"Nigdy nie byłem miły, ale postaram się być uroczy"
Kill Bill

Nowości na stronie

Toń
Dom - Paco Roca
Bosch - sezon 7
Ciemna strona - Tarryn Fisher
Wiedźmin (tom 5): Zatarte wspomnienia
Wyspa Harpera
Ghost Money
Zakonnica w przebraniu w Rozrywce
Świat równoległy - Tomek Michniewicz
Reszta świata, Tom 4: Piekło
Negalyod - Vincent Perriot
Reporter - 1992
DMZ- Strefa Zdemilitaryzowana - Tom 3
Prawo krwi - 1989

klawisze

Klawisze,
(Carcereiros);
- autor: Drauzio Varella;
- seria: Reportaż (Czarne); 
- wydawnictwo: Czarne - 2016; 
- kategoria: literatura faktu, więzienie. 

Ostatnio polubiłem reportaże Wydawnictwa Czarnego. Nie żebym dużo ich przeczytał, ale sporo uwagi poświęcam im w napotkanych księgarniach - takie małe zboczenie. Klawisze to pozycja, którą kupiłem w taniej księgarni we Wrocławiu. Nazwy dokładnie nie pamiętam, ale wiem, że nie były to Tajne Komplety (może kiedyś o tym napiszę).

Varella jest znany z reportażu Ostatni krąg, w którym przybliża więzienną rzeczywistość w jednych z najbardziej znanych wiezień świata (Carandiru).
W drugiej książce przybliża nam więzienia widziane oczami brazylijskich strażników. Słabo opłacani, nieuzbrojeni, przemęczeni codziennie narażają życie próbując zapanować nad skazańcami w źle zaprojektowanych i zarządzanych zakładach karnych. Największym problemem jest drastyczne przeludnienie, a to sprawia, że osadzeni i strażnicy żyją w wielkim stresie. Nikt nie wie kiedy napięcie znajdzie ujście w krwawym buncie. To tylko kwestia czasu. Czy wśród ofiar będą mundurowi? Czy wkroczy policja wojskowa strzelając do wszystkich jak leci?


Varella opowiada sporo ciekawych historii i nie ogranicza się tylko spraw związanych z pracą. Mówi o solidarności pracowniczej, trudach codziennego życia a także swoistym kodeksie. Więźniowie mają swoje zasady, strażnicy również. Mam wrażenie, że Varella nie do końca miał pomysł na książkę. Historie nie układają się w spójną całość, a część z nich zwyczajnie nudzi. Na plus zaliczam ostatnie strony reportażu, w których autor próbuje uzmysłowić czytelnikowi, że społeczeństwa nie stać na bezustanne budowanie nowych zakładów karnych i trzeba zmienić sposób karania.. dać szansę skazanym na powrót do normalnego, uczciwego życia... przepełnione więzienia to droga donikąd.

Komentarze

Back to top