"Twoje zdrowie, mała."
Humphrey Bogart

Detroit. Sekcja zwłok Ameryki - Charlie LeDuff

detroit

Detroit. Sekcja zwłok Ameryki; 
(Detroit. An American Autopsy);
- autor: Charlie LeDuff;
- Wydawnictwo: Czarne - 2015;
- seria: Seria Amerykańska;
- kategoria: literatura faktu.

Detroit - przykład amerykańskiego miasta sukcesu. Wielki motoryzacyjne zakłady i i bogactwo, które wszędzie było widoczne. Miasto, które dla wielu pracowitych ludzi było prawdziwą ziemią obiecaną Jednak Detroit to tez niewygodna historia (Ku Klux Klan) a obecnie przykład miasta, które gwałtownie umiera.
Symptomy pogarszającej się sytuacji były widoczne od wielu lat, ale dopiero kryzys z 2008 obnażył wszystkie miejskie problemy. Nieudolna władza, bezrobocie, zadłużeni ludzie, którzy uciekają w narkotyki, a z drugiej strony przemysł, który z dnia na dzień przestał działać. Z perspektywy czasu widzimy, że to miasto musiało upaść. Wszechogarniająca niekompetencja i łapówkarstwo sprawiły, że upadek był bardzo bolesny.
Niby gdzieś czytałem, o problemach tego miasta, ale nie miałem świadomości z jak głębokim kryzysem mamy do czynienia. Strażacy, który nie mają potrzebnego sprzętu, policja, która fałszuje statystyki by ludzie nie wpadali w panikę, i dzieci, które mają nosić papier toaletowy do szkoły. To problemy większości mieszkańców, ale władze i kadra zarządzająca koncernami nic sobie z tego nie robią. Nadal szastają kasą i skupiają się na chwilowych korzyściach. Tak jakby problem ich nie dotyczył.. a może tak było?


Detroit trochę przypomina mi Śląsk lat dziewięćdziesiątych. Uzależnienie od jednego rodzaju przemysłu. Skrajna niekompetencja i brutalne zderzenie z realiami rzeczywistości. Śląsk się podniósł. Nie mówię, że było (jest) łatwo, ale widać pozytywne efekty. Czy Detroit się podniesie? Czy to miasto jest do uratowania? LeDuff nie odpowiada na to pytanie, ale dzięki jego pracy bardziej zrozumiemy to co się obecnie tam dzieje.
Podobno Detroit to tylko jedno z wielu upadających miast.. podobno. Czy to jest ta wspaniała Ameryka?

 

Komentarze

Komentarze Disqus