"Dla ciebie jestem ateistą, dla Boga – konstruktywną opozycją."
Woody Allen

lincoln t 1

Lincoln,
- autorzy: Olivier Jouvray, Jérôme Jouvray, Anne-Claire Jouvray;
- seria: Lincoln, tom 1
- wydawnictwo: Mroja Press, 2011;
- kategoria: komiks.

W pierwszej części Lincoln, podrzędny bandyta, który ma naprawdę byle jakie życie spotyka na swojej drodze Boga. Ten chce spróbować odmienić swoją owieczkę i nawrócić ją na właściwą drogę. Ryzykowny to eksperyment. Zaczyna się od manka na boskim koncie i oszustwem.. Lincoln może i nie ma urody, ale mózg działa całkiem sprawnie, początkowo próbuje Boga naciągnąć na różne rzeczy, ale wszystko mu się nudzi. Bezcelowe to życie.. A może powinienem posłuchać Boga i stać się wzorem do naśladowania? Swoistym bohaterem. Lincoln nie lubi nudy więc zgadza się na taką zabawę, zwłaszcza że w gratisie dostał nieśmiertelność. Idzie mu całkiem nieźle i szybko dorabia się naśladowców - a może to Bóg znów powtarza swoje scenariusze?

 

W drugiej części pojawia się kolejny bohater. Diabeł również się chce zabawić z Lincolnem i oferuje mu swoje usługi.. Jak wspomniałem Lincoln głupi nie jest i wie że Diabeł lubi dziwne umowy, ale z drugiej strony nie zawadzi spróbować? Może stary się nie zorientuje?
W tej części mamy też dłuższą historię. Chciwi biali oszukują Indian i kradną ich ziemię (nieszczęsne kwadratowe działki) a przekupiony szeryf nie widzi problemu. Wręcz przeciwnie - wszystkich wracających się w lokalne sprawy wsadza na wszelki wypadek za kratki.

Lincoln to stosunkowo proste historie, których najmocniejsza stroną są cięte przepełnione humorem i nutą (wiadrem) cynizmu dialogi. Świetny relaks.

Komentarze

Back to top