"Cóż, nikt nie jest doskonały"
 Pół żartem, pół serio

Grant Morrison, Dan Mora - Klaus

klaus

 

Klaus;
- twórcy: Grant Morrison, Dan Mora;
- Kboom, 2018;
- kategoria: komiks

Święty Mikołaj. Facet co nosi prezenty dzieciom, obecnie gwiazda popkultury, a historycznie biskup Miry w Licji.. a może historia była całkiem inna? Może to wyrzutek, który opuścił rodzinne strony przez niektórych nazywany duchem. Masywny, brutalny, z wilkiem u boku. Brzmi dziwnie prawda? A co jeśli dodamy do tego małe, górnicze miasteczko, które żyje w strachu przed baronem, który nie marzy o władzy absolutnej? A żeby ją zdobyć zamierza uwolnić bestię? Jeszcze coś o dzieciach. Też tu są, ale ich życie również jest smutne. Nie mają zabawek ani radości.. zresztą one też mają swoją rolę do odegrania podczas oswajania bestii. Morrison i Mora na nowo układają nam historię o Mikołaju. Dodają do niej wszystko co im przyjdzie do głowy. W ten sposób powstaje opowieść, której elementy mogą się nam wydawać dziwnie znajome, ale w zastosowanej kombinacji mają w sobie sporą dawkę świeżości. Finał lekko rozczarowuje, ale i tak pobudza wyobraźnię.. a przecież o to chodzi.


Jeśli kochacie Baśnie Willingham'a albo twórczość Pratchetta to Klaus'a powinniście koniecznie przeczytać. Historia i znakomite rysunki sprawią, że zapomnicie o świecie, a później już nic nie będzie takie samo.
A teraz kilka słów o wydaniu. W mojej skromnej opinii jest to jeden z ładniejszych komiksów. Piękna okładka, złote krawędzie stron oraz papier, który przyjemnie się dotyka. Kboom przyłożyło się do tego wydania.
Zdecydowanie polecam - jest to dobra pozycja na świąteczny prezent.
A teraz ciekawostka - album kupiłem na święta rok temu, ale nie zdążyłem go przeczytać w okresie świątecznym i celowo czekałem z lekturą do 6 grudnia. Człowiek czasem jest głupio uparty, ale może dzięki temu wprowadza w swój świat dawkę wyjątkowości? Kończę bo zaczynam brzmieć jak reklama pewnych cukierków.

 

 

Komentarze

Komentarze Disqus