"Uwielbiam zapach napalmu o poranku."
Czas Apokalipsy

100 naboi tom 1

100 Naboi - Tom 1,
(100 Bullets Book 1)
- autorzy: Brian Azzarello, Eduardo Risso;
- Egmont Polska, 2018;
- kategoria: komiks.

Czasem żywimy do kogoś wielki żal, złość, nienawiść. Czasem nie jesteśmy świadomi tego, że ktoś celowo zrujnował nam życie. Czasem chcemy się zemścić, ale brak możliwości... Agent Graves dociera do takich osób i wręcza im walizkę z bronią, nabojami i dowodami winy. Naboje są niewykrywalne przez policję. Ich użycie będzie skutkowało brakiem konsekwencji. Obdarowane osoby stają przed dylematem dokonać zemsty, która nie będzie miała żadnych konsekwencji czy też odpuścić. Żyć tak jakby się nic nie stało. Początkowo myślałem, że album będzie składał się z całkiem niezależnych historyjek, które słabo będą z sobą powiązane. Jakie było moje zaskoczenie, gdy zaczęły pojawiać się nowe fakty z życia bohaterów, motywy łączące historie i pewien wątek przewodni. Nie tego się spodziewałem, ale jestem jak najbardziej usatysfakcjonowany. Teraz zaczynam rozumieć dlaczego ta seria należy do kanonu współczesnego amerykańskiego komiksu.


100 Naboi to, poza wątkiem kryminalnym, świetne ukazane tło społeczne. Zróżnicowane warstwy społeczne oraz ludzie, których życie jest kompromisem pomiędzy tym co mogę a tym co chcę. Życie, które jest nadmiernie bogate w przeżycia.
Jestem przekonany, że nie wszystko co istotne udało mi się wyłapać więc nie wykluczam, iż po kilku latach wrócę do tej pozycji.
Zawsze jak piszę o komiksie mam ochotę napisać coś o kresce, kompozycji kadru, kolorach. Niestety moja wiedza, doświadczenie w tej materii są zbyt małe by cokolwiek mądrego napisać. Mam prośbę, czytając ten album zwróćcie uwagę na kompozycję kadrów. Ich dynamikę, łączenia. Kadry są mocno zróżnicowane i intensywne. Nadaje to odpowiedniej dynamiki albumowi.
Album był prezentem urodzinowym - dziękuję :)

Komentarze

Back to top