"Prawda to za mało, ludzie zasługują na więcej..."
Mroczny Rycerz

Nowości na stronie

Lodowy szlak - 2021
Oldboy - 2003
Wyprawa do dżungli - 2021
Pośród lasu.Hill House
Lato '85 - 2020
Opowieści z krypty - sezon 1
Saga Winlandzka Tom 4
Ostatni sprawiedliwy - 1996
Zawód: Dziennikarz - 1994
Jackie Brown - 1997
Aż do piekła - 2016
PTSD. Syndrom stresu pourazowego
Wielkie katastrofy XX wieku
Na rauszu - 2020

aktorki spotkania

Aktorki. Spotkania
- autor: Łukasz Maciejewski
- Świat Książki, 2012;
kategoria: kino, literatura polska.

To jedna z tych pozycji, które od lat leżą na moich półkach. Zakupione z myślą o (nie)przeczytaniu. Głupi nawyk zbieractwa ma swoje konsekwencje. Sam się zaskoczyłem, że sięgnąłem po ten tytuł.. może podświadomie próbowałem sobie uzasadnić potrzebę kolejnych zakupów.. przecież czytam to co mam?
Ta cegła to prezentacja dwudziestu polskich, zasłużonych aktorek. Nie są to stricte wywiady, to raczej próba ukazania dorobku artystycznego przez pryzmat wspomnień tych wspaniałych kobiet.
Czyta się to całkiem sprawnie, ale momentami było zbyt duże skupienie tytułów przedstawień teatralnych, filmów.. taka beznamiętna wyliczanka do której brak ukazania szerszego kontekstu.. tradycyjnie też mogę ponarzekać na brak zdjęć.. w książce każda z aktorek zasłużyła tylko na jedno portretowe.


Ubogo. Na szczęście niektóre z pań pięknie potrafią opowiadać - to rekompensowało braki wizualne.
Dwadzieścia różnych kobiet, różnych życiorysów i poglądów na życie.. a pomimo to można znaleźć kilka pierwiastków wspólnych. Przede wszystkim jest to miłość do zawodu. Owszem pojawiają się sugestie, że kariera mogła się lepiej potoczyć, ale generalnie jest akceptacja siebie i swojej pracy. Myślę, że ta akceptacja jest też źródłem otwartości na drugiego człowieka. Odniosłem wrażenie, że wszystkie wspomniane aktorki lubią ludzi... tak zwyczajnie, po ludzku.. i to jest dobra pozytywna lekcja płynąca z tej książki.

Komentarze

Back to top