli coś zmienić."

Komentarze

Back to top