„Słowa mówią to, czego nie pokazują obrazy, obrazy pokazują to, czego słowa nie mówią”

Perry Nodelman

Nowości na stronie

Toń
Dom - Paco Roca
Bosch - sezon 7
Ciemna strona - Tarryn Fisher
Wiedźmin (tom 5): Zatarte wspomnienia
Wyspa Harpera
Ghost Money
Zakonnica w przebraniu w Rozrywce
Świat równoległy - Tomek Michniewicz
Reszta świata, Tom 4: Piekło
Negalyod - Vincent Perriot
Reporter - 1992
DMZ- Strefa Zdemilitaryzowana - Tom 3
Prawo krwi - 1989

asteriks t 1 przygody gala asteriksa

Przygody Gala Asteriksa - wydanie jubileuszowe;
- autorzy: René Goscinny, Albert Uderzo;
- seria: Asteriks, Tom 1; 
- wydawnictwo: Egmont Polska, 2019;
- kategoria: komiks, Asteriks.

"Cała Galia jest podbita przez Rzymian... Cała? Nie!"

Mała osada Galów dzielnie broni się przed wielkim rzymskim imperium. Rzymianie zaczynają podejrzewać, że za ponadprzeciętną siłą kryje się jakaś tajemnica. Wysyłają więc szpiega, który przebrany za Gala próbuje poznać sekret Panoramiksa. Oczywiście wiemy, że chodzi czarodziejski wywar, który dodaje wielkiej siły. W wiosce Galów wszyscy go piją. No poza Obeliksem, który dzieciątkiem będąc wpadł do kociołka z wywarem.
To wszystko wiemy. Ta opowieść jest tak znana, że nie ma sensu jej przypominać. Po pierwszy album sięgnąłem z powodu 60-lecia wydania pierwszych przygód Asteriksa i Obeliksa. Wydanie jubileuszowe to świetna 'okazja'.


A wszystko zaczęło się od założenia czasopisma Pilote. Nowy tytuł i całkowita inwencja twórcza dla autorów. W końcu mogli przestać kopiować amerykańskich twórców komiksowych i tworzyć według własnych zasad. Trzeba było tylko wymyślić postacie, które się spodobają, a sprawa nie była taka prosta. Trzeba być oryginalnym, ale jednocześnie bazować na tym co wszyscy znają. Gallowie byli idealnym kandydatem. To dzięki Asteriksowi i Obeliksowi europejski komiks zyskał sławę i uznanie. Ten ostatni element jest chyba najważniejszy. Warto nadmienić, że już po roku od pierwszego numeru zaczęły się pojawiać pierwsze gadżety okołokomiksowe.
Między innymi takie ciekawostki są ujęte w niewielkim dossier, które zostało załączone to jubileuszowego wydania Przygód Gala Asteriksa. Dodatek jest bogato ilustrowany, posiada sporo ciekawostek, ale mankamentem jest miejscami bardzo drobna czcionka. To nie powinno tak wyglądać. Szkoda, że jubileuszowy komiks nie został wydany w twardej oprawie i w powiększonym formacie.

Komentarze

Back to top