"Nie żałuj, nig­dy nie żałuj, że mogłeś coś zro­bić w życiu, a te­go nie zro­biłeś. Nie zro­biłeś, bo nie mogłeś."
Stanisław Lem

Wyrwa - Wojciech Chmielarz

wyrwa

Wyrwa,
- autor: Wojciech Chmielarz;
- Wydawnictwo: Marginesy, 2020;
- kategoria: kryminał/sensacja/thriller, literatura polska.

Maciej to facet, którego można nazwać szczęśliwym. Ma dwie córki, żonę, dach nad głową, pracę. Niby są też problemy, ale życie Maciejowi nieźle się ułożyło. Ten starannie poukładany świat wali się przez jeden telefon. Pańska żona zginęła w wypadku na mazurach... jest oczywista rozpacz, niedowierzanie, które z czasem zamienia się w złość, w gniew. Co do cholery Nina robiła na mazurach? Miała być pod Krakowem. Jeden mały szczegół, który sprawia, że Maciej kompletnie się sypie i za wszelką cenę próbuje odkryć prawdę. Wdowiec (co za ostateczne słowo) rozpoczyna prywatne śledztwo, które bezlitośnie odsłania kolejne kłamstwa, niedopowiedzenia, a przede wszystkim pokazuje prawdziwe relacje pomiędzy małżonkami...


Nie brak w Wyrwie emocji... i te dotyczące śmierci wydają się być najdelikatniejsze. Na ile prawdziwy jest świat w którym żyjemy? Na ile nasza wizja szczęścia przysłania rzeczywistość? Czy świadomie pomijamy elementy, które nie pasują nam do naszej wizji?
Wyrwę przeczytałem w dwa dni (dla mnie to szybko) i uważam, że jest to jedna z lepszych powieści Chmielarza. Fabularnie dużo lepsza od Rany, chociaż bagaż emocjonalny podobny.
Zdecydowanie polecam.

 

Komentarze

Komentarze Disqus