"Dlaczego upadamy, Bruce? Po to, żeby nauczyć się, jak wstawać"
Batman: Początek

M. Barbasiewicz - Warszawa. Perła Północy

warszawa perla polnocy


Warszawa. Perła Północy; 

- autor: Maria Barbasiewicz;
- wydawnictwo: PWN - 2014;
- seria: Metropolie Retro;
- kategoria: historia, album.

Kolejna odsłona Metropolii Retro. Nie przepadam za Warszawą. Drażni mnie jej układ, chaos architektoniczny, bylejakość a przede wszystkim mit Warszawiaka. Czasem tam jeżdżę, ale nie mogę powiedzieć bym lubił to miasto. Miałem nadzieję, że ten album pozwoli mi bardziej zrozumieć fenomen tego miasta.
Początek jest bardzo obiecujący. Dostajemy (podobnie jak w Paryżu) uwarunkowania historyczne - tło, które warunkowało rozwój miasta po odzyskaniu niepodległości. Sporo tutaj statystyki, która ma pokazać jak to miasto się zmieniało. Te dane pokazują, że Warszawa była miastem pełnym sprzeczności. Gwałtowny rozwój polegał w znacznej mierze na naprawianiu tego, co przez ostatnie lata było zaniedbane. Drogi, kanalizacja, architektura. Warszawa była miastem brzydkim, śmierdzącym i skrajnie przeludnionym. Fatalnym warunkom mieszkaniowym towarzyszyło bezrobocie, bieda i elita, która chciała się bawić. Miasto się rozwijało, ale był to rozwój bardzo nierównomierny, i w znacznej mierze na kredyt. Społeczeństwo było zróżnicowane, ale nie zasymilowane - jest to dosyć ważne z punktu widzenia późniejszych wydarzeń. Warszawa była niesłusznie przez niektórych nazywana Paryżem Północy. Te miasta dzieliło niemalże wszystko. Jedynym łącznikiem wydaje się być potrzeba gwałtownej przebudowy. Paryżowi się udało, a Warszawie.. no cóż..


Druga część albumu zbyt mocno się skupia na lepiej prosperującej warstwie społeczeństwa. Tu znów przebija się mit o cudownej stolicy, w której cudownie się żyło. Biedota znów została zepchnięta na dalszy plan.
Całość pomimo mankamentów się broni i wydaje się być niezłą podstawą do poszerzania wiedzy. Największą wadą albumu jest brak map. Pomogłyby one lepiej zrozumieć specyfikę miasta.

 

Komentarze

Komentarze Disqus