„Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz, co ci się trafi.”
Forrest Gump

Brudna robota - Christopher Moore

brudna robota

Brudna robota;
- autor: Christopher Moore;
- Wydawnictwo: Mag - 2007
- kategoria: fantastyka, fantasy, science fiction

Kolejna książka, która przeleżała u mnie kilka (osiem) lat zanim ją przeczytałem. Zawsze było mi z nią coś nie po drodze. Zresztą lektura też mi zajęła sporo czasu (a nie powinna).
Głównego bohatera poznajemy w bardzo ważnej chwili. Właśnie jest najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi. Został ojcem... a chwilę później wdowcem... a na dodatek ludzie wokół niego zaczynają umierać. Czyżby Charlie przynosił pecha? A może po prostu stał się śmiercią? Byłaby to wielka zmiana. Przemiana z samca beta w wielką Śmierć. Takie rzeczy normalnie nie mają prawa się dziać. Na szczęście Christopher Moore nie wie czym jest normalność i że pewnych wątków nie powinno się łączyć. Brudna robota to swoisty mariaż radości, smutku i sporej dawki czarnego humoru.

Narracyjne kompletne szaleństwo. Szkoda tylko, że pomimo świetnych pomysłów nie udało mi się mocniej wgryźć w przedstawiony świat. Może to zbytnia fragmentaryczność rozdziałów przeszkodziła, a może zbyt nierówny upływ czasu? Ciężko stwierdzić. Chyba wolę ŚMIERĆ w wykonaniu Pratchetta. Nie zmienia to faktu, że ta powieść to dosyć ciekawy pomysł na przybliżenie tematu śmierci i przemijania. W końcu wszystkich nas czeka.

 

Komentarze

Komentarze Disqus