"Nigdy nie byłem miły, ale postaram się być uroczy"
Kill Bill

nowe przygody mikolajka

Nowe przygody Mikołajka,
(Histoires inédites du Petit Nicolas);
- autorzy: Jean-Jacques Sempé, René Goscinny;
- wydawnictwo: Znak, 2012;
- kategoria: literatura dziecięca, kultowy.

Dziwna jest czasem droga moich literackich wędrówek. Niektóre pozycje latami tkwią na półkach, a inne dosyć szybko trafiają do ręki. Mikołajek dał o sobie znać przy okazji przeprowadzki, która miała miejsce jakiś czas temu. Niby pozycja kultowa a ja cały czas znałem ją tylko z opowieści tudzież z filmów. Przyszedł jednak czas bym poznał Mikołajka, jego rodziców, sąsiadów, przyjaciół (imion nie będę wymieniać) oraz Jadwinię.. No bo co w końcu, kurcze blade.
Przeczytany tomik, a w zasadzie tomiszcze to zbiór kilkudziesięciu historyjek o Mikołajku. Nie będę ich tu opisywać bo nie to jest celem notki. Poziom historii jest różny. Niektóre są bardzo przewidywalne, ale znalazło się wśród nich też wiele, które dały sporo frajdy. Zdecydowanie bardziej do gustu przypadły mi historie, w których występował tato Mikołajka oraz sąsiadka Jadwinia.


Wydaje mi się, że przygody Mikołajka powinny być w każdym domu... i to nie tylko w takim, w którym są dzieci. Dorośli też czasem powinni to poczytać - może przestaliby się tak mocno spinać?
Mikołajka można bardzo tanio kupić.. egzemplarze używane są już za kilkanaście złotych.. ponadto znajdziemy go chyba w każdej bibliotece.

Komentarze

Back to top