"Przywitaj się z moim małym przyjacielem!"
Człowiek z blizną

Nowości na stronie

Nixon - 1995
Gracz - 1992
Płonący wieżowiec - 1974
Moja lista #15
Zaklinacz koni - 1998
Millenium. Saga - Belen Ortega, Sylvain Runberg
Criminal. Zły czas, złe miejsce; Parszywy weekend
Miłość, szmaragd i krokodyl - 1984
Sandman. Tom 3. Kraina snów
Truman - 2015
Zapach kobiety - 1992
Trójka uciekinierów - 1989
Niewygodna prawda - 2015
Czarny deszcz - 1989
Previous Next Play Pause

prosta sprawa

Prosta sprawa;
- autor: Wojciech Chmielarz;
- Marginesy, 2020;
- kategoria: kryminał/sensacja/thriller, literatura polska;

Przyjechał z innego miasta, by oddać 'przyjacielowi' kasę. Prostego (ksywa) nigdzie nie ma, a mieszkanie wygląda jakby przeszła przez nie trąba powietrzna. Na dodatek pojawiają się miejscowi gangsterzy, którzy również szukają Prostego.. Szukają go niemal wszyscy, a większość poszukujących nie jest miła. Główny bohater postanawia odnaleźć zaginionego, ale nie wie, że jego obecność nakręca spiralę wydarzeń. Do tego zaczynają się wtrącać romowie, czeska mafia i agentka ABW. O co w tym wszystkim chodzi?


Prosta sprawa to powieść publikowana w odcinkach wiosną 2020 roku. Autor systematycznie dostarczał kolejne rozdziały, a podczas pisania nie do końca wiedział (jak sam przyznaje) w jakim kierunku to pójdzie. Wydanie książkowe to wersja rozszerzona i poprawiona tamtych, internetowych publikacji. I wiecie co? Sposób oryginalnego publikowania jest odczuwalny w fabule. To tak samo jak oglądamy seriale, które zostały nakręcone z myślą o odcinkowej emisji (nie wszystko jednocześnie). Każdy odcinek (tu rozdział) kończy się odpowiednim skokiem napięcia, które zachęca do oczekiwania na kolejny epizod.. to nie musi być wada, ale może skutkować brakiem miejsca, czasu na rozbudowanie psychologii postaci. Autor słynął z tego, że jego bohaterowie mają złożone osobowości. Tym razem jest inaczej. Postacie są jednowymiarowe, trochę nudne, a główny bohater nie ma nawet imienia. Do powieści sensacyjnej może to pasować, ale do sensacji od Chmielarza już nie. Autor przyzwyczaił mnie do bardziej dopracowanych dzieł.


Prosta sprawa to lekka lekka sensacja, z kilkoma ciekawymi zwrotami akcji, ale niezbyt przemyślanym zakończeniem. Trochę zbyt trywialnym.
Czytało się to lekko, przyjemnie, ale kolejny raz to napiszę - od Chmielarza oczekiwałem więcej.

Komentarze

Back to top