"Atrapy rozmów prowadzone palcem po ekranie"
Horyzont - Jakub Małecki

Nowości na stronie

Nixon - 1995
Gracz - 1992
Płonący wieżowiec - 1974
Moja lista #15
Zaklinacz koni - 1998
Millenium. Saga - Belen Ortega, Sylvain Runberg
Criminal. Zły czas, złe miejsce; Parszywy weekend
Miłość, szmaragd i krokodyl - 1984
Sandman. Tom 3. Kraina snów
Truman - 2015
Zapach kobiety - 1992
Trójka uciekinierów - 1989
Niewygodna prawda - 2015
Czarny deszcz - 1989
Previous Next Play Pause

czerwone gardlo

 

Czerwone gardło,
(Rødstrupe);
- autor: Jo Nesbø;
- seria: Ślady zbrodni;
- cykl: Harry Hole (tom 3);
- Wydawnictwo Dolnośląskie, 2007;
- kategoria: thriller/sensacja/kryminał. 

Harry Hole podczas ochraniania wizyty prezydenta USA poważnie rani agenta Secret Service. Zamiast nagany zostaje awansowany i przeniesiony do nowego wydziału. Polityka rządzi się swoimi prawami.
Na miejscu trafia na sprawę, którą wszyscy lekceważą. Ktoś w lesie strzelał z broni długiej, ale doświadczony Hole wie, że łuski pasują tylko do jednego modelu karabinu Märklin. Do modelu, którego w zasadzie używają tylko płatni zabójcy. To nie jest broń do zabawy. Hole wbrew przełożonym rozpoczyna śledztwo. Czy niebezpieczna broń wiąże się ze środowiskami neonazistów, które ostatnio się mocno zaaktywizowały? Początkowo spraw nic nie łączy, ale z czasem.. no właśnie.. co z czasem? Czasy mamy dwa. Jeden współczesny i drugi, w latach czterdziestych, podczas walk w drugiej wojnie światowej. Tych czasów pozornie też nic nie łączy... pozornie.


Sposób w jaki Nesbø łączy te dwie rzeczywistości może wydawać się trochę naciągany, ale w finalnych stronach wszystko odpowiednio współpracuje i nie czujemy się oszukani. Tu warto przypomnieć, że u Nesbø wiele spraw wyjaśnia się dopiero na ostatnich stronach.. nie ma u niego kilkudziesięciostronicowego wodolejstwa po rozwiązaniu zagadki. Za to go cenię.

Komentarze

Back to top