„Słowa mówią to, czego nie pokazują obrazy, obrazy pokazują to, czego słowa nie mówią”

Perry Nodelman

Nowości na stronie

Batman. Mroczne zwycięstwo
Zadzwoń do Saula - sezon 3
Frantic - 1988
Wiele śmierci Laili Starr
Miki. Szalone przygody
Wielka wyprawa Muppetów - 1979
Parker, Tom 1
Pracownik miesiąca - 2022
Mglisty Billy i Dar Ciemnowidzenia
Biały szum - 2022
Czas wolny w PRL
Terapia bez trzymanki - sezon 1
Cabaret w Rozrywce
Asteriks i Obeliks: Imperium Smoka - 2023

reszta swiata t 1

Reszta świata, Tom 1
- autorzy: Jean-Christophe Chauzy;
- Non Stop Comics, 2019
- kategoria: komiks, postapo.

Zapowiedź trzeciego tomu serii zmobilizowała mnie do sięgnięcia po ten tytuł. Miałem ochotę na coś ładnego.
Dolina w Pirenejach. Koniec wakacji, symboliczny koniec odpoczynku, sielanki. Prognozy zapowiadają burze, ale nikt nie przewiduje trzęsienia ziemi, które całkowicie niszczy znany świat. Część domostw jest zrujnowana, niektóre zalane, a ocaleni gromadzą się w ocalałej części miasteczka. Czekają na ratunek z zewnątrz.


Szybko się okazuje że pomoc nie nadejdzie, ale mimo to doliny nie można opuścić. Wiele wskazuje na to, że katastrofa chyba nie była tylko w górach.. Coś się stało, ale brak potwierdzonych informacji. Z czasem zaczyna brakować jedzenia, a to sprawia, że ludzie zaczynają dziczeć. Już nie ma życzliwych sąsiadów. Są osoby, które próbują przeżyć. Jak daleko się posuną? Lepiej nie sprawdzać tego w roli ofiary. Przetrwają tylko najsilniejsi. Wydarzenia są opowiadane z perspektywy matki i jej dzieci. Kobieta za wszelką cenę próbuje ocalić swoją rodzinę, a nie jest to łatwe zadanie.
Pierwszy tom Reszty świata to porządne wejście w postapokaliptyczny świat. Fabularnie nie dzieje się za dużo (o świeżości wizji nie wspomnę), ale bogactwo tkwi w rysunkach. Klimatyczne, ładnie skadrowane, działające na wyobraźnię. Kreska i kadry są lekko chaotyczne, ale idealnie to pasuje do tego tytułu. Jedyne do czego mogę się doczepić to wizerunek głównej bohaterki. Jej twarz wydaje się być mało sympatyczna.

Back to top