"Ja jestem człowiek spokojny, ale do czasu aż się zdenerwuję"
Kogel-mogel II

Nowości na stronie

Toń
Dom - Paco Roca
Bosch - sezon 7
Ciemna strona - Tarryn Fisher
Wiedźmin (tom 5): Zatarte wspomnienia
Wyspa Harpera
Ghost Money
Zakonnica w przebraniu w Rozrywce
Świat równoległy - Tomek Michniewicz
Reszta świata, Tom 4: Piekło
Negalyod - Vincent Perriot
Reporter - 1992
DMZ- Strefa Zdemilitaryzowana - Tom 3
Prawo krwi - 1989

transmetropolitan t 3

Transmetropolitan - Tom 3 (zbiorczy)
- autorzy: Warren Ellis, Darick Robertson, Rooney Ramos;
- Cykl: Transmetropolitan;
- wydawnictwo: Egmont Polska - 2018;

Jak to ostatnio wspominałem, nadrabiam rozpoczęte serie. Chcę pokończyć by zrobić sobie w głowie miejsce na nowe fabuły. Dziś na tapetę wpadł trzeci Transmetropolitan (Sandman musi poczekać) i muszę przyznać, że lepiej nie mogłem trafić.
Jeruzalem Pająk ma sławę, stałą rubrykę i wygodne życie dziennikarza-celebryty. Cały wolny czas może poświęcić na używki i seks. Nie byłby jednak sobą gdyby spoczął na laurach. Lubi wygodne życie, ale jeszcze bardziej lubi wsadzać kij w mrowisko. Tym razem pretekstem jest morderstwo nienawiści. Napastnicy korzystając z wykrywacza zmian DNA (upraszczam) wybrali, a następnie skatowali ofiarę. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt iż policja ewidentnie próbuje sprawę zamieść pod dywan. Prywatne śledztwo Pająka wywołuje lawinę zdarzeń, które kończą się masakrą.


Ellis znakomicie pokazał jak może wyglądać przyszłość. Ludzie żywiący się papką medialną i władza, która umiejętnie manipuluje informacjami. To wszystko było już w poprzednich tomach. Tutaj jednak na pierwszy plan wysuwa się policja i jej rola w realizowaniu celów politycznych. Czy coś mogło być bardziej na czasie? Służba, która ma służyć i chronić, brutalnie wykonuje bez zająknięcia wszystkie polityczne polecenia. Bezmyślne narzędzie totalitarnej władzy.
Fabularnie tom stoi na świetnym poziomie, ale przyznaję, że miałem problem z początkiem, w którym właściwej fabuły nie było zbyt wiele, a karty wypełniały rozważania Pająka Jeruzalema. Nie znoszę tego gościa, ale jednocześnie mnie przyciąga. Totalna sprzeczność. Polecam.

Komentarze

Back to top