"Niektórzy mają tragedię we krwi"
Donnie Darko

Nowości na stronie

Toń
Dom - Paco Roca
Bosch - sezon 7
Ciemna strona - Tarryn Fisher
Wiedźmin (tom 5): Zatarte wspomnienia
Wyspa Harpera
Ghost Money
Zakonnica w przebraniu w Rozrywce
Świat równoległy - Tomek Michniewicz
Reszta świata, Tom 4: Piekło
Negalyod - Vincent Perriot
Reporter - 1992
DMZ- Strefa Zdemilitaryzowana - Tom 3
Prawo krwi - 1989

czerwone gardlo

 

Czerwone gardło,
(Rødstrupe);
- autor: Jo Nesbø;
- seria: Ślady zbrodni;
- cykl: Harry Hole (tom 3);
- Wydawnictwo Dolnośląskie, 2007;
- kategoria: thriller/sensacja/kryminał. 

Harry Hole podczas ochraniania wizyty prezydenta USA poważnie rani agenta Secret Service. Zamiast nagany zostaje awansowany i przeniesiony do nowego wydziału. Polityka rządzi się swoimi prawami.
Na miejscu trafia na sprawę, którą wszyscy lekceważą. Ktoś w lesie strzelał z broni długiej, ale doświadczony Hole wie, że łuski pasują tylko do jednego modelu karabinu Märklin. Do modelu, którego w zasadzie używają tylko płatni zabójcy. To nie jest broń do zabawy. Hole wbrew przełożonym rozpoczyna śledztwo. Czy niebezpieczna broń wiąże się ze środowiskami neonazistów, które ostatnio się mocno zaaktywizowały? Początkowo spraw nic nie łączy, ale z czasem.. no właśnie.. co z czasem? Czasy mamy dwa. Jeden współczesny i drugi, w latach czterdziestych, podczas walk w drugiej wojnie światowej. Tych czasów pozornie też nic nie łączy... pozornie.


Sposób w jaki Nesbø łączy te dwie rzeczywistości może wydawać się trochę naciągany, ale w finalnych stronach wszystko odpowiednio współpracuje i nie czujemy się oszukani. Tu warto przypomnieć, że u Nesbø wiele spraw wyjaśnia się dopiero na ostatnich stronach.. nie ma u niego kilkudziesięciostronicowego wodolejstwa po rozwiązaniu zagadki. Za to go cenię.

Komentarze

Back to top