" Nie ma nic gorszego niż mały człowiek obdarzony odrobiną władzy"
Kult - Łukasz Orbitowski

Nowości na stronie

The Offer - mini serial
Bękarty z Południa. Tom 1. Był to facet, co się zowie
Saga Winlandzka Tom 6
Blade Runner. 2029
Spaghetti Bros. Tom 1
Ex Machina, Tom 2
Nie patrz w górę - 2021
Kurczak ze śliwkami
Świat Dryftu. Część 3. Opowieść o wiedźmie
Maus. Opowieść ocalałego. Wydanie zbiorcze
Węgiel i Krzem
Dziki Ląd
Tyler Cross. Black Rock
Wszystko zajęte

transmetropolitan t 3

Transmetropolitan - Tom 3 (zbiorczy)
- autorzy: Warren Ellis, Darick Robertson, Rooney Ramos;
- Cykl: Transmetropolitan;
- wydawnictwo: Egmont Polska - 2018;

Jak to ostatnio wspominałem, nadrabiam rozpoczęte serie. Chcę pokończyć by zrobić sobie w głowie miejsce na nowe fabuły. Dziś na tapetę wpadł trzeci Transmetropolitan (Sandman musi poczekać) i muszę przyznać, że lepiej nie mogłem trafić.
Jeruzalem Pająk ma sławę, stałą rubrykę i wygodne życie dziennikarza-celebryty. Cały wolny czas może poświęcić na używki i seks. Nie byłby jednak sobą gdyby spoczął na laurach. Lubi wygodne życie, ale jeszcze bardziej lubi wsadzać kij w mrowisko. Tym razem pretekstem jest morderstwo nienawiści. Napastnicy korzystając z wykrywacza zmian DNA (upraszczam) wybrali, a następnie skatowali ofiarę. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt iż policja ewidentnie próbuje sprawę zamieść pod dywan. Prywatne śledztwo Pająka wywołuje lawinę zdarzeń, które kończą się masakrą.


Ellis znakomicie pokazał jak może wyglądać przyszłość. Ludzie żywiący się papką medialną i władza, która umiejętnie manipuluje informacjami. To wszystko było już w poprzednich tomach. Tutaj jednak na pierwszy plan wysuwa się policja i jej rola w realizowaniu celów politycznych. Czy coś mogło być bardziej na czasie? Służba, która ma służyć i chronić, brutalnie wykonuje bez zająknięcia wszystkie polityczne polecenia. Bezmyślne narzędzie totalitarnej władzy.
Fabularnie tom stoi na świetnym poziomie, ale przyznaję, że miałem problem z początkiem, w którym właściwej fabuły nie było zbyt wiele, a karty wypełniały rozważania Pająka Jeruzalema. Nie znoszę tego gościa, ale jednocześnie mnie przyciąga. Totalna sprzeczność. Polecam.

Komentarze

Back to top